16:32 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
27030

Laeval Seaman Guard Ohio teeninud Eesti laevakaitsjad, kel tuli kahtlaste süüdistuste tõttu neli aastat India vanglas istuda, mõisteti lõpuks õigeks ja jõudsid juba kodumaale, kuid vähem räägitakse sellest, et laeva kapten pidi selle loo eest maksma oma eluga

TALLINN, 8. detsember – Sputnik, Aleksei Toom. Eesti ja Ühendkuningriigi eraisikutest laevakaitsjad, samuti kurikuulsa laeva Seaman Guard Ohio meeskond, kes veetsid neli aastat India vanglas, mõisteti lõpuks õigeks tänu kahtlasele merekaardile. Just nii võiks tõlgendada Madurai linnas asuva Madrase ülemkohtu kohtuniku otsust, mis need inimesed lõpuks vabadusse lasi.

Laevakaitsjad said riigilt kokku 120 000 eurot abi >>

Kohtunik Bashir Ahmed mõistis ajalehe The Hindu teatel 14 Eesti ja 6 Ühendkuningriigi laevakaitsjat ning 12 hindut ja 3 ukrainlast Seaman Guard Ohio laevameeskonnast õigeks, sest pidas ebausaldusväärseks merekaarti, millel India piirivalvurid olid märkinud India merepiiri rikkumise koha.

India väljaande teatel märkis kohus, et merekaart, millele tugines riiklik süüdistaja ja kus olid märgitud laeva koordinaadid piiririkkumise momendil, ei saa olla laeva kapteni ja meeskonna süü usaldusväärne tõend.

Kohus võttis arvesse ka sõjalaevade õigust vabalt sõita võõrriikide territoriaalvetes, kui tal pole selle riigi suhtes vaenulikke kavatsusi, nagu sätestab ÜRO mereõiguse konventsioon (United Nations Convention on the Law of the Sea — UNCLOS). Seega, märkis kohus, ei suutnud süüdistus tõendada, et Seaman Guard Ohio oli tõepoolest 12 meremiili kaugusel India rannikust, see tähendab India territoriaalvetes.

India kohus mõistis laevakaitsjad õigeks >>

Kõik asjaosalised ei pääsenud vaid vangistusega

Seega teinud ebausaldusväärse paberilehega süüdlaseks hoopis rannavalvelaeva kapteni, pääses India kohtusüsteem ebameeldivast olukorrast, millesse ta oli sattunud karmi kohtuotsuse mõistmisega Seaman Guard Ohio pardal olnud inimestele. Väärib märkimist, et ei laeva meeskond, ega isegi selles kõmutekitanud rahvusvahelises kohtuasjas osalenud advokaadid ei püüdnud teadaolevalt nende aastate jooksul kordagi vaidlustada laeva mõnede arvates kapteni tähelepanematuse ja riigi merepiiri iseärasuste tõttu India territoriaalvetes viibimise fakti.

Mikser: teen valitsusele ettepaneku vabastada laevakaitsjad tagasimaksekohustusest >>

Alates kinnipidamisest 2013. aasta oktoobris, seega üle kolme aasta, tuli Washingtonis registreeritud laevafirmale Advanfort kuuluva ja Somaalia piraatidega võitlemiseks kohandatud laeva 35 meeskonnaliikmel ja laevakaitsjal viibida India vanglas. Neid kõiki süüdistati India riigipiiri rikkumises ning relvade ja laskemoona ebaseaduslikus sisseveos riiki.

Hiljuti, nagu portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, jõudsid Eesti laevakaitsjad tagasi kodumaale ja britid võtsid vastu oma paljukannatanud kaasmaalased ning kuulasid ära välisminister Boris Jahnsoni, kes kommenteeris kogu kuningriigile, et temale alluv välisministeerium võttis ette kõik võimalikud formaalsed ja mitteametlikud abinõud Seaman Guard Ohio pardal olnud inimeste vabastamiseks ja saavutas lõpuks edu.

Enam-vähem õnnelik (kui mitte arvestada nelja vanglas veedetud aastat) lõpp Eesti laevakaitsjatele selles aastatepikkuses loos jättis varju Seaman Guard Ohio ukrainlasest kapteni Valintin Dudniki tragöödia, kellel diagnoositi juba laeva meeskonna vahistamise algfaasis Indias, nagu portaal Sputnik Eesti on samuti juba teatanud, ohtlik haigus.

India kohus väljastas laevakaitsjate kaasuse otsuse täisteksti >>

Kohaliku väljaande The Hindu teatel on laeva kapteni eesnäärmevähk arenenud surmavasse staadiumi ja alles nüüd lubas India Ülemkohus meremehe lähedastel siseneda tema palatisse Apollo haiglas ja viibida seal kuni abikaasa ja isa peatse surmani.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
merekaart, kapten, laevakaitsjad, õigeksmõitmine, süüdistus, Chennai kohus, Seaman Guard Ohio, India, Eesti

Peamised teemad