15:27 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
16562

Liivale on rajatud muljetavaldava suurusega loss, mille ümber tiirlevad vaimustunult kilkavad blogijad koos ajakirjanikega...

Oleg Makarenko RIA Novostile

Näpuvurride elutsükkel läheneb oma loogilisele lõpule. Ehkki aeg-ajalt jõuab meieni veel kuumi uudiseid sellest vidinast, ei suuda siiski näpuvurriga mängivad kosmonaudidki väärata ilmselget: laia avalikkuse huvi tarbetu lelu vastu on vaibumas.

Põhjus on lihtne — näpuvurride populaarsus rajanes puhtalt moekapriisile, ent sedasorti mood on väga kiirelt mööduv. Eile pokemonide jahtimine, täna näpuvurrid, homme ilmub juba mõni uus moekas meelelahutus.

Meist lahkuma valmistub ka suurejooneline bitcoin. Nagu paljude ekspertide poolt juba korduvalt on ennustatud, on keskpangad asunud pisitasa krüptovaluutat talitsema, sellest küll täielikult loobumata, kuid asudes blockcain- ehk plokiahela tehnoloogiat rakendama riigieelarve ja majanduse huvides tervikuna ehk lihtsamalt öeldes — väljastades "krüptojüaane" ja sellesarnaseid kontrollitavaid vahendeid.

Биткоин
© Fotolia / Andranik123
Meist lahkuma valmistub ka suurejooneline bitcoin.

On veel üks põhjus, miks eksperdid ei usu "eikellegi" krüptoraha tulevikku. Elukogenud inimesed loevad nukra äratundmismuigega näiteks uudiseid hollandlasest, kes müüs kogu oma maise vara mõnesaja tuhande dollari eest maha ja paigutas kogu raha bitcoinidesse. Naiivne Hollandi asukas loodab paari aasta pärast kallinenud bitcoinid ära müüa ja teenida piisava rahasumma, et paigutada see tütarde haridusse.

Samamoodi müüdis hollandlased XVII sajandil oma kodumaju, et saadud raha eest tulbisibulaid kokku osta, ning XX sajandil müüsid Venemaa kodanikud oma kortereid, et soetada suuremal hulgal aktsiaseltsi MMM aktsiaid.

Imesid ei ole olemas — püramiidid taevani ei kasva. Nagu tulbimaania, nii on ka kõik teised finantspüramiididega seotud mullistused lõppenud ühtviisi — kindla peale kokkuvarisemisega. Kolmanda aastatuhande piiril, kui IT-firmade aktsiad üle igasuguse mõistliku määra kallinesid, võtsid mõned eksperdid nõuks püüda kinnitada, justkui oleks "leitud uus paradigma", mis võimaldab hoida mulle lõhkemast, kuid 2001. aasta nn dotcomi kriis ja kokkuvarisemine purustas kõik nende lootused.

Pole põhjust oletada, et bitcoini mull osutub ajaloos esimeseks vastupidavaks mulliks. Bitcoini tegelik kasutatavus on suhteliselt tagasihoidlik: kui spekulatiivne komponent kõrvaldada, siis näeme, et bitcoini on tegelikult tarvis vaid kapitali välja vedavatele hiinlastele ja samalaadsetele seaduserikkujatele. See on liiga väike pinnas, et bitcoin jääks samasse hinda, nagu praegu.

Analoogsele skeemile on rajatud ka Elon Muski äritegevus. Tesla on nüüd palavikus, vabrikus toimuvad massilised vallandamised kõikides üksustes, mudel nr 3 tuleb vaat et käsitsi kokku panna, ettevõtte kahjumlikkus aga püsib stabiilselt kõrgel tasemel.

Илон Маск. Архивное фото.
© AFP 2019 / ERIC PIERMONT
Elon Musk.

 

Kui vaimustunud artiklid meedias ja aktsiate praegune hind tähelepanuta jätta, siis ootab mister Muski rahaliselt küllaltki kurb lõppmäng: kõik ta ettevõtmised on majanduslikult mõttetud, ta tegutseb stabiilselt "miinuses". Kui vaid USA võimud ei taha Elon Muskile tohutult palju raha kinkida, lõpeb tema lugu vältimatu pankrotiga.

Samasse nukrasse ritta saab paigutada ka USA riigivõla. Karmidest faktidest niisama teravmeelitsemise ja naljapiltide abiga mööda vaadata ei saa — USA võlg kasvab kiiresti, olles samas juba sedavõrd suur, et mingeid väljavaateid seda ilma USA dollari devalveerimiseta tasuda ei ole. Võib kuitahes palju rääkida sellest, et "kõik saab kõigile tagasi makstud" ja et "süsteem on vankumatu", kuid lõppvaatus paistab ikkagi täiesti paratamatu. Varem või hiljen tuleb Ameerika Ühendriikidel kuulutada välja kas dollari devalveerimine või käivitada hüperinflatsioon või teha samaaegselt nii seda kui teist.

Здание Конгресса США в Вашингтоне
© AP Photo / Susan Walsh
USA võlg kasvab kiiresti, olles samas juba sedavõrd suur, et mingeid väljavaateid seda ilma USA dollari devalveerimiseta tasuda ei ole.

Nagu näete, toimivad kõik neli nähtust — näpuvurrid, bitcoin, Elon Muski projektid ja USA riigivõlg ühe ja sama skeemi järgi: liivale on rajatud muljetavaldava suurusega loss, mille ümber tiirlevad vaimustunult kilkavad blogijad koos ajakirjanikega…

Teate, kolleegid, mina armastan ulmet. Ma usuksin väga hea meelega kõigi nende vundamendita liivalosside helgesse tulevikku — maine vara maha müüa, investeerida bitcoini ja tunda ennast mõnusalt, silmitsedes USA vägevat majandust, mis võimaldab entusiastlikel eraettevõtjatel Marsile lennata.

Paraku on paljud otsaette saadud muhud ja pikaajaline ärimehekogemus mulle tõestanud, et kergeusklikkus on vilets strateegia. Ei tohiks oma silmi ja kõrvu sulgeda, nõrku kohti moodsates projektides eirates. Tegelikkus leiab lõpuks ikkagi kõik need üles, kes end tema eest peidavad, tehes seda liiatigi kõige armutumal viisil.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Tesla, bitcoin, riigivõlg, näpuvurr, Elon Musk, USA

Peamised teemad