08:51 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
6620

Hiljuti nägi kolme riigi – Ukraina, Georgia ja Venemaa – üldsus paeluvat teatrit sellest, kuidas passita inimene üritab Ukrainasse pääseda ja nüüd ootab ees järgmine vaatus, kuidas Saakašvili oma võitu kapitaliseerima hakkab

Gevorg Mirzajan

Esmapilgul paistis Mihhail Saakašvili läbimurre Ukrainasse täieliku farsina. Endine Odessa kuberner ja Georgia ekspresident, kunagine kogu endise nõukogude ala perspektiivikaim läänemeelne poliitik Mihhail Saakašvili murdis piiritõkkest läbi nagu illegaalne migrant. Ta oleks tulnud viivitamatult kinni pidada, nagu kodakondsuseta isik, kellele sissepääs riiki on suletud.

Kuid teisest küljest oli see operatsioon, kus Saakašvilil ei saanudki kaotada.

Kui läbimurre oleks õnnestunud, näidanuks see Ukraina võimude nõrkust. Kui teda oleks jõuga takistatud, olnuks see tõsine mainekahju Porošenkole, kes "ei lase Ukrainasse korruptsiooni vastu võitlejat ja üldse, kardab Saakašvilit".

Mihhail Nikolozovitš olek s kaotanud vaid surmasaamise või taganemise korral, kõik muud variandid (läbimurre ja selle jõuga takistamine) oleksid tähendanud tema võitu. Selleks oleks Saakašvilil tulnud vaid astuda füüsilisse kontakti Ukraina piirivalvega. Seepärast valiski ta kõigepealt "rongisõidu" ja kui see ei õnnestunud, oli sunnitud minema jalgsi.

Ja ta ei läinud üksinda. Jah, tema reiting on vaid kusagil mõne protsendi ringis, kuid Saakašvili koos oma leppimatu korruptsioonivastase võitleja kuulsusega on saanud maidaniaegsete jõudude pettumuse sümboliks Petro Porošenko režiimi tingimustes. Seepärast polegi imeks panna, et teda tulid toetama mitte ainult sajad aktivistid, vaid ka juhtivad "Porošenko-vastased" poliitikud, teiste hulgas Julia Tõmošenko, kes otsustas "kaitsta Saakašvili õigust Ukrainas viibida".

Eurosaadik soovitas Saakašvilile võidelda Baltikumi mittekodanike õiguste eest >>

"Asi ei ole Saakašvilis, vaid inimõigustes ja vabadustes Ukrainas. Homme võidakse samamoodi toimida iga teisitimõtlejaga," teatas veel üks toetusgrupi liige, rahvasaadik ja endine ajakirjanik Mustafa Najem. Rahvahulk moodustas Saakašvili ümber "seanina" ja murdis õiguskaitsjate tõkkest läbi, kandes nii Saakašvili Ukraina territooriumile. Edasi suundus Saakašvili Lvovi, kus talle oli vastu tulnud sealne linnapea Andrei Sadovõi. Edasi kavatseb Saakašvili sõita Kiievisse Porošenkoga võitlema.

Ja taas pole ta üksi. Lisaks poliitikutele toetab teda Igor Kolomoiski (kelle vabatahtlik pataljon praegu Saakašvilit turvab), kes üritab luua laiapõhjalist Porošenko-vastast koalitsiooni ja kätte maksta kõikide talle osaks saanud solvangute eest. Kuna Porošenko on nüüdseks suuremast osast Lääne toetusest ilma jäänud ja häälestanud enda vastu paljud jõud Ukrainas, on sellise koalitsiooni loomise õnnestumise tõenäosus üsna suur.

Odessa oblasti endiтe kuberner Mihhail Saakašvili
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Mida teha?

Tegelikult on kogu selles loos Petro Porošenko kaotaja igal juhul. Süüdistada saab ta selles vaid iseennast. Eelkõige sellepärast, et ise ta on sellise olukorra loonud.

"Ma ei uskunud kunagi, et Saakašvili Ukrainas mingit olulist rolli mängiks, sest mulle ei olnud selge, kuivõrd teda huvitas Ukraina, mitte aga Georgiasse tagasipöördumine," teatas endine USA suursaadik Ukrainas Steven Pifer, "kuid teisalt pole ma ka kindel, et olukord tema ümber mõistlikul moel reguleeriti. Nii võib juhtuda, kui probleem tekitatakse tühjale kohale – Saakašvililt kodakondsuse äravõtmine põhjustas ilmse maineprobleemi, mida Ukrainal varem polnud." 

Lisaks sellele ei tegutsenud Ukraina võimud "Mišiaadi" ajal oma õigusruumis.

