14:14 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
18322

Õppuste "stsenaariumi" kohaselt tungisid Valgevene ja Venemaa Kaliningradi oblasti territooriumile suured ebaseaduslikud ekstremistlikud relvaformeeringud

Andrei Kots RIA Novostile

Peaaegu 13 tuhat sõdurit ja ohvitseri, 680 ühikut sõjatehnikat, üle 100 lennuki ja kopteri, kümme sõjalaeva osaleb 14. septembril algavatel Venemaa ja Valgevene liitriigi läänepiiril toimuvatel Venemaa ja Valgevene ühisõppustel "Zapad 2017". Ulatuslikud õppused sisaldavad kaitselahinguid, sõjaväelaste siirdamist suurte vahemaade taha, erinevate väe- ja relvaliikide koostegutsemist, erinevaid taktikalisi võtteid.

Õppuste Zapad 2017 lähenedes on üha enam märgata närvilisust NATO leeris, illustratiivne foto
© Sputnik / Evgeny Biyatov

Õppused toimuvad erilisel geopoliitilisel taustal: ainuüksi möödunud suvel korraldasid NATO riigid Ida-Euroopas üle viiekümne õppuse 60 tuhande, sealhulgas USA sõjaväelase osalusel. Vaatamata sellele on Euroopa poliitikud teinud Venemaale etteheiteid "jõudude tasakaalu rikkumise" kohta regioonis. 

Millega õppused "Zapad 2017" meelde jäävad ja miks nad lääneriike kohutavad? 

Blokeerida ja hävitada

Õppuste "stsenaariumi" kohaselt tungisid Valgevene ja Venemaa Kaliningradi oblasti territooriumile suured ebaseaduslikud ekstremistlikud relvaformeeringud. Seejuures on tinglikud terrorivõitlejad suurepäraselt relvastatud ja saavad "kolmandatelt riikidelt" välist abi sõjatehnika, kerge- ja raskerelvastuse, kütuse ja luureandmete näol. "Vastase" jõudude siirdamine õppuste piirkonda toimub nii maad mööda, meritsi kui ka lennuvahenditega, mistõttu tuli sissetungi tõrjumiseks moodustada universaalne ühine väegrupeering.

Venemaa on suunanud õppustele viis ja pool tuhat Lääne sõjaväeringkonna sõjaväelast. Valgevenest kaasati üle seitsmesaja sõduri ja ohvitseri.

Taktikaliste elementide läbimängimiseks on kindralite käsutuses kahe riigi territooriumil üheksa sõjaväepolügooni, kus toimuvad tanki- ja laskurüksuste, suurtükiväedivisjonide, õhutõrjekomplekside, luure- ja erioperatsioonide üksuste lahinghargnemised. Merelt blokeerib "terroriste" Balti laevastiku laeavade grupp, õhust toetab liitriigi väeüksusi taktikaline lennuvägi.

Tingliku vastase formeeringud kavatsetakse kõigepealt ümber haarata, lõigata läbi nende taganemisteed ja seejärel plaanipäraselt ja metoodiliselt "hävitada", kasutades ära regulaarvägede peamisi eeliseid – ülekaalu tulejõus, kvaliteetseid hävitusvahendeid, kaasaegset soomustehnikat ja mis peamine, lahingukogemusi, mis on omandatud muuhulgas ka Süürias. On tähelepanuväärne, et lisaks sõjaväelastele osalevad õppustel ka Venemaa teised jõuametkonnad.

Venemaa sõjaväelased
© Sputnik / Илья Питалев

"Õppuste "Zapad-2017" raames korraldavad sõjaväelased Venemaa territooriumil terve rea terrorivastaseid õppusi siseministeeriumi, FSB (föderaalne julgeolekuteenistus – toim.), eriolukordade ministeeriumi ja Rahvuskaardi osavõtul," teatas ajakirjanikele augusti lõpul Venemaa asekaitseminister Aleksandr Fomin. 

Saab ennast näidata

Kaitseministeerium märgib, et õppustel täiustatakse eri tasandi staapide koostööd, samuti rakendatakse uusi relva- ja väeüksuste juhtimissüsteeme.

Näiteks katsetavad sõjaväelased just nendel õppustel Sideakadeemia uusarendust, mida esmakordselt esitleti foorumil "Armija-2017" käesoleva aasta augustis. Tegemist on niinimetatud "Operatiivolukorra visualiseerimise programmiga paikkonna kolmemõõtmelisel maketil". Lihtsamalt seletades on tegemist plastilisest materjalist õppuste piirkonna 3D-kaardiga.

Ohvitserid kannavad sellele lahinguolukorra muudatused spetsiaalse projektori, mitte sini-punase pliiatsiga, nagu seda varem tehti. Sellise kompleksi eelised paberkaartidega võrreldes on ilmselged — see on palju näitlikum, mugavam ja pealegi "korduvalt kasutatav". Ühel maketil võib läbi mängida kasvõi mitukümmend erinevat lahingustsenaariumi, muutes neid praktiliselt ühe hiireklikiga.

Lisaks kasutatakse õppustel "Zapad-2017" laialdaselt Venemaa ja Valgevene päritolu droone, uusimaid sidevahendeid ja raadioelektronvõitluse vahendeid, kaasaegseid õhutõrjesüsteeme S-300 ja S-400, reaktiivsuurtükiväge, seeriaviisiliselt toodetavat soomustehnikat.

