10:12 17. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1587
  • RUB75.8119
Olukord Süürias

"Kalifaadi" kaotuse lähenedes ilmuvad kurjategijaid

© REUTERS / Erik De Castro
Analüütika
lühendatud link
Villem Rooda
7020

ÜRO eksperdid kahtlustavad Mosulis raskete kuritegude toimepanemises mitte ainult "kalifaadi" võitlejaid, vaid ka Iraagi sõjaväelasi ja koalitsioonijõudude lendureid, naaberriigis Süürias on Lääs aga seni leidnud vaid ühe kurjategija – Bashar Assadi, leiab sõjaväeluure kõrgem ohvitser-analüütik erus Villem Rooda

Villem Rooda, sõjaväeluure kõrgem ohvitser-analüütik erus

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon hakkab kriminaalkorras vastutusele võtma inimesi, kes on süüdi Mosulis toime andud rahvusvahelistes sõja- ja inimsusevastastes kuritegudes. Kahtlustatavate hulgas on islami "kalifaadi" võitlejaid, samuti Iraagi julgeolekujõudude ja nende liitlaste töötajad, koalitsioonijõudude lendurid. Sõjas ei ole enamasti ainult üks kurjategija.

Miks siis Lääs ikkagi peab Süüria kuritegudes süüdlaseks vaid Bashar Assadi?

ÜRO inimõiguste ülemvolinik Zeid bin Ra'ad al-Hussein"i ettekanne Iraagi Mosulis 9 kuud kestnud lahingutegevuse osapoolte tegevusest sisaldab ISIS-e* võitelejate toime pandud lugematute hukkamiste kirjeldusi. Volinik räägib seal vähemalt 2,5 tuhandest hukkunust, 741-st modžeheedide hukatud inimesest, ühishaudadest, samuti umbes 461 tsiviilisikust, kes hukkusid koalitsioonijõudude poolt Mosulile tehtud õhurünnakutes.

Omal ajal "kalifaadi" pealinnaks nimetatud Mosuli pärast peetavad lahingud on lõppenud. ISIS-ega peetava sõjategevuse lõppemist on oodata ka Süürias. Võib arvata, et Iraagis ei ole kõik veel lõppenud ning valitsusevägede ja kurdi relvajõudude vaheline vastasseis on tekitanud uue ohtliku olukorra, mida islamiäärmuslased püüavad kindlasti oma huvides ära kasutada. Seni on aga kogu tähelepanu pööratud Süüriale, kus eriti riigi lõunaosas, on olukord, vaatamata Bashar Assadi vägede edusammudele sõjategevuses ISIS-se üksustega segane.

Süüria "puder" on täiesti mittesöödav

Ühendriikide ja Euroopa Liidu vaenulik suhtumine Bashar Assadisse ning nende soov temast vabaneda ja ühtlasi Venemaa regioonist välja suruda on nii suur, et ameeriklased on ilmselt valmis isegi islamiäärmuslaste relvaüksuste riismeid toetama, et riigi valitsusväed ei saavutaks kontrolli suurema osa riigi territooriumi üle. Kus on kurdid, kus Assadi väed, terroristid, leppimatu opositsioon, mõõdukas opositsioon ja lihtsalt bandiitide jõugud, kes esitlevad end kord ühtede kord teistena, on selles pudrus praktiliselt võimatu aru saada.

Abu Kamali tagasivallutamine ISIS-e poolt on libauudis>>

Venemaa ei ole oma suhtumist Assadi muutnud ja peab tema juhitavat valitsust endiselt riigi ainsaks legitiimseks valitsuseks ning ainsaks terroriste purustavaks jõuks. Kevad-suvine pealetung "kalifaadi" jäänustele osutus väga edukaks, kuid nüüdseks on kõik, ja seda mitte ilma USA osavõtuta, muutnud palju keerulisemaks. Mida lähemale jõuab islami terrorivõitlejate üle saavutatav võit, seda vähemsoovitav ameeriklastele ja eurooplastele Assadi ning sellest tulenevalt Venemaa võit terrorismivastases sõjas.

Mitte ilmaasjata ei räägita palju Khan Sheikhun´ist

Lääs peab Bashar Assadi endiselt kurjategijaks, pannes talle süüks paljusid tegusid, sealhulgas selliseid, mille toimepanemine on kahtlane ja tõendamata. On selge, et USA ja Euroopa üritavad tema ilmselget võitu takistada, võimalk, et ka provokatsioonidega, kaasa arvatud kahtlased keemiarünnakud tsiviilelanikele.

Tõenäoliselt ei ole keemiarelva kasutamise asjaolud Khan Sheikhunis ja Venemaa suhtumine selle tragöödia uurimiskomisjoni uurimistulemustesse mitte ilmaasjata nii elava arutluse all.

Sõja ajal toime pandud kuritegusid tuleb uurida, nende toimepanemine tõendada ja kinnitada. Vaid ühe oletatava kurjategija jälitamist eesmärgiga ta võimult kukutada ei saa pidada õiglaseks lahenduseks (kui "õiglane" saab "sõjategevus" üldse mistahes võtmes olla). Rahvusvahelise kogukonna ainsaks oluliseks eesmärgiks Süürias saab praegu olla vaid kodusõja lõpetamine.

* Venemaal, EL-s ja USA-s keelatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ISIS, Kalifaat, Villem Rooda, Süüria

Peamised teemad