12:14 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Analüütika
lühendatud link
17833

Prantsusmaa välisminister ja Pentagon võivad ükskõik kui kaua kinnitada ajakirjanikele ja nende kaudu kogu ühiskonnale, et Islamiriigi alistas Lääne koalitsioon, kuid see ei mõjuta kuidagi seda, et Damaskus taastas oma kontrolli suurema osa riigi territooriumi üle

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian"i avaldus, et Venemaa "omistas" võidu Islamiriigi* üle Süürias, väärib kaasaegsete poliitiliste anekdootide muuseumis kahtlemata erilist kohta.

Zahharova süüdistustest Süürias saavutatud võidu "omistamises" >>

Kusjuures selle avalduse peamine naeruväärsuskomponent tagati sellega, et avaldust ei teinud mitte suvaline inimene, vaid just nimelt Prantsusmaa esindaja.

Ameeriklaste regulaarsed sedalaadi kommentaarid tekitavad Venemaas hoopis teistsuguse reaktsiooni. Nagu teada, väitis Trump neil päevil, et Ühendriigid on võitnud kaks maailmasõda ja "surunud põlvili kommunismi". Pentagoni esindaja sõnad aga langesid sisuliselt kokku prantslase omaga: "Just USA koalitsioon, mitte aga Venemaa ja Süüria režiim, on ainuke jõud, mis on saavutanud olulist edu võitluses Islamiriigiga*".

Kuid kui ameeriklaste huulilt tehtud sedalaadi avaldused kutsuvad Venemaal esile ärrituse ja häireseisundi, mida hinnatakse isegi kui Teise maailmasõja ja teiste ajaloosündmuste, milles väärilise osaluse üle meie riik nii uhke on, tulemuste ümbervaatamist, siis prantslastega, tuleb tunnistada, on asjalood sootuks teised.

Prantsusmaa sellised avaldused tekitavad Venemaa avalikus arvamuses vaid nalja ja naeru. Kõige populaarsem on ajalooline anekdoot sellest, kuidas Wilhelm Keitel Kolmanda Reichi ajaloolisele kapitulatsiooniaktile alla kirjutades (varem, 1940. aastal võttis ta vastu Prantsusmaa kapitulatsiooni) küsis juuresviibivaid prantslasi nähes imestunult: "Kas tõesti ka nemad meid võitsid?"

Kuid naljade ja ajalooteemaliste anekdootide taga peitub Lääne jaoks üsnagi nukker reaalsus.

Kahtlemata on Trumpi ja Le Driani (ja ka Pentagoni) avaldus suunatud eelkõige nende riikide siseauditooriumile. Nagu näitab viimase kahekümne aasta praktika, võib Lääne avalikkusele nende riikide välispoliitika kohta rääkida mida iganes, sealhulgas otsest valet, ilma et see võimude jaoks mingeid probleeme ega tagasilööki tekitaks.

Kuid sedalaadi avaldustes on üha sagedamini kuulda Lääne koorekihi siirast arusaamatust ja isegi solvumist. On iseloomulik, et Le Driani teatas otse: ta "imestab", et Venemaa "omistas" võidu Süürias endale.

Tundub, et selle põhjus on äärmiselt lihtne.

Viimaste aastakümnete jooksul on Läänemaailmal, eesotsas USA-ga, õnnestunud üles ehitada terviklik hegemooniasüsteem kogu maailma üle, milles on ühinenud ja töötasid üksteise tugevdamise heaks absoluutselt kõik elemendid: majandusest ja sõjalisest jõust kuni infokeskkonna ja propaganda kontrollimiseni. Just viimatinimetatud elemendid ilmutasid oma ülimat efektiivsust mitte ainult meediatoetuses Lääne edule ja saavutustele, vaid ka läbikukkumiste varjamisele, probleemide lahendamisele ja faktiliselt paralleelse informatsioonivälja loomiseni maailmast.

Veelgi enam: mida aeg edasi, seda enam suurenes lõhe reaalsuse ja maailmale heidetud informatsioonipimeduse vahel, kuid oluline osa inimkonnast vaatas maailma jätkuvalt läbi CNN või BBC kaamerate.

Selline asjade seis võis mõneks ajaks tõepoolest tekitada mulje kaasaegsa Lääne meedia ja propaganda kõikvõimsusest. Hämmastav, närviline ja ka mõnevõrra solvunud: "tegelikult ei olnud ju nii, tegelikult alistasime hoopis meie Islamiriigi* ja Venemaa ei puutu siin asjasse", kõlab Lääne kõrgete tegelaste poolt üha sagedamini – see on Lääneriikide poolt sellise asjade seisu efemeersuse (lühiajalisuse) teadvustamise ilming, arusaamine võimu ja maailma üle kontrolli hoidmise tähtsaima instrumendi kaotamist. Sellest tulenev ärritus on igati mõistetav.

Veelgi enam. Fakt, et Lääs on sunnitud omaenda ühiskonnale rääkima mitte ainult edusammudest, vaid kinnitama, et Venemaa on "omistanud" nende saavutused, vihjab läbipaistvalt sellele, et infomonopol laguneb isegi Lääne võitmatuna näivas meediatsitadellis.

Reaalsus murrab end üha vääramatumalt ja järjekindlamalt läbi informatsiooniillusiooni kanga ning alternatiivsed infoallikad leiavad üha sagedamini viisi ja võimaluse, kuidas tuua ka teistsugused seisukohad ühiskonnani.

Viimastel aastatel oli Venemaal aktuaalne ja populaarne poliitiline nali: "võime korrata" või "võime uuesti näidata" — just seoses USA ja teiste Lääneriikide järjekindla sisendamispüüdlustega Teise maailmasõja ümberhindamiseks.

Piirkond, kuhu neljapäeval õhulöök tehti, jääb 300 kilomeetri kaugusele alast, mille USA oli eelnevalt kuulutanud seaduslike opositsioonijõudude kontrolli aluseks piirkonnaks.
© Sputnik / Дмитрий Виноградов

Kuid vähehaaval selgub pidevalt, et korrata võib-olla polegi vaja. Uutel saavutustel (tegelikkuses, mitte virtuaalses inforuumis nagu Läänes) on ootamatu kõrvalmõju. Nad mitte ainult ei mõjuta vahetult tegelikkust ega lammuta liivale rajatud meedialosse, vaid toovad ka tagasi säilitud meenutused aastakümnetetagustest sündmustest.

Prantsusmaa välisminister ja Pentagon võivad ükskõik kui kaua kinnitada ajakirjanikele ja nende kaudu kogu ühiskonnale, et Islamiriigi* alistas Lääne koalitsioon, kuid see ei mõjuta kuidagi seda, et Damaskus taastas oma kontrolli suurema osa riigi territooriumi üle, et Bashar Assad juhib endiselt Süüriat ja Lähis-Isa saatuse pärast muret tundvad isikud lendavad kokku leppima Moskvasse.

Seda reaalsust pole võimalik varjata mistahes kõrgete ametiisikute sõnade või CNN reportaažidega.

Ja veel sundis see reaalsus meenutama rahu fakte sellest, kes tegelikult heiskas võidulipu vallutatud Riigipäevahoonele 1945. aastal ja miks Teise maailmasõja tulemusena sai just Venemaa, mille nimi oli tol ajal NSV Liit, maailma üliriigiks.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Islamiriik, Pentagon, Prantsusmaa, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad