16:23 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
29 0 0

Autod on muutunud terroristide meelisrelvaks. London, Pariis, Berliin, Nice ja Barcelona – see on loetelu linnadest, kus kurjategijad suunasid auto rahva sekka. Eksperdid arutlevad, kas niinimetatud "autoterrorit" on võimalik võita

TALLINN, 22. august – Sputnik, Maria Šeludjakova. Kaasaegne "odav" terror – aga ühe harimatu võitleja elu ei maksa midagi – võlus terrorirünnakute korraldajaid soorituse lihtsusega ja selliste rünnakute vastu võitlemine osutus äärmiselt raskeks, on politoloog Gleb Kuznetsov veendunud.

Barcelona
© Sputnik / Хавьер Луэнго

"Ulatusliku aktsiooni" korraldamiseks, nagu näiteks kaksiktornide puhul, tuli terroristidel palju jõupingutusi ette võtta: nad pidid inimesi kasvatama, üles ehitama keerulise logistika ja juhtimissüsteemi. Ekspert selgitas, et viimastes terroriaktides on terrorivõrgustiku kulud olnud nullilähedased.

Kuznetsov nimetas niinimetatud "autoterrorile" kaks võimalikku vastutegutsemise võimalust: võitlus ekstremistliku teabe vastu internetis ja profülaktiline tegevus keskkondades, kus terroristid oma ekstremistlikke ideid levitavad.

"Terroristid ei toimeta vaakumis – nad käivad mošeedes, teistes usu- ja õppeasutuste. Tuleb teha väga tõsist tööd nende keskkondade kontrollimiseks, profülaktikaks, see on väga tõsine väljakutse. Kui Al Qaedaga peetav sõda on tõeline sõda selle sõna traditsioonilises tähenduses, siis siin on tegemist võitlusega partisaniliikumise vastu. Pole teada, mis suunast rünnakut karta. See on täiesti uus väljakutse," märkis politoloog.

Ekspert märkis ära hiljutiste terrorirünnakute sarnasust "nugade intifadaga", mille palestiinlased kuulutasid Iisraelile 2015. aastal: selliseid rünnakuid tõrjud osutus äärmiselt raskeks. Uinunud terrorirakukestele ei olegi tingimata vaja otsest rünnakuülesannet, mõnikord piisab pooldajate "ülessoojendamisest" teatud teabe avaldamisega internetis.

"Kõige haavatavam ja kallim mistahes organsatsioonis on juhtimissüsteem. Kui juhtimissüsteem purustada variseb kõik kokku. Tegelikult ongi traditsiooniline terrorivastane võitlus sellele rajatud. Tehakse kindlaks liidrid ja tuvastatakse nende sidemed. Uut tüüpi terrorirakukesi avastada on oluliselt raskem," on Gleb Kuznetsov kindel.

Ajaloodoktor, professor Aleksei Malašenko leiab omakorda, et sellisele terroriliigile täies mahus vastu seista pole võimalik. Ta leiab, et rünnakute taga on üksikterroristid ja viimaseks sammuks terroriakti toimepanemisel võib olla mis iganes, kaasa arvatud isiklikud probleemid.

Tagid:
autoterror, terrorirünnak, Al-Qaeda, politsei, terrorist, Euroopa

Peamised teemad