20:49 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
3930

Kui Trump alles ehitas ÜRO hoone vastu oma Trump Towerit, oli see ilmselt viimane kord, kui ta sellele maailmaorganisatsioonile alt üles vaatas. Sellest ajast peale vaatab ta ÜRO-le vaid ülalt alla. Ja nüüd, kui ta kogu maailma "üles rivistada" tahab, on see täiesti tema moodi

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Pruukis tal vaid öelda, et ta tahab ka ÜRO suureks luua, kui kohe põrus kõik paika. Isegi vaatamata sellele, mida ta välja ei öelnud. Et ta tahab muuta ÜRO Ameerika sarnaseks. Tõsi, erinevalt Ameerikast, mitte uuesti suureks, vaid lihtsalt suureks. Sellest järeldub, et tema arvates pole ÜRO kunagi varem suur olnudki. Ja just sellepärast, et ta polnud varem kunagi absoluutselt Ameerika-meelne. Kuigi Valges majas on ka varem olnud piisavalt soovijaid ÜRO-d taltsutada, on tema esimene, kes selle otse välja ütles. "Me ei näe tulemust, mis meie panusele vastaks." Ta oleks hoopis konkreetsem olnud, kui oleks öelnud, et selle raha eest oleks ÜRO võinud vastutulelikum olla.

Ja hea seegi, et ta ei osatanud selle eest, et organisatsioon on hõivanud nurgakese tema New Yorkist. Vastupidi, tänas hoopis. Ühel korral on ta seda varemgi teinud, kui ehitas üle tee Trump Toweri, mis on ÜRO hoonest kõrgem. See oli ilmselt viimane kord, kui ta sellele alt üles vaatas. Ta ise tunnistas, et oma edus on ta tänuvõlgu sellisele naabrile. Sellest ajast peale ongi ta harjunud vaatama ÜRO-le tarbijalikult ülalt alla. Ja nüüd, kui ta tahab tema arvel kogu maailma ümber kujundada, on ta endale truuks jäänud.

Seda punkti Trumpi nõudmiste nimekirjas, mida ta millegipärast "ÜRO reformimise deklaratsiooniks" nimetas, ei ole. Kuid kõik muu taandub ühele — Trumpile. Ameerika meedia tunnistab, et selles paberis pole midagi konkreetset peale autori. See on tema debüüt Peaassambleel ja ta tahaks kohe ka selle annaalidesse pääseda. Seda enam, et isegi tema lähikonnas ei ole kõik kindlad, et selline võimalus veel kunagi avaneb. USA endine esindaja ÜRO-s John Bolton nimetas seda "tavaliseks retooriliseks avalduseks, mida oleks saanud teha nii viis, kui viiskümmend aastata tagasi". Ja ilmselt siis ka sama edukalt.

USA president Donald Trump esines ÜRO peaassambleel >>

Need on kõik üldised sõnad. Sellele alla kirjutanud 128 riiki tegid seda sisuliselt tühjale lehele, andes USA-le õiguse täita need tühjad teesid omapoolse sisuga. See on aga selge. Trump tahab ÜRO-d reformida ühe rahva organisatsiooniks. Kuid nii, et selle eest maksaksid kõik. Ta on tema arvates ebaõiglase finantskoormuse jaotamise vastu, sest USA kulutab sellele hoopis rohkem, kui mistahes muu riik.

ÜRO uus juht António Guterres: ma arvan, et on kasulik öelda, et imesid ei ole
© REUTERS / DENIS BALIBOUSE

Tegelikult nii ongi. Kuid esiteks, liikmemaksu sidumine SKT-ga on sätestatud ÜRO põhikirjas, mille poolt on ka USA hääletanud. Teiseks, kui NSV Liitu poleks kraavi aetud, oleks meil nendega umbes sama liikmemaks. Kolmandaks, umbes samas vaimus püüdis ta ka NATO-liitlasi kasvatada. Kuid isegi nendele ei avaldanud see muljet. Küllap niipea, kui Ameerika domineerimisele ÜRO-s, sest deklaratsioon just sellest räägibki, truudust vandunud riigid rahajuttu kuulevad, saavad nad kohe aru, et see on vaid deklaratsioon. Seda enam, et sellega ei ühinenud 70 riiki, kelle hulgas on mitte kaks, nagu harjunud ollakse, vaid koguni kolm Julgeolekunõukogu alalist liikmesriiki: Venemaa, Hiina ja nendega ühinenud Prantsusmaa.

Nii et, nagu ta ütleb, vaatamata selgele signaalile jäävad küsimused siiski üles. Kui Trump teeb ÜRO suureks Ameerika eeskujul, siis kas ta ehitab näiteks hoone ümber aia, et ükski mehhiklane talle pihta ei saaks või keelab siia ilmuda tema arvates kahtlastest riikidest pärit isikutel? Ja kas tasub teda üldse usaldada, kui kõik, mida ta suureks tahab teha, muutub lõppkokkuvõttes veelgi halvemaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
reform, analüütika, Trump Tower, peaassamblee, ÜRO, Donald Trump, USA

Peamised teemad