Merelt toetavad õppusi 10 Balti laevastiku laeva, sealhulgas ka uusimad projekti 21631 "Bujan-M" väikesed raketikandjad "Serpuhhov" ja "Zeljonõi dol". Mõlemad raketikandjad on vette lastud 2015. aastal ja on jõudnud juba osaleda lahingutegevuses Süüria rannikul ja andnud terroristide positsioonide pihta raketilööke rakettidega "Kalibr".

Kaitseväe juhataja külastas Suwalki koridori ning kohtus Poola ja Leedu kolleegidega
© Foto : Kaitseväe Peastaap

Hirmul on suured silmad

Kui rääkida õppuste suurusest, siis nelja aasta eest toimunud ühisõppustel "Zapad-2013" oli osalevate jõudude ja vahendite koosseis pea samasugune, kui praegu – umbes 10 tuhat inimest, üle 200 ühiku tehnikat, 40 lahingulennukit ja kopterit, samuti Balti laevastiku sõjalaevad.

Tookord möödusid õppused Lääne poliitikutele ja meediale märkamatult. Õppusi "Zapad-2017" aga kritiseerivad Euroopa ametiisikud aktiivselt. Kõige kaugemale on läinud Leedu president Dalia Grybauskaite, kes on nimetanud õppusi "Venemaa ja Valgevene ettevalmistusteks sõjaks NATO-ga".

Lisaks sellele on sõnasõjas silma paistnud Poola kaitseminister Antoni Macierewicz, kes juulikuus süüdistas Venemaad kavatsuses okupeerida osa tema ja naaberriigist Leedust nn Suwalki koridori piirkonnas. Traditsiooniliselt võtsid sõna Ukraina poliitikud, kes alustasid vana laulu kohe algavast "Venemaa sissetungist".

NATO ametlik juhtkond, muide, reageeris hoopis tagasihoidlikumalt: alliansi peasekretär Jens Stoltenberg kutsus Moskvat üles tegema õppused avalikuks ja kutsuma neile rahvusvahelisi vaatlejaid. Kuid Liitriik ei kavatsegi neid õppusi salastada.

"Õppused "Zapad-2017", nagu ka kõik eelmised, on täiesti avalikud nii rahvusvahelistele vaatlejatele, kui ka ajakirjanikele. Vastavalt rahvusvahelistele kokkulepetele, on kõikidele OSCE liikmesriikidele saadetud ametlikud teated sõjalisest tegevusest ja augustis kutsed rahvusvahelistele vaatlejatele," teatas reedel ajalehele "Krasnaja Zvezda" Lääne sõjaväeringkonna juhataja kindralpolkovnik Andrei Kartapolov. 

Varem on Valgevene välisminister rõhutanud, et õppustel on vaid kaitseiseloom ja need ei ole suunatud kellegi vastu. Ametkonnas märgiti, et vastav teave oli ametlikult ja aegsasti saadetud OSCE riikidele kõige kõrgemal tasemel.

Sellele vaatamata jätkasid Lääne ametlikud esindajad kogu eelmise nädala jooksul õppuste aktiivset "pommitamist" paaniliste hinnangutega. USA maaväe ülem Euroopas Frederick Hodges nimetas 12-tuhandelist grupeeringut "trooja hobuseks", unustades ilmselt, et Ameerika sõjaväelasi on regioonis palju rohkem, umbes 30-35 tuhat.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Николай Хижняк

Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen, muide, kahtles osalevate sõjaväelaste arvus ja teatas, et Venemaa kavatses Valgevenesse saata koguni 100 tuhat sõjaväelast. Kindral-polkovnik Andrei Kartapolov pareeris rünnakut kinnitusega, et Venemaa ja Valgevene kontingendi sellise meelevaldse suurendamise kohta ei ole mingeid objektiivseid tõendeid. Vaevalt, et sajatuhandelise grupeeringu siirdamist naaberriiki saab läbi viia luuresatelliitidele märkamatult.

"Arvan, et meie president ja sõjaväe juhtkond on meie poliitikat piisavalt hästi seletanud ja mingit ohtu Valgevene naaberriikidele ei ole," ütles agentuurile RIA Novosti Valgevene endine kaitseminister Pjotr Tšaus.

See kriitika on vaid ettekääne, kuidas kaarti välja mängida ja mingil määral õigustada neid õppusi, mis nad ise korraldavad.

NATO ja Valgevene naabrid korraldavad oma õppusi tihti ja kaasavad suurt vägede hulka, mis annab tunnistust nende suurematest võimalustest. Võibolla peaksime ka meie õppusi tihedamalt korraldama, kuid see on väga kallis ettevõtmine. See optimaalne variant, mis on meil koos Venemaaga välja töötatud, lubab vägede ettevalmistust hoida heal tasemel."

Seega, arvukad piiri tagant tulevad paanilised väljaütlemised õppuste "Zapad-2017" kohta pole midagi rohkemat, kui järjekordsed kogupaugud infosõjas kulunud relvadest. Nendega on aga Venemaa juba harjuda jõudnud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
sõjaline, analüütika, sõjatehnika, õppused, Zapad-2017, Zapad, Valgevene, Lääs, Venemaa

Peamised teemad