01:57 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
13626

Autor arutleb ERR teate üle, mille kohaselt kontrollis Keeleisnspektsioon jõuluturu müüjate riigikeeleoskust

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Ametnikud hallis hakkavad Tallinna jõuluturgudel ringi käima ja pingsalt inimestele näkku vaatama. Neile, kes kahtlased tunduvad, ütlevad nad midagi vaikselt eesti keeles. Ja kogu lugu — kui mitte inimene ise, siis jõulud on tal kindlasti hukas.

Tallinna jõuluturg on avatud! >>

Eestis on ametiasutus, mida kunagi, aastate möödudes, hakatakse meenutama suure piinlikkustundega. See on niinimetatud keeleinspektsioon, või nagu seda rahva hulgas nimetatakse, "keeleinkvisitsioon".

Raekoja platsi kuusel süüdati advendituli
© Sputnik / Вадим Анцупов

Veidi ajalugu. See üsna omapärane organisatsioon sündis nõukogude võimu loojangul, kui ta eksisteeris vaid nimepoolest, mingit jõudu tal enam ei olnud. 1990. aastal loodi Riiklik keelamet, mis hakkas tegelema 1989. aastal vastu võetud Eesti NSV keeleseaduse alamaktide väljatöötamise ja keelepoliitika rakendamisega. See tähendab, et veel NSV Liidu ajal loodi ühes tema liiduvabariigis instrumendid rahvuspoliitika läbiviimiseks mittepõliselanikkonna suhtes.

Keeleinspektsioonist sai edaspidi eelkõige riigiaparaadis platsi puhastamise vahend. Asi läks niikaugele, et praegu on mittepõliselanikkonnast ametnikke Eesti ministeeriumides ja ametiasutustes alla 3%. Mitmetes ministeeriumides ei ole selliseid ametnikke üldse.

Tallinna jõuluturg on tunnistatud Euroopa üheks kõige kaunimaks jõuluturuks >>

Seda tehti lihtsalt ja efektiivselt – igaüks, kes polnud rahvuselt eestlane ega lõpetanud eesti õppekeelega kesk- või kõrgkooli, oli kohustatud sooritama vastava kategooria keeleeksami. Mida kõrgem ametikoht, seda kõrgemale kategooriale. Võiks tunduda, et selles nõudmises ei ole midagi kriminaalset, kuid teatud momendid on kõrvaltvaatajale arusaamatud. Toon vaid ühe näite.

Tallinnas avati jõululaat
© Sputnik / Владимир Новиков

Mõne aja eest nõustusid mitu eesti rahvusest ametisolevat ministrit ja kõrget poliitikut minema kõrgema kategooria riigikeeleeksamile. Tuli välja, et keegi nendest sellega hakkama ei saanud ja kõik kukkusid läbi. Mingeid tagajärgi sellest ei sündinud, ei neile endile (kõik jäid oma kohtadele edasi) ega reeglitele, mille kohaselt peavad teiste rahvuste esindajad endiselt riigikeeleeksami sooritama. Nagu öeldakse, mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale.

Põlisrahvuse esindajatel tekkis soodne võimalus kiireks edasijõudmiseks karjääriredelil ja mitteeestlastest konkurentide kõrvaletõrjumiseks. Piisas kaebusest Keeleametile, et keegi ei valda vajalikul tasemel riigikeelt ja oligi korras – üks kontroll teise otsa, protokollid, ettekirjutused ja ametikoht saigi vabaks.

Sputnik kutsub talvereisile mööda SRÜ riike ja Baltimaid >>

Lisaks "lahutab keeleinspektsioon meelt vähemoluliste asjadega. Näiteks saatsid Keeleinspektsiooni esindajad Nissi vallavanemale ettekirjutuse nõudmisega vahetada ühel Turbas asuval majal ära silt tänavanimega. Nende arvates oli see vastuolus keeleseaduse ja toponüümikaga. Tänava nimi oli sellele nii eesti, kui vene keeles. Kas pole õudne? Sellega seoses panid inspektorid vallavalitsusele südamele, et nimetatud tänavasilt oleks asendatud vaid eestikeelsega.

Töötukassa pakub ka töötavatele inimestele tasuta eesti keele õpet, illustratiivne foto
© Sputnik / Константин Чалабов

Hiljaaegu sattusid keeleinspektsiooni huvivälja praktiliselt 100% venekeelse elanikkonnaga Narva linnas töötavad taksojuhid. Neilt ähvardati litsentsid ära võtta, kui nad nõutava kategooria keeleeksamit ära ei tee. Muide, samasugused nõuded esitatakse ka vene õppekeelega koolide õpetajatele, kes kutsetegevuses ei kasuta eesti keelt vähimalgi määral.

Hirm vene vähemuse ees >>

Selliseid näiteid on lugematu hulk. Viimane juhtum lõi eelseisvate jõulude ja uue aasta künnisel eriti suuri laineid. Keeleinspektsioon kuulutas, et nende töötajad hakkavad ostjaid matkides Tallinnas Raekoja platsil peetava jõuluturu müüjate keeleoskust kontrollima. Neid, kes proovile vastu ei pea, ähvardab väärteomenetlus. Selline kingitus siis "keeleinvisitsiooni" jõuluvanadelt ja lumehelbekestelt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ettevõtlus, müük, riigikeel, eesti keel, Keeleinspektsioon, Tallinn, Eesti

Peamised teemad