16:08 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Analüütika
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
12450

Holland ei avalikusta lennureisi MH-17 sooritanud lennuki Boeing 777 hukkumise uurimisdokumente. Politoloog Vladimir Olentšenko nimetas raadio Sputnik eetris kaks peamist põhjust, miks Hollandi võimud tema arvates seda tegid

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Holland ei avalikusta lennureisi MH-17 sooritanud lennuki Boeing 777 hukkumise uurimisdokumente. Politoloog Vladimir Olentšenko nimetas raadio Sputnik eetris kaks peamist põhjust, miks Hollandi võimud tema arvates seda tegid.

Hollandi julgeoleku ja õigusemõistmise ministeerium ei tohi avalikustada lendu MH-17 sooritanud lennuki Boeing 777 hukkumise kohta Ukrainas 2014. aastal kogutud uurimismaterjale, öeldakse Hollandi Riiginõukogu võrgulehel.

MH17 allatulistamise aastapäeval Mogherini tegi avalduse>>

Seal märgitakse, et vastavalt Riiginõukogu otsusele tuleb uurimisel järgida "konfidentsiaalsust", sest "riigisaladuse ja riigi ühtse poliitika küsimused" ja hagejate huvid "kaaluvad üles sedalaadi andmete avalikustamise vajaduse".

Kohtuprotsess MH17 katastroofi asjus leiab aset Hollandis
© Sputnik / Андрей Стенин

See otsus on vastus Hollandi meedia – Ajalehe Volkskrant ja telekanalite RTL ja NOS — pöördumisele. Ajakirjanikud kurtsid oma raskusi teabe saamisel Hollandi julgeoleku ja õigusemõistmise ministeeriumi tegevusest MH17 lennukatastroofi uurimise kohta.

Ühtlasi öeldakse Riiginõukogu teates, et riik "omistab suurt tähtsust" uurimise käigu avalikustamisele.

Kahtlused ja kõhklused MH17 uurimiskokkuvõttes>>

Raadio Sputnik eetris avaldas Venemaa TA rahvusvahelise majanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi Euroopa uuringute keskuse vanemteadustöötaja, politoloog, Vladimir Olentšenko arvamust, et on kaks peamist põhjust, mis võisid sundida Hollandi võime uurimismaterjale salastama.

"Esiteks, üheste järelduste puudumine. Holland võttis endale kohustuse olla uurimise "peremeheks", kuid on möödunud juba piisavalt aega, et juba mingeid tulemusi oodata. Kõige järgi otsustades üheseid tulemusi pole. Sellest kujuneb arvamus, et need järeldused või konstateeringud, mis Hollandi poole uurimises sisalduvad, on väga haavatavad ja kritiseeritavad. Seepärast võivad hollandlased karta kui nad esitaksid oma järeldused avalikkusele, lükataks need kergelt ümber. Siis tuleks välja, et Holland on kulutanud mitu aastat ei tea millele, tagasi lükanud näiteks Vene poole ettepanku esitada neile andmeid ja ettepaneku teha regulaarseid briifinguid ja pöörduda avalikkuse poole," ütles Vladimir Olentšenko.

Teine põhjus võib tema arvates olla seotud Ukraina poole huvidega.

"Võib olla ka teine põhjus: olemasolevad materjalid või saadud järeldused annavad üheselt tunnistust sellest, et süü on Ukraina poolel. Kuna Ukraina pool on samuti protsessi kaasatud ja osales uurimises koos Hollandiga, ei saa välistada, et ta palus Hollandit hoiduda uurimise avalikustamisest. Just need kaks põhjust võisid minu arvates sundida Hollandi võime salastama lennukatastroofi uurimismaterjale," märkis politoloog.

Soome rolli MH17 huku uurimises hoiti saladuses>>

Lennuettevõttele "Malaysia Airlines" kuuluv Boeing 777, mis sooritas lendu MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse kukkus 17. juulil 2014 alla Ukrainas Donetski oblastis. Hukkusid kõik lennuki pardal olnud 298 inimest.

Hollandi, Belgia, Malaisia ja Austraalia uurijad väidavad, et on tuvastanud lennukit tabanud relva – rakett 9M38, mis tulistati õhutõrjekompleksist "Buk" ja selle täpse väljatulistamise koha Pervomaiski asustatud punkti lähedal, mis oli nende andmetel Donetski omakaitseväelaste kontrolli all. Donbassi konfliktis toimuva sõjalise konflikti osapooled eitavad oma osalust selles tragöödias, süüdistades selles vastaspoolt.

Malaisia reisilennukiga Boeing 777-200 lennul MH17 toimunud katastroofi uurimine>>

Rahvusvahelise uurimisgrupi ettekandes väidetakse, et Boeingut tabanud õhutõrjekompleks "Buk" toodi Venemaalt ja viidi seejärel tagasi sinn. Venemaa välisministeerium teatas uurimise kallutatusest, mille järeldused rajanevad vaid Ukrainalt saadud andmetel. Õhutõrjesüsteeme, sealhulgas "Buk" komplekse tootva kontserni "Almaz-Antei" läbi viidud eksperimendid kinnitavad, et Boeing tulistati alla territooriumilt, mis oli Ukraina armee kontrolli all.

Teema:
MH17 katastroof (29)
Tagid:
Boeing, MH17, Holland, Ukraina

Peamised teemad