22:55 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Analüütika
lühendatud link
7730

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli CDU ja CSU liit võitis Riigipäeva valimistel üsna oodatult. Eksperdid hoiatavad, et valmistulemused ähvardavad muuta riigis alates 1949. aastast välja kujunenud poliitilist süsteemi. Miks ometi?

Vladimir Bõtškov, raadio Sputnik

Unistust ühendab tegelikkusega tavaliselt õhkõrn ebaõnnestumise niit… Millest jutt? Riigipäeva valimistest ikka. Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli CDU ja CSU liit võitis Riigipäeva valimistel üsna oodatult, kogudes 33% häältest. Kuid vaatlejad märgivad, et Merkeli valimisvõit ei olnud nii veenev, nagu ennustati. Näiteks Kristlik-sotsiaalne liit (CSU), mis on võimul olnud Saksamaa Liitvabariigi loomisest saadik, võitis valimised rekordiliselt madala valimistulemusega. Teise koha sai valimistel Martin Schulzi Sotsiaaldemokraatlik partei 20,5%-ga häältest.

Merkel võitis neljanda ametiaja
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperdid hoiatavad, et valimiste tulemused ähvardavad muuta alates 1949. aastast riigis välja kujunenud poliitilist süsteemi. Ja seda just "Alternatiiv Saksamaale" (sks. k. "Alternative für Deiutschland" – toim.) pärast, kes sai valimistel "pronksmedali" üle 12,5 %-ga häältest. Berliinis oldi selleks valmis ja kardeti seda… Veel enne valimisi ütles sotsiaaldemokraat Sigmar Gabriel, mõistes, et "Alternatiiv" parlamenti pääseb: "Esmakordselt pärast Teist maailmasõna hakkavad Bundestagis istuma tõelised natsid." Kuigi natsid on nad rohkem Lääne liberaalse ühiskonna ja valijaskonna jaoks. Alternative für Deutschland hirmutamine on ikkagi veel väga kaugel hirmutamisest Deutscland über alles"iga… (sks. k. "Saksamaa on üle kõige" – Saksamaa hümni esimene rida – toim.)

"Alternatiiv Saksamaale" loodi alles üsna hiljuti – 2013. aasta veebruaris. Ta pooldab Saksamaa väljaastumist eurotsoonist (teatud tingimustel) ega taha enam rahastada vaikselt võlakuristikku vajuvat Kreekat. Erakond on Saksamaa islamiseerumise ja Merkeli migratsioonipoliitika vastu. Parteis räägitakse, et migrantide tulekut riiki tuleb piirata: nad ei suuda kunagi Saksamaa ühiskonda integreeruda.

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Miks aga "Alternatiivi Saksamale" ründasid nii ägedalt tema oponendid CDU/CSU liidust, on arusaadav. Noorel parteil on sama valijaskond, mis poliitilisel raskekahurväel. "Alternatiiv" on oma vaadetelt vaid pisut paremal, niiöelda, pisut paavstilikumad, kui paavst ise. Muus osas aga seesama, tavaline "Alternatiiv", nagu neid on Euroopas igal pool, võtame kasvõi Austria või Hollandi. Seepärast on "Alternatiiv Saksamaale" edu igati seaduspärane.

Uue, juba 19. Liidupäeva koosseisu laiendatakse 709 saadikuni. Varem oli selles 631 kohta. Angela Merkeli CDU/CSU ja Martin Schulzi SPD moodustavad pärast Phyrrose võitu suurimad fraktsioonid. CDU/CSU saab 246 kohta, varem oli neil 311 kohta. SPD saab 153 kohta, 40 võrra vähem, kui seni. "Alternatiiv Saksamaale" moodustab suuruselt kolmanda fraktsiooni – 94 kohta. Viieprotsendilise valimiskünnise ületasid ka Vabademokraatlik partei (FDP), mis saab 80 kohta, "Vasakpoolsed" (69) ja "Rohelised" (67).

Arvatakse, et esmakordselt Saksamaa ajaloos moodustatakse kolmeparteiline koalitsioonivalitsus: CDU/CSU, "Rohelised" ja Vabad demokraadid. See saab olema must-kolla-roheline, nn "Jamaika koalitsioon". Jamaika sellepärast, et koalitsiooni kuuluvate erakondade lipuvärvid langevad kokku Jamaika lipuvärvidega.

Angela Merkel jääb kantsleriks edasi, kuid tal seisavad ees senisest kõige raskemad koalitsiooniläbirääkimised, arvavad eksperdid. Tuleb pidevalt manööverdada, muganduda… Ühesõnaga, valu tuleb kõvasti! (Nagu ühes laulus Jamaicast) (Laul räägib, kuidas Jamaica kaotas jalgpallis Argentiinale 0:5 ja millist valu see põhjustas — toim.).

Ja hädad, nagu öeldakse, ei tule kunagi ühekaupa. Veel üks ebameeldivus proua kantslerile — Saksamaa poliitikaringkondades arutatakse sellise sündmuste edasise arengustsenaariumi üle: Merkel saab taas kantsleriks, kuid lahkub enne tähtaja lõppu ametist. Ta loovutab oma ametikoha esialgu veel tundmatule alternatiivsele poliitikule.

Schulzi SPD teatas juba, et läheb opositsiooni varjule. Vajub raskekaallase, niiöelda Ilja Murometsi raskesse unne…

Noor "Alternatiiv" aga tukkuda ei kavatse. Vastupidi, ta on teotahteline ja innukusest tulvil. Ta on pidevalt loomingulistes otsingutes. Partei aseesimees Alexander Gauland on juba teatanud, et kavatseb "jahti pidada" kogu föderaalvalitsusele. Kas ta ei vihja mitte kantsleri ametikohale. Head jahti siis, Herr Gauland!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Merkel ilma Schulzita – raisatud valimised
Merkel jätkab lahutust ja alustas varajagamist
Merkeli võit jääb loodetust natuke väiksemaks
Tagid:
analüütika, poliitika, kantsler, parlamendivalimised, CSU, AfD, CDU, Angela Merkel, Saksamaa

Peamised teemad