16:45 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Analüütika
lühendatud link
5321

Sellesinase NSV Liidu poolt Leedule tekitatud kahjuga on kehv seis. Kas kahju on? Meeletu. Kas Venemaal raha on? Roppu moodi. Polegi siis muud, kui loe aga kahjusumma kokku, esita arve ja las minestab. Aga pole, kes kahju kokku arvutaks

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Igasugu asjamehi on ümberringi murdu. Eriti hüpnoekraani juures. Iga päev tullakse sõrmedele puhkust andmata abi andma. Kõik muudkui toetavad kedagi, levitavad midagi, väljendavad oma suhtumist, mida nad arvamuseks nimetavad. Kõik on tasuta ametis millegi olulisega ja mõnikord tahaks isegi, et nad hinge tõmbaksid ja tegeleks millegi muuga, kasvõi raha eest. Ühesõnaga, kasulike inimeste küllus nõuab nende mõistlikku rakendamist.

Leedul ei ole 10 000 eurot "okupatsioonikahjude" hindamiseks >>

Kuid hüpnoekraanist eemal kipub see aktiivsus millegipärast ära kaduma. Seal on olukord suisa vastupidine: tegemist vajavat tööd on küll ja küll aga tegijaid ei paista kusagilt. Ütleks neile: "Rahvas, töö oleks vaja ära teha. Tähtis töö, vajalik, tulge ometi appi!" Kuid vastuseks on vaikus. Kõlavad vaid sissetulevate sõnumite märguanded.

Leedus on käimas üks tähtis ja kasulik üritus, mis riigi tuleviku seisukohalt on hädavajalik: okupatsioonikahjude kokkuarvutamine ja Venemaale selle kohta arve esitamine. Vabariik on alles noor, raha kulub marjaks ja polegi vaja seda häbeneda. Seda enam, et kliendil on raha kui raba. Selleks, et ta selle kuldkandikul üle annaks, tuleb kõigepealt küsitav summa kindlaks teha. Küsimus pole kergete killast: kõik tuleb kokku rehkendada, midagi ei tohi unustada – ülejala siin lasta ei saa.

Kaljulaid: "Nõukogude okupatsiooni" kahju ei saa korvata kompensatsioonidega >>

Kusjuures kõigis kolmes Balti vabariigis läheneti asjale erinevalt. Sealkandis on nii, et mida rohkem põhjapoole, seda vähem on optimismi. Seepärast põrkuski võõra raha romantiline kokkulugemine Eestis proosalise tegelikkuse vastu. Raha sealt nagu nii ei saa, mis mõtet on siis rahast unistamise peale raha kulutada. Ei noh, üritus iseenesest on muidugi vajalik, ainult et kasu sellest ei tule. Loeme siis nii, et see ei loe.

Lätis läheneti kahjuarvutusele jälle omamoodi. Seal otsustati, et peamine polegi tulemus, vaid protsess, see tähendab, et olulised on inimesed, kasulikud inimesed ja nende kasulikud sugulased. Seepärast võeti kasulikud inimesed ametisse, määrati neile mõõdukas, kuid piisav palk ja nii nad siis vaikselt arvutavadki. Niikaua, kuni arvutavad, jookseb ka palk. Arvutavad nii kaua, kuni on, mida arvutada. Need inimesed pole enam noored, kuid ka neil on raha vaja. Ja sedagi ei maksa häbeneda.

Senaator: Venemaa ei võlgne Lätile midagi >>

Leedus on aga leegitsevaid südameid rohkem. Seal otsustati tõsimeeli kõik ausalt kokku arvutada, et äkki läheb läbi. Ja et saaks esimesena jaole ja oleks resonantsi. Et Venemaa jahmuks mitmemiljardilisest numbrist, et see teda rabaks. Et puhkeks emotsioonidetorm, kära, lärm, avalik pahameel… Konkurss käib, vahetatakse viisakusi, kavaldatakse ja ehk mõeldakse veel midagi välja.

Ja vaja oligi vaid ühtainust inimest! Üht vajalikku inimest, kes selle asja ette võtaks ja kõik muud, vähemolulised asjatoimetused kõrvale heidaks. Ja mis te arvate!? Selge see, et päris tänavalt sellist spetsialisti ei leia. Siin ei piisa ju ainult korrutustabelist, tuleb ka astendamist tunda. Et summad on astronoomilised, tuleb astronoomiat tunda, tuleb taevakaarti tunda, et teada, kuhu näpuga torgata. Ja rehnut peab olema tehtud südamega, muidu võib pärast põrgutulle sattuda. Tõsised kaustad tuleb läbi uurida, et sellest ka tõsiseltvõetav arvutus saaks, muidu ei maksa kliendi rabandusele loota. Ühesõnaga, ei leitudki sellesse ametisse sobivat inimest. Kõikidel on justkui tähtsamatki teha.

Ja nii ongi üldseis kehvavõitu. Kas kahju on? Meeletu. Kas Venemaal raha on? Roppu moodi. Polegi siis muud, kui loe aga kahjusumma kokku, esita arve ja las minestab. Aga pole, kes kahju kokku arvutaks. Na kas pole kahju! Õige patrioot pistaks ulguma: "Senjoor, arve! Tõpra-a-a-d!"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kahjud, analüütika, kompensatsioon, raha, NSV Liit, Leedu, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad