15:30 20. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1667
  • RUB78.0688
Donbassi söe Poola tarnimise fakt ei ole mingi seaduserikkumine, illustratiivne foto

Donbassi kivisüsi Poolale: kas Kiiev saab käe vahale

© Flickr / Ed Webster
Analüütika
lühendatud link
4830

Donbassi söe Poola tarnimise fakt ei ole mingi seaduserikkumine. See on Ukraina valitsuse jaoks ilmselt lihtsalt üsna ebameldiva poliitilise maiguga fakt, arutleb RIA Novosti vaatleja

Zahhar VinogradovRIA Novosti vaatleja

Poola meediaväljaannetes arutatakse uudist, et Donbassist tarnitakse Kiievist mööda minnes Poolale kivisütt, mida Ukraina võimud nimetavad salakaubaks ja mille ostmisest Ukraina ise selle aasta märtsis keeldus, et Donbass majanduslikult surnuks kägistada.

Tarneskeem on lihtne. Donbassist Poolasse toob kivisöe ettevõte Doncoaltrade, mille 2012. aastal registreeris Poolas Katowices Ukraina kodanik Aleksandr Melnitšuk. Venemaa piiril maksab kivisöetonn 22 dollarit, Poolas aga 140.

Olukord Luganski oblastis
© Sputnik / Валерий Мельников

Mõnd aega, juba peale Ukraina riigipööret, oli Melnitšuk isehakanud Luganski rahvavabariigi energeetikaministri asetäitja. Tema praegune asukoht on teadmata. Poola ajakirjanikud teda igatahes üles leida ei suutnud. Kompetentsed organid teda ei ostigi, sest mingeid Poola seadusi ei ole Melnitšuk ega tema ettevõte rikkunud.

Kiievis taheti söeraha ümber jagada aga mõistusest tuli puudu >>

Donbassi söe Poola tarnimise fakt ei ole samuti mingi seaduserikkumine. See on Ukraina valitsuse jaoks ilmselt lihtsalt üsna ebameldiva poliitilise maiguga fakt.

Vähemalt just nii hindas olukorda Ukraina kütuse- ja energeetikaminister Igor Nossalik oma Varssavi visiidi ajal.

Kiievisse tagasi jõudnud, avameelitses ta ühes õhtuses telesaates: "Meile kinnitati, et asjaolusid kontrollitakse ja sellised hanked keelustatakse. Mul õnnestus kohtuda ajakirjanikuga, kes avaldas oma ajakirjandusliku uurimuse esimese osa, mille räägitakse antratsiidi tarnimisest mitte ainult Poolasse, vaid ka teistesse Euroopa riikidesse. Praegu on peaülesanne see protsess maksimaalselt blokeerida."

Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Демьянчук

Poola energeetikaminister Krzysztof Tchórzewski selgitas Poola ajakirjanduses, et tegelikkuses on tegemist "mingi väikese ettevõttega", mis on toonud Donbassist 11 tuhat tonni kivisütt.

"Selle kogusega saab ühe ööpäeva kütta elektrijaama üht energiablokki," märkis ta.

Ministri arvates ei rikutud sellega mingit embargot.

Asi on selles, et Poola on liitunud Krimmi vastaste sanktsioonidega, mis ei laiene Donbassile.

Poola minister lisas, et "see on ettevõtlusvabaduse küsimus".

Rahuvalvajad Donbassi >>

"Me elame ettevõtlusvabadusega riigis. Igal ettevõtjal on ettevõtet asutades õigus importida ja eksportida, tal on õigus teha oma rahaga kõike, mida ta tahab," ütles Tchórzewski.

"Olen veendunud, et kogu probleem ei ole mitte juriidilistes ega majanduslikes rikkumistes. See on seotud segadusega Poola poliitikas, mis salgab maha kõik sündinud faktid Krimmi, samuti Luganski ja Donetski vabariikide eraldumise kohta Ukrainast," teatas agentuurile RIA Novosti Poola partei "Smena" peasekretär, Euroopa geopoliitiliste uuringute keskuse (Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych) ekspert Tomasz Jankowski.

Tema tähelepanekute kohaselt peetakse kõiki küsimusi Venemaast, kelle kaudu Donetski kivisüsi Poola tuleb, tema kodumaal kahtlaseks. Nendel küsimustel on selge, mitte juriidiline ega majanduslik, vaid puhtpoliitiline aspekt.

See-eest Ukrainale avaldatakse tema arvates igakülgset toetust.

"See on seotud mitte niivõrd Poola võimude sõltuvusega Ukraina omadest, kuivõrd mõlema riigi sõltuvusega Washingtonist," oletab Tomasz Jankowski.

Viimaseks selliseks näiteks sai tema sõnul Ukraina riigi keelepoliitika aluste seadus.

Porošenko õpetajatele: rääkige ka vahetundidel ukraina keeles >>

"Selle mõistsid hukka kõik Kesk- ja Ida-Euroopa riigid, kelle rahvusvähemused Ukraianas elavad," meenutab Jankowski, "Ja vaid Poola valitsus ei avaldanud mingit protesti, ilmselt sellepärast, et seadust toetas USA riigidepartemang."

Mis puutub Donbassist Poolasse tarnitavasse kivisöesse, väidab Jankowski: "Ilmselt tuleb see kivisüsi igal juhul maha müüa, sest inimesed peavad millestki elama. Ukraina algusest peale aetav kodusõjapoliitika peab Donbassi elanikke veenma, võimalik, et seda tehakse alateadlikult, et neil pole Ukrainaga ühist tulevikku."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, ettevõtlus, majandus, kivisüsi, valitsus, Doncoaltrade, Poola, Ukraina, Donbass

Peamised teemad