15:48 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
7112

Prantsusmaal on 150 tuhat inimest andnud allkirja presidendi abikaasale esimese leedi staatuse omistamise vastasele petitsioonile. Ei, Brigitte Macroni vastu pole kellelgi midagi. Rahvas pole nõus selle staatuse vormistamiseks eraldi seaduse vastuvõtmisega

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Maitse ja värvi üle ei vaielda, vanuse üle samuti mitte. Rahasse suhtuvad aga kõik ühtviisi. Selle jäävuse seadust teab igaüks samahästi kui mistahes füüsik. Kui kuhugi tuleb juurde, siis kusagil jääb seda kindlasti samavõrra vähemaks. Ja sellepärast viskasid Prantsusmaal kõigest paari nädalavahetusega üle 150 tuhande inimese käe alla petitsioonile presidendi abikaasale esimese leedi staatuse omistamise vastu. Ei, ega Macroni ei sunnita temast lahutama. Nagu öeldakse, see on tema eraasi. Rahvas on vastu selle staatuse vormistamisele eraldi seadusega. Sest kui nii, siis tuleb seda ka kõigi sellest tulenevate rahaliste mõjudega täitma hakata. 

Esimene õpetaja: Prantsusmaal on uus esileedi >>

Siin aga põimub isiklik juba riiklikuga, arvavad aktsiooni korraldajad, kes said teada, et Rahvuskogus on vastav seaduseelnõu juba oma järjekorda ootamas. Nad väidavad, et Brigittel pole praegugi millegi üle kurta – tema päralt on terve koosseis: kaks abi, kaks sekretäri, kaks turvameest. Ja üks president. Temast on tal kõige järgi otsustades kõige vähem tolku. Ei saanud ta avaliku tähelepanuta isegi esimese abikaasa tiitli omistamisega hakkama. Sellest ta aru ei saa, kui raske on iga kord täpsustada, et ta pole talle ema ega isegi vanem õde mitte.

Ametlik tiitel oleks need küsimused maha võtnud. Ja raha, mida seadus ette näeb, oleks ju kõigest kompensatsioon moraalse kahju eest juhuks, kui kellelgi peaksid need küsimused ikkagi tekkima. Millal nad selles kokku leppisid, on teadmata. Võibolla andis ta elukutselt õpetajana Emmanuelile sellise koduse ülesande. Võibolla kasvas isu süües, ütleme, õhtusöögil Trumpi perega näiteks. "Melania on viimase peal ja kui sa tahad Trumpi taset hoida, peaksid kasvõi tema naisest alustama."

Pariis tähistab rahvuspüha paraadiga, kohal on ka Trump >>

Muide, pole välistatud, et just Trump valas õli Brigitte soovide tulle. Batsille vallutamise aastapäeval Pariisis viibides tegi too talle komplimendi, et on suurepärases vormis. Ja vaid sünnipärane viisakus ei lubanud lisada: "teie vanuse kohta!" Selline reveranss paistis Invaliidide majas üsna kahtlase väärtusega komplimendina. Siiski nõuab vormispüsimine ohtrat ülalpidamist. Ja paistab, et Macron on abikaasa sellise nõudmisega leppinud. 

Siis aga puhkes skandaal. Seda pole aga Prantsusmaa liidril praegu sugugi vaja. Niigi pole reiting eriti hea. Ainuüksi viimase nädalaga on see veel seitsme punkti võrra langenud. Ei küüni isegi 40%-ni. Kuigi Emmanuel oleks pidanud valmis olema, et vahet talle meelde tuletatakse. Mitte vanusevahet abikaasaga, vaid vahet tema endaga. Erinevust Macroni kui presidendikandidaadi ja Macroni kui presidendi vahel. Poleks sellist kahestumist olnud, poleks tema teine pool kellelegi meeldegi tulnud. Tal on see olemas ja olgu pealegi. Nende voodisse piiluda Ei kavatsenud keegi. Kuid nende taskusse piilumine — see on hoopis midagi muud.

Macron ja Trump tunnistasid kaotust Putinile >>

Ta ise lubas, et abikaasa kohustusi hakkab esimene leedi täitma ilma riigipoolse toetuseta. Aga mis siis saab, kui kõik daamid seda oma abikaasadelt nõudma hakkavad. Jah, seda ei osanud la femme uneski näha. Nende eelarve ei ole presidendi omaga võrreldav. Teiste sõnadega, Macron riskib sattuda Skylla ja Charybdise vahele. Ühest küljest prantslased, kes kogu oma galantsuse juures ei kuluta naiste peale rohkem kui nad seda väärt on. Teisest küljest on siis aga kodus voodi külm. Raske valik aga mitte prantslastele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, seadus, petitsioon, staatus, allkirjad, Brigitte Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad