21:11 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
9320

Telekanali NBC andmetel kaldub Valge maja peremees saatanaga, nagu ta endiselt arvab, sõlmitud lepingu annulleerima. Kust nad sellest teada said, on teadmata, kuid kindlasti mitte Rex Tillersonilt

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Viieteistkümnendal oktoobril maailm veel hukka ei lähe, kuid võpatab kindlasti. Selles mõttes, et teda vapustatakse. Sel päeval otsustab USA president, kas Iraan on "tuumalepingut" täitnud. Sellest ajast, kui see ajalooline leping 2015. aastal sõlmiti ja siis kindluse mõttes ÜRO-s üle tembeldati, korratakse sellist protseduuri iga 90 päeva tagant, justkui demonstreerimaks, kes selle üle kohtumõistja on. Trump on juba kahel korral Teherani lepingust kinnipidamist kinnitanud. Kolmandat korda ilmselt ei tule.

Telekanali NBC andmetel kaldub Valge maja peremees saatanaga, nagu ta endiselt arvab, sõlmitud lepingu annulleerima. Kust nad sellest teada said, on teadmata, kuid kindlasti mitte Rex Tillersonilt.

"Ta ei öelnud kellelegi midagi," laiutas riigisekretär pahaselt käsi. Aga mis tal muud üle jäigi? Teadmata täpselt, mis Trumpil peas on, tunnistas ta koos teiste vahendajate riikide välisministritega, et kinni hakata pole millestki – Iraan peab lepingust täpset kinni. Järelikult öeldakse jälle, et Tillersonil on Trumpiga erimeelsused.

Iraan katsetas taas ballistilist raketti >>

Kuigi riigidepartemangu pealik oleks võinud ka kavalamalt talitada. Nagu Theresa May. Pärast seda, kui Trump teatas, et Iraani kohta on ta juba kõik ära otsustanud, püüdis ka tema teada saada, mida nimelt. Tulutult. Sellepärast ei lasknud ta Boris Johnsonit igaks juhuks "kuuiku" "tuumatoimiku" kohtumisele. Et järeldustega mitte puusse panna. Las Mogherini kogu oma EL-ga raiub pealegi, et lepingust peetakse kinni ja mingit ümbervaatamist pole vaja. Ühendkuningriik pole EL. Tema ei saa selliste asjadega kohe mitte kuidagi eksida, et mitte USA paadist välja kukkuda.

Selle president koketeerib ja etendab intriigi, et endine olukord ei jää püsima, on NBC veendunud. Ja pärast tema kõnet Peaassambleel tasub vaevalt midagi muud oodata. Tegelikult võib Trumpist aru saada: teda ei kardeta, tema üle naerdakse. Ta istub rahulikult oma Ovaalkoopas ja muudkui nukrutseb: "Olen verejanuline, olen õel ja halastamatu, olen kuri röövel Donald Trump. Ja pole mulle vaja ei šokolaadi ega marmelaadi, vaja oleks vaid väikest petlemmat." Ehk saab Iraanist asja.

Teiste sõnadega, ülemaailmsel kogukonnal on tekkinud järjekordne marker. See on veel üks tõestus, et Trump ei saa kuidagi olla "Putini mees". Moskva ei ole sugugi huvitatud uue pingekolde tekkimisest. Kuigi Ameerika konspiroloogid — eriprokurör Mueller ja filminäitleja Freeman leiavad siin ehk midagi ka enda jaoks. Nagu öeldakse, kui arst ütleb Morgan, siis tähendabki, et on Morgan. Otsustatakse, oletame, et Kreml pani USA etteotsa hullumeelse, et see Iraaniga sõlmitud lepingu ära tühistas ja tekitaks sellega Ameerika Ühendriikidele veel ühe vaenlase.

Tegelikult mõtleb ise aga umbes niimoodi: enne kui Teheranile sõda kuulutada, lepingust taganemine aga seda just tähendabki, hävitab ta Põhja-Korea ära. Või meeldib talle, nagu noorpõlves, kahte korraga karistada. Kuid noorus on ju möödas. Seda esiteks. Teiseks, tegemist tuleb teha mitte ainult nendega. Ja paistab, et ta saab sellest aru. Alateadlikult. ÜRO-s Aafrika riikide delegatsioonidele esinedes tervitas ta teiste hulgas "Nambia" liidrit. Ja siis nimetas Namiibiat veel kord valesti. Kõik arvasid, et oli trükiviga, tuli aga välja, et harjumus. Sel ajal, kui ta nuputab, kuidas Põhja-Koread nuhelda, kaob tal samuti üks täht vahelt ära (vene keeles КНДР — Põhja-Korea, КНР – Hiina toim.).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
annuleerimine, tuumalepe, analüütika, poliitika, leping, NBC, ÜRO, Rex Tillerson, Donald Trump, Teheran, Iraan, USA

Peamised teemad