16:53 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Analüütika
lühendatud link
23430

"Kaos pole häving. Kaos on tõusutrepp." Need populaarse teleseriaali tegelase sõnad võiksid olla tuntud miljardäri ja metseeni George Sorose deviisiks. Lähiajal laienevad tema "heategevuse" mastaabid kõige järgi otsustades veelgi, leiab raadio Sputnik autor

Kirill Bakejev, raadio Sputnik

Üle poole oma varandusest on miljardär annetanud Avatud Ühiskonna Fondile (the Open Society Foundations). Forbesi andmetel on 25 miljardi dollarilisest koguvarast fondi käsutusse üle läinud 18. The Wall Street Journal andmetel on Avatud Ühiskonna Fond USA-s rahaliste aktivate suuruse poolest teisel kohal olev heategevusorganisatsioon pärast Bill ja Melinda Gatesi fondi. Soros organiseeris oma fondi juurde investeerimiskomitee, mida ta ka ise juhib.

Vahendid ei ole sinna paigutatud investeerimiseks, see raha ei hakka raha tegema, finantsistil on sellega hoopis teised plaanid. Pole saladus, et George Soros sekkub aktiivselt poliitikasse. Tema fonde on korduvalt süüdistatud mitmetes riikides toimunud võimupööretele kaasaaitamises. 2004. aastal toimunud "oranž revolutsioon" Ukrainas ja sealsamas aastatel 2013-2014 toimunud "euromaidan", Gruusia 2003. aasta "rooside revolutsioon"… Võib meenutada ka teisi õnnestunud ja vähemõnnestunud "sametisi" ja "värvilisi" üritusi üle maailma. Nii et küsimus on selles, millistes riikides toimuvale heategevusele see raha määratud on.

WikiLeaks: USA sponderis skandaali maksuvabade firmadega Venemaa ründamiseks >>

Pole välistatud, et nimekirja esireal on USA. George Soros sponseerib juba ammu ühiskondlikke organisatsioone, kes kutsuvad üles Donald Trumpi tagandama. Selle aasta alguses toimus USA-s suur aktsioon "Naiste marss Washingtonile". Paljud meediaväljaanded, sealhulgas New York Times kirjutasid, et üle poolesaja organisatsiooni, kes olid "naiste marsiga" seotud, finantseeris Soros. Pole välistatud, et veel kord "õnnistatakse" Ukrainat: kaks korda ei tulnud välja, miks mitte proovida ka kolmandat korda?

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Venemaal saab märtsis toimuvatele presidendivalimistele vaatamata Sorose struktuuridel tegutsemine olema keerulisem. Novembris 2015 tunnistas Venemaa peaprokuratuur "Avatud fondi" ja "Koostööfondi avatud ühingu" instituuti ebasoovitavaks. Ettevõtlik filantroop kasutab kindlasti kõikvõimalikke mooduseid sellest möödahiilimiseks. Sellise "heategija" suhtes tuleb kõrv alati kikkis hoida.

George Sorose soov manipuleerida mitte ainult börsil, vaid ka poliitilise olukorraga riikides, meenutab seriaali "Troonide mäng" tegelast lord Petyr Baelish'i.

Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri >>

Just tema suhu pani saaga autor R. R. Martin sõnad: "Kaos pole häving. Kaos on tõusuredel (i.k. — "Chaos is a ladder"). Paljud on seda mööda tõusta püüdes vääratanud ega üritanudki rohkem: langemine on nad murdnud. Teistel oli võimalus tippu jõuda, kuid nad keeldusid ja võtsid sihikule riigi, jumalad või armastuse. Kõik see on illusioon. Reaalne on vaid trepp ise ja tähtis on ainult sedamööda kõrgemale tõusmine," rääkis Baelish. Muide, see intriigimeister ei lõpetanud eriti hästi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
poliitika, majandus, raha, fond, George Soros, Donald Trump, Gruusia, USA, Ukraina

Peamised teemad