07:59 14. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Tallinna linnavalitsus

Poliithiiglaste viimane võimalus

© Sputnik / Вадим Анцупов
Analüütika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
9810

Valimisvõitlus on jõudnud Eestis uude järku – vastastikuste süüdistuste ja mustamisteni

Nikolai Filonov

Kui senimaani on valimisrallis osalejad kasvõi näiliselt püüdnud vähemalt mingeidki viisakusreegleid järgida, siis ohu ees tulipunktist kõrvale jääda on mõned poliitikud täispanga peale välja läinud, ilmutades avalikkusele oma kõige negatiivsemaid külgi. 

Altpoolt koputati vastu

Vahest tundub, et kas saab olla veel suuremateks etnilist vastasseisu õhutavateks rahvuslasteks kui seda on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmed? Selgub, et saab küll. Tuleb välja lausa nii, nagu tuntud ütluses: „Arvasime, et oleme põhjani jõudnud, aga altpoolt koputati vastu.“ Ja koputajaks polnud keegi marginaalsetest uustulnukatest, vaid riigi endine valitsuspartei – Reformierakond, kes on nüüd suisa võtnud oma relvastusse rahvuslikud erimeelsused.

Vastavalt reformierakondlaste reklaamile sotsiaalvõrgustikes on eestlaste seas armastatuim erakond Reformierakond ning mitte-eestlaste seas Keskerakond. Ja asi ei seisa siin selles, et antud juhul on „armastus“ veniv ja laialivalguv mõiste, vaid selles, et absoluutselt kõik erakonnad on kogu veerand sajandi jooksul Eesti taasiseseisvumise hetkest peale deklareerinud, et ei jaota riigi elanikkonda rahvustunnuse põhjal.

Nüüd aga on üks suurimaid erakondi kaudselt kirjutanud alla ühe rahvuse paremusele teise ees – head (eestlased) hääletavad meie poolt, halvad (venelased) aga valivad meie peamise poliitilise konkurendi. Kas see ei meenuta teile midagi ajaloolisest kogemusest? Ning kui sellele lisada veel reformikate üleskutsed „teha elu paremaks“ neilsamadel mitteheadel mitte-eestlastel, võttes neilt täielikult võimaluse venekeelseks alus- ja perspektiivis ka põhihariduseks, joonistub välja juba päris sünge pilt.

Näib, et sääraseid järeldusi on reformierakondlaste avalduste põhjal teinud üsna paljud. Eeskätt peaminister Jüri Ratas, kirjutades sotsiaalvõrgustikes, et "Eestimaa on turvalisem ühtses ja kokkuhoidvas ühiskonnas. Ühiskonnas, kus üksteist mõistetakse ja üksteisega arvestatakse. Ühiskonnas, kus inimesi ei jaotata omadeks ja võõrasteks soo, vanuse või rahvuse alusel. Mul on siiralt kurb, et Reformierakond arvab ja tegutseb risti vastupidi."

Muidugi püüdis reformierakondlaste Tallinna linnapeakandidaat Kristen Michal otsesest vastusest kõrvale põigelda, viidates mitmest erinevast rahvusest inimeste esindatusele tema erakonnas, kuid ilmselt just riigi kahe kogukonna vahele kiilu löönud skandaal rahvuslikul pinnal  oligi selle aktsiooni peamiseks sihiks.

Maailma lõpp – 15. oktoobril!

Samas on reformierakonna poolt rahvuslikul pinnal ettevõetud rünnakute objektiks osutunud Keskerakond lasknud samuti käiku „raskekahurväe“, asudes telereklaami kaudu valijaid hirmutama, et võimu vahetumise korral Tallinnas pärast 15. oktoobrit kaotavad nad enamiku oma sotsiaalsetest ja kultuurilistest hüvedest. Kusjuures keskerakondlaste meelest pole vahet, kes vastastest võidab – igal juhul saabub katastroof.

Ilmselgelt on keskerakondlaste sedavõrd järsud avaldused põhjustatud esmajoones kartusest kaotada oma absoluutne võim Tallinnas, seda eeskätt endistest parteikaaslastest koosneva valimisnimekirja Savisaare Liit ja Tegus Tallinn tegutsemise taustal. Üks silmapaistvatest keskerakondlastest nimetas valimisdebatis hoogu sattudes lausa avalikult tolles nimekirjas osalevaid kandidaate „kaabakakambaks“. Mainitud valimisliit ise rünnakutele vastama ei hakanud, kuid üks selle aktivistidest, Leonid Tsingisser nimetas sotsiaalmeedias värskeid valijaküsitluste andmeid vägagi julgustavateks.

Võimalus alternatiivi leidmiseks

Ja tõepoolest – paistab, et reformierakondlaste ja keskerakondlaste katsed rahvusliku kaardi ja teatud valijate hirmutamise abil valijaskonda mobiliseerida ongi mõned valijad Eesti mõlema suurima poliitilise mängija suhtes „kohkunud“ ja asunud otsima alternatiivi. Üldiselt kinnitavad politoloogid, et Reformierakonna opositsioonimineku ja Keskerakonna lõhenemise taustal hakkavad elanikkonna eelduspõhised eelistused järk-järgult muutuma ning seega on „vanadel“ erakondadel praegu viimane võimalus kasutada oma endist mõjujõudu poliitiliste dividendide väljavõtmiseks. Ja selleks kasutatakse kõikvõimalikke, isegi kõige ebaeetilisemaid ja ühiskonda lõhestavaid meetodeid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)

Peamised teemad