20:08 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Analüütika
lühendatud link
Ameerika ajaloo suurim massitulistamine Las Vegases (9)
10921

Need viisteist minutit, mille kestel tappis Paddock inimesi nagu kariloomi, olid tema enda arvates ilmselt viisteist tema kuulsuse minutit, arutleb artikli autor

Viktor Marahhovski, agentuurile RIA Novosti

Ameerika ajaloo suurima massitulistamise tulemus tänahommikuse seisuga — 59 surnud ja 527 haavatud inimest.

Los Angeles Timesi teatel on tapetute hulgas kalureid, politseinikke, õpetajaid ja pensionäre, kes sõitsid Las Vegasesse kokku Tennesseest, Alaskalt ja mujalt ning keda ühendas vaid armastus kantrimuusika vastu. 

Muide, sel pinnal on tekkinud juba ka rassiskandaal. Arusaadavatel põhjustel on kantrimuusika vägagi "valge". Selles mõttes, et seda kuulavad mitte ainult Euroopa päritolu ameeriklased, vaid ka väikelinnade ja "marginaalsete osariikide" elanikud ja muu lihtrahvas.

California räppar ja muidu edumeelsete vaadete kandja Lil B (hääletas Bernie Sanders'i poolt, astus välja seksuaalvähemuste kaitseks ja muu selline värk) kutsus oma säutsudega esile avalikkuse viha. Kui viiskümmend mustanahalist oleks räpmuusika kontserdil maha lastud, kirjutas räppar, keda see huvitaks? Tavaline tulistamine, sellele ei pööraks keegi tähelepanu. Räpparit tümitatakse nüüd ägedalt. Ühed arvamusliidrid kuulutasid, et surm on surm ja pole mõtet siin asja teravaks ajada. Teised jälle, vastupidi, väidavad, et "peamises on tal ju õigus".

Kuid peamine pole muidugi selles, vaid selles, et mõrtsukas, 64-aastane pensionär Stephen Paddock on jätkuvalt mõistatus.

Sellepärast, et peaaegu ööpäev on juhtunust möödas, kuid miks ta seda tegi, on ikka veel ebaselge.

Võitlus terrorismi vastu vajab ühtset tegutsemist >>

Milleks oli tal vaja tulla oma väikelinnast saja kilomeetri kaugusele meelelahutuspealinna Las Vegasesse. Milleks vedada hotelli 32. korrusele oma 23 relvast koosnevat arsenali. Ja miks avas ta tule Las Vegase kõige süütuma meelelahutusürituse — mitte kasiino, stripiklubi, vaid nende pihta, kellele meeldib muusika sellest, kui raske on lihtsa inimese töö ja isiklik elu.

"Me ei tea midagi tema veendumustest," teatas kohalik politseiülem peaaegu kohe pärast veretöö toimumist.

"Tal polnud ei poliitilisi ega religioosseid eelistusi, mul ei ole õrna aimugi, miks ta seda tegi," teatas tulistaja vend.

© AP / RUPTLY
Las Vegases hukkus tulistamises 59 inimest

Kui "Islamiriik" (Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terrorirühmitus — toim.) kuulis lõpuks uudist toimunust, teatati kiirustades, et ta võtab vastutuse endale. Kuid uurimine lükkas selle väite tagasi, hinnates seda vaid ISIS-e soovina tähelepanu saada.

Ei osanud midagi asjalikku seletada ka püssimehe sõbratar: tema oli tulistamise ajal reisil, nagu reipale pensionäärile kohane ongi ja ta oli sel ajal maailma teises otsas — Jaapanis.

Ja nii jääbki vaid lihtne Ameerika psühhopaat Steven Paddock. Inimene, kellel polnud elus mingit pistmist sõjaväega, järelikult polnud tal ka mingeid sõjatraumasid. Ta oli kogu elu töötanud raamatupidajana ja läks vaikselt pensionile. Elas vaikselt (kuid mitte endassetõmbunult) koos sõbratariga oma linnakeses, mängis üpriski edukalt hasartmänge, sealhulgas Las Vegases ja kogus sama vaikselt tulirelvi.

Virginia osariigis toimus tulistamine >>

Selle kohapealt võiks öelda, et "selles patoloogia seisnebki". Trikk on aga selles, et USA-s on relvakollektsionääre miljoneid. Relvaarsenali omamine kodus ei ole sugugi ebanormaalsem, kui omada garaaži mitme mootorrattaga või tervet pudellaevade flotilli. USA-s on elanikel erinevatel hinnangutel kodudes 300 kuni 500 miljonit tulirelva (see tähendab, et tulirelvi on rohkem, kui elanikke).

Seni on tõsi küll ebaselge, kust hankis Paddock automaatrelvad (sellest ka nii suur ohvrite arv). Kuid ka must relvaturg on Ameerikas tohutu ja muudkui õitseb ja see on kõigile teada, nii et võrreldes mõistatusega "milleks" on mõistatus "kuidas" üsna tühine.

On üsna tõenäoline, et üksiklaskuri toimepandud suurim veretöö (riigis, kus üksiklaskurite massitulistamised on sagedased ja kõikidel on motiiv) jääbki "mõttetuks tulistamiseks".

Ei olnud see ei võitlus uskmatute vastu (psühhopaat ei olnud usklik), prohveti karistus, nördimus hukkaläinud elu pärast (tal oli kõik korras, isegi hirmsast vähidiagnoosist polnud midagi kuulda) ega vihkamine teistsuguse nahavärvi vastu (valge tappis valgeid).

Võibolla tegi ta seda puhtast hasardist.

Kui elust midagi välja ei tulnud, võttis lihtsalt kätte ja otsustas selle lõpetada eriti adrenaliinirohkel viisil, püstitades rekordi ja jättes ellujäänud piinlema mõistatuse üle, "mille eest neid küll".

Kuid võibolla polegi seal mingit mõistatust. Lihtsalt tekkis võimalus ja ta otsustas selle teoks teha.

Selles polnud mingit mõtet, kuid see-eest toimus see "tšempionikultuuri" raames. Ja viisteist minutit, mille jooksul tappis Paddock inimesi nagu kariloomi, pidas ta ise neid ilmselt oma elu viieteistkümneks kuulsuse minutiks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ameerika ajaloo suurim massitulistamine Las Vegases (9)
Tagid:
tulistaja, vigastatud, analüütika, hukkunud, tulistamine, ühiskond, festival, muusika, politsei, Las Vegas, USA

Peamised teemad