21:09 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Analüütika
lühendatud link
9910

Trump valetas, kui teatas inaguratsiooni eelõhtul Twitteris: "Mul ei ole mingisuguseid suhteid Venemaaga – ei mingeid tehinguid, ei mingeid laene, mitte midagi!", arutleb ajalehe The Washington Post autor

Eugene Robinson, Inosmi viitega ajalehele The Washington Post

Võtkem kõigepealt täpsustada, et ei tekiks segadust. Donald Trumpi ammune isiklik advokaat saatis e-kirja Vladimir Putini isiklikule pressisekretärile? Palus Kremlilt kaasabi Moskvasse Trump Tower´i ehitustehingu sõlmimiseks? Ja see kõik toimus valimiskampaania ajal?

Paljastused algavad Trumpi äripartnerist nimega Felix Sater. See Venemaa emigrant on korduvalt kiidelnud oma Kremli-sidemetega. Sater oli peategelaseks hotelli Trump Soho ja Alam-Manhattani elamukompleksi ehituseprojektis. Sater kirjutas mitu e-kirja Trumpi advokaadi Michael Coheni nimele, milles ülistas igati Moskva Trump Toweri projekti ja ütles, et see aitab Trumpil presidendivalimisi võita.

2015. aasta novembris, viis kuud enne Trumpi liitumist presidendiralli ja Vabariikliku Partei kandidaatide vahelise valimisvõitlusega kirjutas Sater Cohenile, et tema "oli kokku leppinud" selles, et Trumpi tütar Ivanka istuks oma külaskäigul Moskvasse 2006. aastal Kremlis president Putini kirjutuslaua taha tugitooli".

Järgnevalt on selles kirjas öeldud: "Ma lülitan Putini sellesse programmi ja me saavutame Donaldi valimisvõidu. Me mõlemad teame, et mitte keegi enam ei tea, kuidas seda teha ilma rumaluse ja ahnuse sekkumiseta. Mina tean, kuidas seda teha, ja me teeme selle ära. Sõbrake, meie mees võib saada USA presidendiks ja me oleme suutelised talle selle tagama. Ma saavutan selle, et sellega liituksid kõik Putini meeskonna inimesed."

Aga võib-olla on Sater lihtsalt kiidukukk, kes ülehindab oma mõju Venemaa presidendile? Pole välistatud. Kuid Ivanka Trump rääkis tõepoolest New York Timesi korrespondendile, et oma visiidi ajal Moskvasse 2006. aastal käist ta "lüheldasel ekskursioonil Punasel väljakul ja Kremlis". Ivanka sõnadele viidates teatas ajaleht: "Võimalik, et selle ekskursiooni ajal istus ta Putini tugitoolis, kuid Ivanka seda ei mäleta." 

Ei ole mingisuguseid tõendeid sellest, et Cohen, kes on olnud üks lähimaid Trumpi aatekaaslasi, leidnuks midagi sobimatut Sateri lubadustes "lülitada Putin sellesse programi". Pealegi, ei Cohen ega keegi teine Trumpi korraldustiimist ei kippunud avalikustama teavet nende kirjade kohta ega Trumpi kampaaniatiimi püüdluse kohta põlistada tema nimi Moskva arhitektuurimaastikul – isegi mitte valimiskampaania ajal. Tegid nad seda alles siis, kui e-kirjad Esindajatekoja luurekomisjonile üle anti.

Ja seegi pole veel kõik. 2016. aasta jaanuaris, mil Moskva projekt nähtavasti ummikusse jooksis, jõudis Cohen kõige kõrgemale tippu, et seda tagant tõugata või vähemalt üritada seda teoks teha. Ta läkitas Putini isiklikule pressisekretärile Dmitri Peskovile e-kirja, milles palus tema kaasabi.

Peskov on kirja saamist kinnitanud, kuid öelnud, et mitte mingisuguseid samme sellega seoses ette ei võetud ja Putinile ta seda kirja ei edastanud.

Nii et Trump valetas, kui teatas inaguratsiooni eelõhtul Twitteris: "Mul ei ole mingisuguseid suhteid Venemaaga – ei mingeid tehinguid, ei mingeid laene, mitte midagi!" Tõde aga peitub selles, et 2015. aasta oktoobris, just samal päeval, mil Trump osales Vabariikliku Partei kandidaatide valimisväitluses, kirjutas ta alla kirjale plaanidest, milles räägiti Trump Toweri rajamisest Moskvas.

See oli "tehing" ja Trumpi kange kihk seda kaitsta on põhjendatav tema soovimatusega Putinit kuidagigi kritiseerida. Aga võib-olla on see vaid üks osa kogu loost.

Teine osa puudutab Venemaa ametiisikute ja Trumpi valimisstaabi kokkumängu seoses valimistesse sekkumisega ja kaasaaitamisega tema presidendirallile. Sateri hooplevad avaldused on iseendast üsna segased ega ole kuigivõrd kaalukad. Kuid samas on ka laiem kontekst, mis on seotud Trump noorema poolt New Yorgis korraldatud kurikuulsa kohtumisega, kus ta lootis saada Venemaa valitsuselt kompromiteerivaid materjale Hillary Clintoni kohta.

Mis meil täna olemas on? Presidendi poeg, väimees Jared Kushner (kes samuti sel kohtumisel osales), endine valimisstaabi juht Paul Manafort (ka tema oli seal kohal) ning nüüd ka tema isiklik advokaat – kõik need inimesed tahtsid ilmselt vägagi valimistel Venemaalt abi saada. Ja kes siis valimisstaabist ei tahtnud kokkuleppele minna?

Kõike seda uurib eriprokurör Robert Mueller ja mitmed Kongressi komisjonid, kes juurdlust toimetavad. Mõnigi oletab, et Trumpi otsus Joe Arpaiole, kes on Obama USA-välise päritolu teooria ja sisserändega võitlemise vankumatu pooldaja, armu anda, kujunes presidendi signaaliks oma aatekaaslastele, keda prokuratuur taga kiusab: pidage vastu ja ärge muretsege, mina halastan teile.

Kuid on ilmunud ka teisi presidendi jaoks halbu uudiseid. Väljaanne Politico teatas, et Mueller teeb nüüd koostööd ja vahetab teavet New Yorgi peaprokuröri Eric Schneidermaniga. President saab armu anda ainult neile, kes on süüdi mõistetud föderaalse kriminaalseadustiku rikkumise eest, aga mitte osariikide seaduste põhjal. Ah sa mait.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Trump: Venemaa toimik on minu vastaste töö
Trump avaldas taas kahtlust Venemaa häkkimise suhtes
Putin: ma ei tunne Trumpi, ei soosi ega ründa teda
Ma Teile kirjutan
Tagid:
analüütika, tehing, presidendivalimised, valimised, Trump Tower, Kreml, The Washington Post, Felix Sater, Ivanka Trump, Jared Kushner, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad