19:38 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Analüütika
lühendatud link
11950

Kui Hiina on Taevaalune, Jaapan – Tõusva päikese ja Korea (mõlemad kokku) – Hommikuvärskuse maa, siis peaks ka Põhja-Koreal eraldi oma lembenimi olema, arutleb raadio Sputnik autor

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

See rakett ei lennanud eelmistest kaugemale – kukkus ikka sinnasamasse, Jaapani majandusvetesse. Kuid esmakordselt ronis ta kõrgemale kui Rahvusvaheline kosmosejaam ISS. See tähendab, et kui rakett oleks üles lennutatud tavalist "optimaalset" lahingutrajektoori pidi, oleks see võinud maanduda mistahes punktis USA territooriumil. Valges majas samaoodi. Seega olemegi põhipunktini jõudnud.

USA ärgitas katkestama kõiki sidemeid Põhja-Koreaga >>

Kui Hiina on Taevaalune, Jaapan – Tõusva päikese ja Korea (mõlemad kokku) – Hommikuvärskuse maa, siis peaks ka Põhja-Koreal oma lembenimi olema. Nimi, mis iseloomustaks tema sisu ja olemust. Nüüd on see nimi Põhja-Koreal olemas – Õitsva kindluse maa. Korea keeles "Hvason". Sõnal on mitmeid tähendusi ja kõik sobivad. Kindlus tähendab läbitungimatust ja püsivuskindlust. Õitsev kindlus – asjatundjad teavad – tähendab ka joogi kanguse suurenemist.

Ja mitte ainult sellepärast, et, nagu temast räägitakse, saab inimene nii rääkida vaid siis, kui ta on millegi mõju all, kui meri on põlvini ja mäed õlgadeni. Sellepärast ongi see "Hvason" juba "Hvason 15". Seninägematu kontinentidevaheline ballistiline rakett. Kange nagu praaga. Kim Chŏng-un on sellega nagu puskariajaja. Lindprii. Kipub oma puskaritorudega tuumariikide sakstekambrisse. Küllap saabki, kui tekkinud efekti järgi otsustada. Põhja-Koreas ju veel rohtu ei sööda aga küllap varsti hakatakse. Pauk tuli seekord tõesti väga kõva.

Põhja-Korea ei peata tuumarelvade arendamist >>

Pärast eelmist raketikatsetust oli üle kahe kuu vaikust, mis polnud üldsegi tema moodi. Käisid jutud, et ta on raskesti haigeks jäänud. Lääne kõmulehed kirjutasid, et ilmub väga harva avalikkuse ette. Füsiognomistid (näo järgi inimese iseloomu seletajad – toim) uurisid temast tehtud üksikuid fotosid ja panid muudkui diagnoose: väga kehvaks on jäänud. Mõni võib-olla isegi mõtles, et ehk laheneb see Põhja-Korea probleem kuidagi iseenesest, niiöelda loomulikul teel. Ärge lootkegi, ütles ta seepeale kõikidele ühekorraga. Ja siis sai ka selgeks, miks ta niikaua vait oli olnud ja õelale tagarääkimisele ei reageerinud, nagu tavaliselt – ta valmistas üllatust ette.

Trump ÜRO-s: USA on valmis Põhja-Korea hävitama >>

Oma päeva keskpäeval tunnistas ta, et asi läks õnneks. Rakett ei lennanud teistest kaugemale ja kukkus sinnasamasse Jaapani majandusvetesse. Kuid esmakordselt lendas see kõrgemale, kui Rahvusvaheline kosmosejaam ISS. Tõusis neljasaja viiekümne kilomeetri kõrgusele. Kõik noogutasid tunnustavalt, said asja tähtsusest aru. See tähendab, et rakett on võimeline lendama 10,5 kuni 13 tuhande kilomeetri kaugusele ja raketi lennutamisel "optimaalsele" lahingutrajektoorile oleks see võinud kukkuda USA mistahes punkti. Ka Valgesse majja. Seega jõudis Kim sihtpunkti.

Vahepeal tundus, et ta pidas meelega vahet, ootas ettepanekuid. Ja isegi Soul tunnistas, et selle vahepealse vaikusega täitis ta läbirääkimiste taasalustamise peamise eeltingimuse. Kuid ühtegi head sõna talle keegi ei öelnudki. See-eest on nüüd nii palju sõnu öeldud, et ta võib endaga rahul olla. Planeet on taas käima läinud ja tiirleb muudkui ümber tema. Tehakse avaldusi, esitatakse ähvardusi, väljendatakse kahetsust. Ka ÜRO Julgeolekunõukogu eriistung kutsuti kokku. Rakett ei kukkunudki Jaapanist kaugele, kuid vastukajade järgi otsustades tabas see kõiki.

Põhja-Korea ÜRO saadik hoiatas tuumasõja eest >>

Kui suurt reaktsiooni siis inimesele ikka vaja on? Eriti kui ta aatomituumaga tegeleb. Ta nägi tihti und, kuidas Ühendriigid "Hvasonit" tantsivad, näost kaamed ja silmad punnis. Nüüd on "Hvason" tõeks saanud ja pole enam kapriis. Donald Trump ütles: "Me saame hakkama". Küll ikka rahustas. Kui ei teaks, et kunagi, migrantidetulva ajal, ütles Merkel samamoodi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, poliitika, katsetused, ballistilised raketid, Kim Chŏng-un, Põhja-Korea

Peamised teemad