23:19 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Analüütika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
8331

USA ja EL jõupingutused Venemaa uudisteagentuuride vaikimasundimiseks meenutavad George Orwelli romaani "1984", leiab Hollandi geopoliitilise ajakirja Novini toimetaja Eric Van de Beek

TALLINN, 29. november — Sputnik. USA ja EL jõupingutused Venemaa uudisteagentuuride vaikimasundimiseks välisagentide registreerimise seaduse (Foreign Agents Registration Act, (FARA)) rakendamise ja operatiivse töögrupi moodustamisega võitluseks niinimetatud "Vene propagandaga" (East StratCom) meenutavad George Orwelli romaani "1984", ütles Hollandi geopoliitilise ajakirja Novini toimetaja Eric Van de Beek vestluses raadioga Sputnik.

Venemaa riigiduuma
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Mida te arvate niinimetatud "Vene propaganda" vastu võitlemise operatiivtöögrupi moodustamisest, mida konkreetselt peetakse silmas sõna "propaganda" all ja kellel on õigus selliseid otsuseid langetada?

Jah, see allüksus — East StratCom, eksisteerib Lätis juba 2015. aastast. Euroopa Parlament võttis vastu resolutsiooni võitlusest Vene propagandaga, sealhulgas selle operatiivse töögrupi loomisest strateegilise kommunikatsiooni vallas.

Euroopa ajakirjanike föderatsioon (the European Federation of Journalists, EFJ), samuti Rahvusvaheline ajakirjanike föderatsioon (the International Federation of Journalists, IFJ) on selle resolutsiooni vastu välja astunud. Toetan täielikult nende seisukohta.

IFJ president Philippe Leruth tegi avalduse, et ei pea tsensuuri kehtestamist, ahistamist ja demoniseerimist õigeks vastuseks niinimetatud "propagandale". Ta ütles, et usub pigem eetilisse ajakirjandusse, enesekontrolli, meedia arvamustepaljususse ja meediaharitusse, et sellele vastu seista.

Simonjan: kui RT ei allu USA nõudmistele, algavad vahistamised >>

EJF peasekretär Ricardo Gutiérrez väljendas rahulolematust, et EL resolutsiooni autorid isegi ei konsulteerinud EJF-ga, kuigi see on juhtiv ajakirjanike organisatsioon Euroopas.

Nüüd, kus me vaatame Euroopa riikide pressivabaduse reitingut ja neid riike, mis nende reitingute eesotsas on, mis te arvate, kui palju võib neid reitinguid usaldada ja kuivõrd erapooletud on lääneriigid oma uudiste kajastamisel.

No ma arvan, et ajakirjandusvabaduse reitingut on võimatu koostada, see on libateadus (fake science). Ma uurisin kahes juhtiva reitinguagentuuris — "Piirideta reporterid" (Reporters Sans Frontières), mis asub Pariisis ja "Freedom House", millel on harukontorid nii New Yorkis kui ka Washingtonis, kasutatavat metoodikat.

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas meediale suunatud välisagentide seaduse
© Sputnik / Михаил Климентьев

Võite vaadata artiklit, mille ma hiljuti kirjutasin Russia Insiderile ja millele ma panin pealkirjaks "Ajakirjandusvabadus Venemaal" ("Press Freedom in Russia"). Mõlemad reitinguagentuurid tuginevad oma reitingute koostamisel üksnes ekspertide täidetud ankeetidele. On arusaamatu, mis eksperdid need sellised on ja kuidas neid küsimustikke täidetakse. Küsisin algandmeid, kuid ei saanud midagi olulist.

Seejuures rahastatakse nii Reporters Sans Frontières, kui ka Freedom House riiklike struktuuride ja valitsusväliste organisatsioonid poolt, mida finantseeritaks riigieelarvest. Võiks küsida: miks on riiklikud subjektid nii huvitatud reitinguagentuuride finantseerimisest? Võibolla on selleks poliitiline tellimus?

Loomulikult oleks kõik hoopis teisiti, kui Reporters Sans Frontières ja Freedom House oleks esmatasandi organisatsioonid, mida juhiksid ajakirjanikud, samamoodi kui Euroopa ajakirjanike föderatsioon. Kahjuks ei ole see nii.

Mis puutub teie küsimust, kuivõrd erapooletu on Lääne meedia oma uudiste valgustamisel… Kui Lääne meedia, eriti Euroopa meedia oleks tõepoolest nii vaba, nagu reitingud näitavad, siis ei ole see vabadus mingil juhul viinud ei mitmekesisusele ega meedia "mitmekesisusele", vähemalt ei näe ma erilist mitmekesisust Lääne meediakanalites.

Näiteks ei leia te ajalehte, mis toetaks Süüria Araabia armeed tema võitluses Islamiriigi (Daesh) ja Al Qaeda vastu, ei leia ajalehti, mis kaitseksid Krimmi taasühinemist Venemaaga. Te leiate selliseid seisukohti vaid alternatiivmeediast. Materjalid sellisesse meediasse on kirjutanud kodanikud ja ajakirjanikud, nagu minagi, oma vabast ajast, nad ei teeni sellega midagi, nii see on.

Ajakirjanike kaitsmise komitee mõistis hukka RT ahistamise Washingtoni poolt >>

Kui erapooletu on East StratCom?

Kõigile on täiesti selge, et East StratCom on vägagi erapoolik, ta on täielikult allutatud ülesandele olla vastukaaluks Venemaa "libauudistele" ("fake news"). Millest selline innukus Venemaalt tulevate "libauudiste" suhtes? On selge, et selle taga on poliitiline tellimus.

Mis te arvate, kes ja kuidas Venemaa maine kahjustamisest võidab?

Seda võib muidugi vaid aimata, kuid Venemaa demoniseerimisest võidavad paljud, NATO näiteks. NATO-l on Venemaad vaja vaenlasena, et säilitada oma aktuaalsust: teiseks, relvatootjad ja küberjulgeolekutööstus; kolmandaks need, kes püüavad Brüsselis meeleheitlikult säilitada EL terviklikkust, määrates selleks ühise vaenlase.

Ja lõpuks, kuid mitte vähem tähtis on need, kes sunnivad Venemaad režiimi muutma, need, kes arvavad, et nad hakkavad Venemaast rahalist kasu saama, kui riik globaalse eliidi võimu alla satub, nagu see oli 1990-ndatel Venemaa president Boriss Jeltsini valitsemise ajal.

Simonjan: Minu siiras kaastunne kõikidele ajakirjanikele >>

Ja lõpetuseks, mida te arvate Washingtoni survest Venemaa meediale, nagu FARA rakendamise puhul, ja kuidas võivad sellised sammud lõppkokkuvõttes mõjuda sõnavabadusele?

Arvan, et see on väga ärevakstegev tendents USA-s, kuid EL-s liigume me George Orwelli "1984" poole, kus tõeministeerium surub infovabadust maha. Mulle paistab, et RT ja Sputnik soodustavad vägagi rahvusvahelise meedia mitmekesistamist, võib-olla on nad oma reportaažides valivad, nii nagu BBC, CNN, Euronews või Al Jazeera. Inimestel peab olema juurdepääs kõikidele nendele kanalitele, et inimesed saaksid kujundada oma arvamuse kõikidest maailma asjadest.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedialahingud, meedia, analüütika, Sputnik, RT, Novini, Eric Van de Beek, George Orwell, USA

Peamised teemad