11:24 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Analüütika
lühendatud link
8310

Islamiriigi* terrorivõitlejad olid Raqqa linna oma valduses hoidnud alates 2013. aastast. Nüüd on olukord kardinaalselt muutunud. Tekib küsimus, mis saab edasi, arutleb raadio Sputnik autor

Kirill Bakejev, raadio Sputnik

Süürias pingete alandamise küsimuses panustab Venemaa deeskalatsioonitsoonide loomisele, mis on juba etendanud olulist osa olukorra parandamisel. Sealt edasi saab toimida vaid poolte poliitiline dialoog. No ja purustuste taastamine loomulikult.

Isehakanud terrorismipealinn on langenud. "Süüria demokraatlike jõudude" võitlejad ja kurdide üksused teatasid, et kontrollivad Süüria linna Raqqat täielikult. Islamiriigi* terrorivõitlejad olid linna oma valduses hoidnud alates 2013. aastast. Nüüd on olukord kardinaalselt muutunud. Tekib küsimus, mis saab edasi?

Lavrov süüdistas USA-d "surmaohtlikes provokatsioonides" Süürias >>

On selge, et lähipäevadel, võibolla pisut hiljem peavad vabastajad hakkama puhastama linnakvartaleid allesjäänud terroristidest ja likvideerima "uinunud võitlusrakukesi". Kuid mis saab edasi? Eksperdid räägivad, et võitlus terrorismiga sellega veel ei lõpe.

Olukord Süürias on selleks liiga mitmetahuline ja keeruline, et isegi Islamiriigi* täielik füüsiline hävitamine ei tähenda veel lahingutegevuse lõppu. Kohtumisel Iisraeli kaitseminister Avigdor Liebermaniga teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu, et "on mitu momenti, mis nõuavad kiiret lahendamist ja Süüria olukorra edasise arenguperspektiivi arutamist."

Välisluureteenistuse veteran rääkis "Valge lese" likvideerimisest >>

Venemaa teeb selles küsimuses panuse "Astana formaadis" toimunud kohtumise tulemustele, täpsemalt Süüria deeskaleerimistsoonide loomist käsitlevale memorandumile. Ekspertide ja sõjaväelaste arvates mängis see olukorra parandamisel tähtsat osa. Siit edasi saab viia ainult osapoolte poliitiline dialoog ja infrastruktuuri, samuti asustatud punktide taastamine.

Samal ajal ei suudeta Washingtonis ikka veel otsustada, kuidas pärast võidu saavutamist terroristide üle arendada praeguse välispoliitika strateegiat Süüria suhtes. Spetsialistid räägivad, et esialgu seisneb USA loogika selles, et luua mõned kontrollitavad tsoonid ja mitte lasta Damaskusel nende üle kontrolli saavutada, samuti minimaliseerida Iraani mõju regioonis.

Seejuures ei ole seal suhtumises Bashar Assadi ühist seisukohta. Nagu ütlevad Valge Maja allikad, arvavad mõned Donald Trumpi administratsiooni liikmed, et Bashar Assd on ainuke stabiilsuse faktor ja ilma temata võib olukord pingestuda.

"Putini Süüria avantüür": mis valesti läks >>

Pole välistatud, et Washington ei hakka mingit pikaajalist Süüria plaani välja töötamagi ja piirdub reaktsiooniga teiste osapoolte tegevusele. Kuid võib suure tõenäosusega arvata, et kõik, mida USA teeb, saab olema suunatud praeguse Süüria liidri positsioonide õõnestamisele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Samal teemal

Väga kummaline vaherahu: Assad valib Aleppo ja Raqqa vahel
USA lõpetas Süüria opositsioonivägede rahastus- ja väljaõppekava
Süüria valitsusväed sisenesid Islamiriigi käes olevasse idaprovintsi
„Poisike Aleppost" - kõige hullem libauudis Süüria kohta
Prantsusmaa tunnustas Venemaa seisukohta Süüria konfliktis
"Valged kiivrid" fabritseerisid Süüria keemiarünnaku tagajärjed
Putin nimetas USA poolt Süüria lennuväebaasi ründamist agressiooniks
USA ründas Süüria valitsusvägede baasi
Tagid:
analüütika, poliitika, terrorism, ISIS, Bashar al-Assad, Raqqa, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad