20:29 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
13433

Võimalik, et Ameerika väeüksustel Euroopas tuleks roheline tuli sisse lülitada hoopis kojusõiduks USA-sse, arutleb RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

Aleksandr Hrolenko, RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

Efektiivne "jõu projetserimine" nõuab selleks vastavat logistikat ja sissetöötatud transpordikommunikatsioone, muidu võib kogu Pentagoni aur vaid vile peale kuluda — väeüksused ei jõuagi vaenlasele vastu. Seepärast ei väsi USA vägede ülemjuhataja Euroopas kindral Ben Hodges elunautivatele eurooplastele korrutamast Venemaa eesseisvast agressiooni ja "sõjalise Shengeni" vajadust, sest USA tankid ja lennukid peavad vabalt Lissabonist kuni (soovitavalt) Vladivostokini pääsema.

Ameerika väeülem arvab: "Kui me tahame, et meie heidutuspotentsiaal oleks efektiivne, siis peab alliansil olema võimalik liikuda sama kiiresti ja kiireminigi veel kui Venemaa üksustel". Sisuliselt väljendab ta (teatud juhtudel) oma liitlaste suhtes usaldamatust ja soovitab Euroopa riikidele anda oma suveräänsus Pentagonile hoiule. Kuidas teisiti tõlgendada "Relvastuse ja sõjaväeveoste piirülese transpordi korda"?

USA tahab saata Norrasse 300 merejalaväelast >>

Võimalik, et USA "Barbarossa" välksõjaplaan Euroopas võib kellelegi tunduda fantasmogooriline (nõiduslik), kuid pooled Pentagoni välismaal asuvatest baasidest paiknevad Euroopas. Üle 40 nendest on USA omanduses. Objektidel toimetavad kümned tuhanded Ameerika sõjaväelased, seal ladustatakse tohutuid relvastuse ja sõjatehnika varusid. Kui neid "aktivaid" peaks takistama riigipiirid või EL puudulikud transpordikommunikatsioonid, siis ameeriklased kohendavad neid kindlasti. Seniks aga pakub kindral Hodges Euroopa liitlastele vabatahtlikult ja piiramatult näidata Ameerika väeüksustele rohelist tuld – see on kolonialism-light.

Õpistsenaariumid

Euroopas on umbes 60 tuhat USA sõjaväelast kõikidest väeliikidest. Nad paiknevad 13-s garnisonis viies riigis (Holland, Belgia, Luksemburg, Saksamaa, Itaalia). Pentagoni seisukoha paremaks mõistmiseks toome ühe logistilise näite.

Ramsteini õhujõudude baas Saksamaal on USA õhujõudude peakorter Euroopas, NATO ühendatud õhutõrje juhtimiskeskus ning USA sõjaväeveoste ja isikkoosseisu peamine ümberlaadimispunkt Euroopa kontinendil. Seal hoiustatakse 150 lennuki tuumapommi, seal paikneb 86. õhujõudude väekoondise 16 transpordilennukite eskadrilli. USA (NATO) ja Venemaa võimaliku sõjalise konflikti puhkemise korral saab Ramsteini õhujõudude baasist ilmselt ookeanitaguste väeüksuste ja sõjatehnika "idarindele" saatmise peamine transpordisõlm.

Parem siis juba Afganistani: USA sõdurid ei taha Euroopas teenida >>

Või siis peamine evakuatsioonipunkt, sõltuvalt olukorrast. Kuid teel Saksamaalt Venemaale tuleb üksustel ületada mitmeid riigipiire, mida tuleks teha ilma formaalsusteta, ilma EL demokraatia ja bürokraatiata. Seejuures tuleb arvestada, et Ida-Euroopa ei ole piisavalt hõlvatud ja tee peal kipuvad "uuseurooplased" hinnalist sõjavarustust tuuri panema. Korrutame nüüd Pentagoni transpordilogistilise peavalu 350 objektiga Euroopas ja jõuamegi arusaamisele, kui oluline on ameeriklastele radikaalne roheline märgutuli.

