15:31 20. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1667
  • RUB78.0688
Suurbritannia välisminister Boris Johnson

Luik ja haug: Londonis on "kaklust" karta

© AP Photo / Petros Giannakouris
Analüütika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
Brexit – protsess läks käima (57)
41 0 0

Poole aastaga pidi Ühendkuningriigil veerand teekonnast läbitud olema. Aeg on läbi aga vanker ikka seal, kus ennegi, arutleb raadio Sputnik autor

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Asi on niikaugel, et peaministrilt küsitakse juba otsesaates, millal ta välisministri lahti laseb. Too arvab ilmselt, et olgu luik parem vankri ees kui vabalt taevas lendamas. Kui need linnud kõrgel lendavad, on vaid kahju karta.

Raske öelda, kui kiiresti kavatseti üleminekuperioodiga ühele poole saada, et 2019. aasta märtsiks EL-st välja pääseda, kuid vaevalt et paigalseisuga arvestati. Poole aastaga pidi Ühendkuningriigil veerand teekonnast läbitud olema. Aeg on läbi aga vanker ikka seal, kus ennegi. Ja vähki ei kusagil. Tagasi ei sikuta keegi. Luigel ja havil pole üksmeelt ja seepärast pole ettepoole sammukestki tehtud. Kumb on süüdi, pole meie otsustada. Mõlemad on praegu Konservatiivse partei kongressil Manchesteris.

Arvatakse, et pärast kongressi jääb kabinetis alles vaid emb-kumb. Igatahes keegi ei imesta, kui nii läheb. "Ta peaks kas Borise vallandama või ise ära minema," jagas üks valitsusametnikest oma arvamust The Times'iga, "Iga Johnsoni sõna on hoop May mainele." Võiks arvata, et mida veel. Kuid paistab, et peaministrit ministrite arvamus üldse ei huvita, kui isegi tähtsaim neist – välisminister — ei jäta tema programmilisest ehk nagu ta ise ütles "suurest Brexiti kõnest" kivi kivi peale.

Suurbritannia lahkumine lööb EL-i eelarvesse suure augu >>

Ta kandis selle ette Firenzes, et kõikidele "i"-dele täpid paele panna. Nüüd aga igas reas ainult täpid ongi. May on nõus kuni lahkuminekuni Euroopa kohtule alluma, Johnson tahab jurisdiktsiooni lõpetamist juba praegu. May on nõus lahkumistasu maksma, Johnson on selle vastu põhimõtteliselt. May ei välista, et lahutusprotsess võib kesta ka rohkem, kui kaks aastat, Johnsoni tagumine tähtaeg on 2019. aasta märts ja "ei sekunditki rohkem". Ja nii ollaksegi kõiges eri meelt.

Eurooplased ennustavad uusi lahkumisi Euroopa Liidust >>

Johnson sikutab või naba paigast. Isegi kõike teadev Briti meedia ei sa aru, mille peale. Ühed väidavad: ta teab, et järgmiseks Downing Street'i elanikuks saamiseks on tema reiting kõige kõrgem. Pea veerand konservatiividest hääletaks tema poolt kasvõi praegu. Teised aga väidetavad, et Boris tahabki, et ta erru saadetakse, et siis ärimaailma sukelduda ja raha tegema hakata, kuni Brexit veel lõppenud ei ole. Selleks, et ise vabatahtlikult erru minna, ei jätku tal südametunnistust. Ühel meelel ollakse aga selles, et May'st lahkuminek on vältimatu. Kui toorid muidugi ikka endiselt EL-st lahkuda tahavad. See paarike ei saa sellega kohe kindlasti hakkama.

Asi on niikaugel, et peaministrilt päritakse juba otse-eetris, millal ta välisministri vallandab. Võibolla ta arvab, et parem olgu luik vankri ees, kui kõrgel taevas lendamas. Nendest lindudest, kui nad kõrgel on, saab vaid pahandusi oodata. May ise on ka tore. Oleks võinud parteikaaslastega asja arutada, enne kui oma variante tervele maailmale kuulutada. Tema nahas ei maksaks küll omavolitseda. Erakorralised valimised ta juba oma peaga korraldas. Paistab, et järeldusi pole ta sellest teinud.

Eestil tuleb leida EL-i eelarvesse 10 miljardit >>

Kui The Sunday Times'i uskuda, nimetas isegi Buckinghami palee peaministri manöövreid "tobedateks". Too pettis isegi kuningannat, kinnitades, et leppis koalitsioonis Põhja-Iirimaa Demokraatliku unionistliku parteiga juba kokku, tegelikult aga kulus kooskõlastemiseks veel kaks nädalat. Selletõttu viibis troonikõne kaks nädalat, Tema kõrgeaususe töögraafikut, sealhulgas Ascoti hobuste võideajamise külastust, tuli muutma hakata. Ometi arvati, et enne jääb maakera pöörlemine seisma, kui Elizabeth hobuste võiduajamised vahele jätab. Kuigi, seisma see jäigi. Ühendkuningriik ei liigu enam ei edasi ega tagasi.

Ja ega luik pole ka havist parem. Temal on havi käskudega probleeme, need ei toimi. Luik on pigem inetu pardipoeg. Ikka pole selge, mis temast tuleb ja seepärast tundubki, et ilma vähita ei saa kohe mitte kuidagi. Paistab, et neil hakkab vanker liikuma alles siis, kui vähk mäe pealt vilet annab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (57)
Tagid:
erimeelsus, luik, haug, analüütika, Brexit, EL, Boris Johnson, Theresa May, Ühendkuningriik, Suurbritannia

Peamised teemad