02:28 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Analüütika
lühendatud link
Tulistamine Vabaduse väljakul (10)
59911310

Politsei lasi Eesti pealinna keskmes maha noaga varustatud, veidralt riides ja kummalise käitumisega mehe — on alust kahelda korravalvuri professionaalses ettevalmistuses

ТАLLINN, 31. oktoober — Sputnik, Аleksei Тооm. Portaali Sputnik Eesti eksperdi, Venemaa sõjaväeluure (GRU) kõrgema ohvitseri ning analüütiku Villem Rooda vaatenurgast ei olnud mingit põhjust inimeselt selles olukorras elu võtta.

Nugadega vehkinud mees sai politsei kuuli läbi surma >>

Vabaduse väljakul toimus tulistamine
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuivõrd siinse artikli ettevalmistamise ajaks oli politsei esitanud avalikkusele äärmiselt nappi teavet Tallinna keskväljakul toimunud tragöödiast, võib hinnangul politseinike tegevusele olla vaid esialgne iseloom. Tapetud kahtlusalune aga kellelegi kahju ei tekitanud ega kujutanud tõenäoliselt endast reaalset ohtu möödujate ja politseinike tervisele.

"Toimunu annab üsna ilmselt põhjust kahelda politseinike professionaalses ettevalmistuses," leiab Villem Rooda. "Kui politseinike hinnangul ohtlik, külmrelvaga varustatud inimene võimuesindajate korraldustele ei allunud ja oli piisavalt lähedal, et rünnet oodata, miks siis ei võinud talle jalga või kätte tulistada?"

Politseikuulist surma saanud mees oli 33-aastane eestlane >>

Polnud mingit põhjust inimeselt, võib-olla psüühiliselt haigelt inimeselt elu võtta, ütleb ekspert. Ta leiab ühtlasi, et juhtunu esialgne analüüs annab tunnistust vaid politseinike nõrgast psühholoogilisest ja füüsilisest ettevalmistusest.

"Mina pole enam noor, kuid üsna tõenäoliselt oleksin suutnud noaga relvastatud mehe lihtsaid võtteid kasutades relvituks teha. Miks politsei neid võtteid ei valda?" küsib Villem Rooda, märkides ka, et politseipatrullil olid suure tõenäosusega olemas vähemalt gaasiballoonid, seega mittesurmavad vahendid, et kahtlustatav kahjutuks teha. 

Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed >>

Kui nüüd järsku selgub, et politsei poolt mahalastud mees kavatses tõepoolest ründeakti sooritada, mis on küll äärmiselt kaheldav, paistab politsei tegutsemise tagajärg veelgi hullem. Kahtlusalune on tapetud. Nüüd ei ole kedagi kõigi selle teo detailide ja tausta asjus küsitleda ega võimalike kaasosaliste suhtes kellegi käest selgust saada.

Vabaduse väljakul toimus tulistamine

Täna kella 11.10 ajal sai politsei teate et mööda Harju tänavat liigub Vabaduse väljaku suunas nugadega vehkiv mees. Politsei reageeris väljakutsele ja läks sündmuskohale. Korrakaitsjad palusid mehel noad käest visata ja peatuda. Mees ei allunud korraldustele.

Pärast korduvate korralduste andmist olid korrakaitsjad sunnitud tegema hoiatuslasu õhku. Selle peale mees endiselt ei allunud korraldustele, vaid hakkas lähenema politseinikele noad käes. Politsei kasutas teenistusrelva mehe peatamiseks. Kokku kõlas kolm lasku ja mees varises maha. Kiirabi toimetas mehe haiglasse, kus ta suri raskete vigastuste tõttu.

Tallinnas Koplis toimus tulistamine >>

Teema:
Tulistamine Vabaduse väljakul (10)
Tagid:
vahejuhtum, analüütika, nuga, ekspert, tulistamine, surm, PPA, Villem Rooda, Vabaduse väljak, Eesti, Tallinn

Peamised teemad