Esiteks keelasid Ukraina võimud rongi lahkumise Poola territooriumilt, kuigi neil polnud selleks alust. Saakašvili oleks tulnud kinni pidada Ukraina piirivalvurite poolt dokumendikontrolli käigus. "Petro Porošenko võttis pantvangi kõik selle rongi reisijad. Ainult tõeline salakaubavedaja tuleks selle peale," teatas Saakašvili, kuigi faktiliselt võttis just tema inimesed pantvangi. Kusjuures ka need, kes ei olnud nõus koos temaga läbi murdma ja selle aktsiooni tagajärgede läbi kannatama.

Teiseks üritasid võimud takistada Saakašvilil jalgsi piiripunkti läbimist, sulgedes selle pärast "teadet pommiähvardusest". Põhjendus paistis välja niivõrd hale ja mannetu, et ukrainlased (nii presidendi vaenlased kui ka pooldajad) seda otsust põhjendatult kritiseerisid.

Petro Prošenko ei saa kahjuks samaga vastata, tema positsioonid avalikus vastasseisus Saakašviliga nõrgenevad üha. Jah, teoreetiliselt on võimalik Mihhail toimepandud õigusrikkumiste pärast kohtusse anda. Piirivalveteenistus ongi juba lubanud prokuratuuri pöörduda. Saakašvili "on ebaseaduslikult tunginud režiimsele objektile, rikkunud kokkuleppeid Poolaga, ületanud ebaseaduslikult riigipiiri, samuti tekitanud kehavigastusi piirivalvuritele," kurdab ametkonna pressiesindaja Oleg Slobodjan.

Miša läbimurde tagajärjel sai kannatada kokku 17 jõuametkondade töötajat (12 politseinikku ja 5 piirivalvurit). Kuid esiteks ei peksnud neid mitte Saakašvili, teiseks on tema tegevus pigem haldusõigusrikkumine ja kolmandaks muutuks tema üle õigusemõistmine showks, mis tema populaarsust vaid suurendaks. Kui Saakašvili peaks kohtus süüdi jaama, saab temast võimu ohver, kui ta võidab, näitab see, kui nõrk see võim on.

Kellele Mišat vaja on?

Võib tunduda, et Kiievil on muu lahendus — vabaneda Saakašvilist tema Georgiasse deporteerimisega. Endise presidendi pooldajad on sellega arvestanud ja isegi kardavad seda – ega siis juhuslikult Saakašvili advokaat ei esitanud juba aegsasti taotlust Ukraina õiguskaitseorganitele täiendava kaitse saamiseks.

Kuid sellise stsenaariumi teostumise võimalused ei ole eriti suured, kasvõi juba sellepärast, et Saakašvilit ei tahetagi Georgias näha. 

Saakašvili üle tuleks kohut mõista Georgia rahva vastu toimepandud õigusrikkumiste eest, kuid tal on kodumaal piisavalt poolehoidjaid ja kui ta Georgiasse saata, võivad seal alata rahutused. Seepärast pole Georgiale probleemset Mišat vaja ja nad teevad ilmselt kõik endast sõltuva, et ta tekitaks probleeme kusagil mujal.

Seepärast ei jäägi Ukraina võimudel muud üle, kui süüdistada Saakašvit vaid patriotismi puudumises ja vaenujõudude huvides töötamises. Peaminister Vladimir Groisman nimetas Saakašvili läbimurret "mõnede meie poliitikute poolt Ukraina riikluse ründamiseks".

"Võitluses võimu pärast hävitavad Saakašvili pooldajad riiklust," toetab teda ka Juri Lutsenko.

Gruusia ekspresident ja Ukraina Odessa oblasti ekskuberner Mihheil Saakašvili
© Sputnik / Николай Лазаренко

"See tähendab vundamentide purustamist, millele me oma riiki üles ehitame, sõltumata võimul olevate poliitiliste gruppide suhtestumisest võimuga. Ja kui need vundamendid lammutatakse, sõltumata põhjusest, siis pole me mitte riik, vaid kogum inimesi, kes elavad sihitult mingil territooriumil… ja on vaid aja küsimus, millal mõni suurvene šovinist või euroopa natsionalist selle ära kasutab," ütles Arsen Avakov (Ukraina siseminister – toim.).

Tema alluvad kandsid Saakašvili isegi Ukraina kurikuulsasse võrgulehte "Rahuvalvaja". "Nüüd ei erine Mihhail millegi poolest terroristidest, islamivõitlejatest, separatistidest ega sõjaväelastest, kes on rikkunud riigipiiri Krimmis ja Donbassis," ütles "Rahuvalvaja" vabatahtlik Miroslav Oleško (Avakovi poisid ei suutnud endale keelata naudingut oma ülemuse vastase üle ilkuda, kirjutades lahtrisse "elukoha aadress" suurte tähtedega "HULKUR"). Kuid Saakašvilil endal on suured ambitsioonid võtta endale elamine Bankovajal (tänav Kiievis, kus paikneb Ukraina presidendi administratsioon) või äärmisel juhul kusagil sealkandis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ebaseaduslik, analüütika, poliitika, piir, Mihhail Saakašvili, Gruusia, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad