03:59 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Analüütika
lühendatud link
4730

USA president Donald Trump jätkab ümberpaigutusi oma kaadri "katseklaasis", üritades leida tema jaoks kõige mugavamat paigutust

Vladimir Filippov, raadio Sputnik

USA riigisekretär võib ametist lahkuda. Selliseid võtmetegelasi sinna-tänna ei loobita, kuid Trump jätkab ümberpaigutusi oma kaadri "katseklaasis", üritades leida tema jaoks kõige mugavamat paigutust. Aga aeg läheb – juba pool aastat on möödunud sellest, kui Trump sai presidendiks, kuid meeskonda polegi ta kokku saanud. 

Ordeni teine külg. Rex Tillerson trumpas John Kerry üle >>

Riigisekretär Rex Tillerson võib tagasi astuda tänu erimeelsustele USA presidendi Donald Trumpiga. Nagu teatavad USA meediakanalid viitega allikale Riigidepartemangus, on Tillersonil tõsiseid erimeelsusi Valge Majaga välispoliitika, eeskätt Iraani-poliitika suhtes.

Kuid põhiline on kaadripoliitika Tillersoni enda ametkonnas. Päris alguses lubas Trump talle kaadriküsimuste lahendamisel täielikku vabadust, kuid tulemusena tõkestas Valge Maja enamiku riigisekretäri poolt väljapakutud kandidaatide ametissemääramise.

Ja veel: räägitakse, et Tillerson kutsuti ExxonMobilist riigisekretäriks seetõttu, et ta oli ennast ise pakkunud naftakorporatsiooni juhi ametisse kui parim läbirääkija, sealhulgas ka Venemaga. Kuid Riigidepartemangu juhina on ta nähtavasti kõlbmatuks osutunud. Kusjuures see ilmneb tema enese avaldustest. Tillerson on näiteks avalikult kurtnud selle üle, et Riigidepartemangus puudub distsipliin ning paljud töötajad ei suvatse sugugi midagi otsustada. 

Tillersoni lahkumine oli muuseas täiesti ettearvatav, kuivõrd tema otsene ülemus on väga ja väga loominguline isiksus. Alles möödunud nädalal toimusid Trumpi meeskonnas järjekordsed kaadrimuudatused. Pärast seda, kui president oli määranud Valge Maja avalikkussuhete juhiks rahandustegelase Anthony Scaramucci, andis pressisekretär Sean Spicer protesti märgiks lahkumisavalduse.

Trumpi umbusaldamine on praegu võimatu, kuid "avalöök" on tehtud >>

Aga seegi ei ole veel kõik. Neil päevil teatas Trump, et kahetseb Jeff Sessionsi määramist peaprokuröri ja justiitsministri ametikohale, kuna too keeldus osalemast Venemaaga seotud juurdluses. Nagu meediakanalid teatavad, kaalub Trump juba oma küberturvalisuse nõuniku, endise New Yorgi linnapea Rudolph Giuliani võimalikkust Sennionsi mantlipärijana. 

Sellest võib teha järgmised järeldused. Trump teeb oma meeskonnas ümberkorraldusi, kuna too ei anna talle vajalikku tulemust. Ent tingimustes, kus Kongress on kogu oma väe ja autoriteedi Trumpi pea kohale asetanud, on ta sunnitud kiiresti reageerima "temperatuurimuutustele" Washingtoni poliitilises "kliinikus". Rookides seejuures oma ridadest välja neid, kes ei ole Kapitooliumi "näohindajatele" meeldinud.

Nõnda ei olegi Trump poole aasta jooksul veel töövõimelist meeskonda moodustanud. Või pole lastud moodustada. Ja veel – jääb selline mulje, et presidendi valimiskampaania kestab seniajani. Või ei suuda kuidagi lõppeda? Ning kui see lõpeb, siis millega? Tagasikutsumisega? Seda küll kõige tulihingelisemadki Kapitooliumi seadusandjad eriti ei usu. Ilmselt läheb Trump ajalukku inimesena, kes de jure sai valitud presidendiks, aga de facto selleks ei saanudki.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Trumpi 100 päeva: äikesepilved Valge Maja kohal (video) >>

Samal teemal

Trump palkas Valge Maja võtmetähtsustega erinõuniku
Trump otsustas taanduda Pariisi kliimaleppest
Trump vallandas FBI direktori
Trump nimetas uueks rahvusliku julgeoleku nõunikuks sõjaväestrateegi
Midagi on Trump küll suitsetanud
Trumpi umbusaldamine on praegu võimatu, kuid "avalöök" on tehtud
Tagid:
ümberpaigutamine, analüütika, tagasiastumine, Valge Maja, Rex Tillerson, Donald Trump, USA

Peamised teemad