12:33 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
USA riigivõlg ületas esmakordselt 20 triljoni piiri, illustratiivne foto

Saab tõusta taevani. USA riigivõlg ületas 20 triljoni piiri

© FreeImages / Shaun W
Analüütika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
6120

Ameerika Ühendriikidel on lisaks domineerimisele, demokraatia ekspordile ja sanktsioonide karmistamisele veel üks lemmiktegevus - neile meeldib raha laenata, arutleb raadio Sputnik autor

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Raha on jälle otsa saamas. Kaob kiiremini, kui SKT seda juurde teenida suudab. SKT on juba triljoni võrra väiksem, kui riigivõlg. See pole mitte üksnes negatiivne saldo. Sellel tasemel on see juba saldo mortale. Surmanumber.

Ameerika Ühendriikidel on lisaks domineerimisele, demokraatia ekspordile ja sanktsioonide karmistamisele veel üks lemmiktegevus. Neile meeldib raha laenata. Ise on veel maailma juhtiv majandusega riik, häbi peaks olema! Häbi on aga sellel, kellel näha on. Riigivõla kohta on aga ainult kuulda. Kui peale vaadata, on ta puha "siidis ja sametis". Muidu oleks end ehk tagasihoidlikumalt ülal pidanud ja mitte niimoodi ilma mööda ringi tõmmanud. Kusjuures, seda ei sobi veel ehk kõva häälega väljagi öelda, kuid paistab, et katus on tal juba poolenisti pealt ära sõitnud ja lage enam polegi. Selle asemel on, nagu Aleksandr Zinovjev kirjutas, "haigutav kõrgus". Ameerikal on taas, mille poole püüelda. USA riigivõlg ületas esmakordselt 20 triljoni piiri ja see pole kaugeltki viimane piir. 

USA president Donald Trump
© AFP 2019 / NICHOLAS KAMM

Märtsi keskel külmutati see tasemel 19,84, kuid juba tookord oli selge, et piisab vaid keelu mahavõtmisest ja triljonite võlg sööstab kohe kolmandase kümnesse. Ei võetud, kuigi Trump oli seda Kongressilt juba ammu palunud. Seesama Trump, kes varem oli lubanud sellele praktikale resoluutselt lõpp teha. Kuid, nagu öeldakse, kavatsemine ei tähenda iseenesest veel edukat sooritust. Tuli välja, et riigivõlg on ainus, milles Trump oma eelkäijat ületada suutis. Obama suurendas seda küll tervelt kaks korda, Trump aga ainult paarisaja miljardi võrra. Kuid esiteks, olid need ajaloolised miljardid ja teiseks, tollel kulus selleks kaheksa aastat, Trumpil aga vaid 8. september.

Niipea, kui Kapitooliumi künkalt nõusolek anti, võttis ta jälle laenu. Mis tal üle jäi. Analüütikud hoiatasid – kui asi venima jääb ja limiiti ei suurendata, saavad tagajärjed olema "palju katastroofilisemad", kui Lehman Brothers"i panga krahh, mis 2008. aastal pretsedenditu panganduskriisi esile kutsus. USA presidendil hakkas raha otsa lõppema isegi omaenda valitsusele, mis ähvardas teda äärmiselt ebameeldivate viivistrahvidega. Kuigi tema puhul poleks seda keegi tähelegi pannud. Tal ei lasta nagunii tööd teha. Ja talle poleks ka võlgu antud, kui poleks olnud "Harvey'd" ja "Irma't". Need kaks näitasid selgelt, kes tegelikult riigi jaoks "vääramatut jõudu" kujutab.

See paarike tegi ära selle, mis Valge maja peremehele kontimööda polnud. Seda enam, sellisele. Need ei jätnud kongressile muud väljapääsu: kas jätkata niigi uppuvate ühendriikide "uputamist" või valada vett Trumpi veskile ja avada tema jaoks uus laenuhooaeg tingimusel, et ta panustab sellega ikka eelkõige kannatadasaanud piirkondadesse. Nii lepitigi kokku ja astuti üle läve. Poleks Trumpil õnnetust juhtunud, poleks õnnegi olnud.

Poleks kongress rahakotiraudu paotanud, oleks ametnikud tulnud sundpuhkusele saata. Pole välistatud, et korduvalt ja et mitte ainult ametnikud. Obamal piirdus asi 2013. aastal kerge ehmatusega. Tööseisak oli lühiajaline. Kuigi USA-l tuli teatud ebamugavust taluda, lahenes probleem kiiresti, ilma tõsiste tagajärgedeta. Trumpile aga poleks seda andeks antud. Ja ei antagi. Laenulagi võeti maha kuni 8. detsembrini. See on viimane päev, mil Trump saab seadusandjatega järgmise aasta riigieelarves kokku leppida. Vastasel korral saab president taas vaid loodusõnnetusele loota.

Tegelikult tema jaoks kõik alles algab. Raha on jälle otsa saamas. Kaob kiiremini, kui SKT seda juurde teenida suudab. SKT on juba triljoni võrra väiksem, kui riigivõlg. See pole mitte üksnes negatiivne saldo. Sellel tasemel on see juba saldo mortale. Surmanumber. Võibolla isegi pöördega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
riigivõlg, dollar, analüüs, piir, Donald Trump, USA

Peamised teemad