Margarita Simonjan
© Sputnik / Сергей Пятаков

Pentagon tunnistab õppuste "Zapad 2017" avatust >>

Apokalüptilisi stsenaariume võib uskuda või mitte uskuda, kuid Lääs analüüsib erinevaid variante sõjapidamiseks Venemaaga pidevalt. Sealsamas Saksamaal otsitakse vene keelt rääkivaid statiste USA sõjaväeõppusteks ja ameeriklaste ettevalmistamiseks välismissioonidele. Väljaõppe iseloom annab tunnistust sellest, et Washington on tõsiselt mures sõjaväelaste stressitaluvuse pärast "saja-aastases sõjas" Venemaaga. Ameerika soomusbrigaad on paigutanud Poola ja Baltimaad pingutavad end kolmeks "Apokalüpsise ratsuks" pidades ohje.

Samaaegselt kaevub Pentagon Moldovas, suunab Kiievit oma relvajõudude ühildamisele alliansi vägedega 2020. aastaks. Piire võib ületada erineval viisil. Mõnikord jääb mulje, et Lääs unistabki vaid jõulisest konfrontatsioonist Venemaaga ja püüab teda kõigiti sõtta sundida.

Alea jacta est (ld. k. — liisk on langenud)

Venemaa ei ähvarda mitte kedagi, mitte sellepärast, et ta nõrk oleks, vaid sellepärast, et määratleb end mitmepolaarse maailma osana. Erinevalt USA-st, kes võib põhjuseta anda "globaalse löögi" mistahes riigile, võib Venemaa kasutada sõjalist jõudu (tuumarelva) vaid vastuseks enda või oma liitlaste vastu toime pandud agressioonile. Ja sedagi vaid siis, kui rahumeelsed vahendid konflikti lahendamiseks on ammendatud.

Venemaa ei võistle Ameerika Ühendriikidega ja juhindub mõistliku piisavuse põhimõttest. Ta võib ise luua oma kiire globaalse löögi andmise süsteemi, kuid juhindub kaitsedoktriinist. Sellele vaatamata saab Venemaa kaitsetegevus välise agressiooni korral olema aktiivne ja ründav.

Moskvas analüüsitakse kaineilt sõja puhkemise võimalust USA ja NATO-ga. Viimaste sõjaliste konfliktide kogemus näitab, et kaitsetegevusest üksi ei piisa. Prioriteetseteks ülesanneteks saavad olema vastase lahingutegevuse juhtimispunktide ja lennuväe juhtimissüsteemide mahasurumine, kus need ka ei paikneks ning "vastase kosmoseaparaatide orbitaalsete grupeeringute efektiivsuse vähendamise meetmed".

USA senaator soovib Ameerika sõdurite alalist kohalolu Balti riikides >> 

Ilmselt vähendavad kõrgtehnoloogia ja uued relvaliigid aktiivse lahingutegevuse kestuse mõne ööpäevani. Pentagon aga näeb endiselt perspektiivi oma tehnoloogilises ülekaalus "kombineeritud manöövri" ja "mitme koldega operatsioonides". Kuid paljude aastate jooksul on ameeriklased osalenud vaid lokaalsetes operatsioonides Lähis-Idas ja ammu juba minetanud võime sõdida endaga võrdse vastasega (kui neil see üldse kunagi olnud on).

Pentagonil ei ole enam kõrgtehnoloogilise relvastuse monopoli. Venemaa on võimeline edukalt "piirama juurdepääsu" paljudesse planeedi piirkondadesse ja arendab efektiivseid oma elektronvõitluse vahendeid, viienda põlvkonna varghävitajaid, maailma parimaid, tohutu tegevuskaugusega õhutõrjesüsteeme, laevatõrjerakette tegevusraadiusega üle 1500 kilomeetri. Paljud olid Pentagonis hämmelduses Venemaa väegrupeeringu ümberpaigutamise kiirusest Süüriasse 2016. aasta oktoobris ja seal saavutatud tulemustest. Võimalik, et Ameerika väeüksustel Euroopas tuleks roheline tuli sisse lülitada hoopis kojusõiduks USA-sse. Arvan, et paljud liitlased saadaksid nad teele lillede ja suure kergendusega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
suveräänsus, sõjaline, analüütika, EL, NATO, Pentagon, Ben Hodges, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad