13:25 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Analüütika
lühendatud link
Vladimir Putini suur pressikonverents (10)
5330

14. detsembril toimus Moskvas Vladimir Putini iga-aastane pressikonverents. Enamik küsimustest oli loomulikult eelseisvate valimiste, majanduse ja sotsiaalelu kohta. Mis puutub nõukogudejärgset ruumi (kus viimasel ajal on palju sündmusi toimunud), siis huvitas ajakirjanikke kõigepealt Ukraina

Gevorg Mirzajan, Venemaa valitsuse rahandusülikooli politoloogiaosakonna dotsent agentuurile Sputnik

Ukraina sabotöörid

Ukrainaga seoses rõhutas Putin taas oma seisukohta, võis kurvastada mõningaid Vene marurahvuslasi, kuid on üsna loogiline ja hästi läbimõeldud. Moskva jõudis ära oodata tõsised erimeelsused Ukraina valitsuse ja Lääneriikide vahel ega kavatse teha midagi poolte lähenemise soodustamiseks.

Ma arvan, et just sellepärast räägib Vladimir Putin jätkuvalt Minsk elujõulisusest. Tema sõnul pole Minsk lepped efektiivsed Ukraina võimude tegevuse tõttu, kellel pole mingit soovi alustada reaalset poliitilist protsessi Donbassile eristaatuse andmiseks.

Sellega näitab Venemaa liider ka oma valmisolekut mõistlike kompromisside saavutamiseks. Näiteks rahuvalvajatega seonduvates küsimustes.

Porošenko rääkis vajadusest relvastada OSCE töötajad. Putin nõustus. Sellest aga keeldus OSCE ise, sest organisatsioonil ei ole sellekohast kogemust ega soovi muutuda mõlema poole radikaalide sihtmärgiks.

Siis ütles Porošenko, et OSCE turvalisus tuleb tagada ÜRO jõududega ja Putin nõustus sellega taas. Venemaa esitas ÜRO Julgeolekunõukogule sellekohase resolutsioonieelnõu.

Seejärel ütles Merkel, et OSCE töötajad liiguvad ringi kogu Donbassi territooriumil ja sellepärast ei tohiks missioon piirduda ainult eraldusjoone piirkonnaga. Putin nõustus taas ja Venemaa korrigeeris oma resolutsioonieelnõud. Kuid kui selgus, et tegemist on vaid sooviga allutada territoorium rahvusvahelisele kontrollile (mis on vastuolus Minski lepetega), ei meeldinud see Moskvale mitte üks põrm. Kreml saatis Kiievi nende nõudmistega Donbassi esindajate juurde, soovitas lahendada probleemi otse, teades väga hästi, et praegune Ukraina valitsus selliste kontaktide peale välja ei lähe.

Putin ei kavatse ka USA-d protsessist kõrvale jätta – isegi vaatamata Kurt Volkeri täiesti ebakonstruktiivsele missioonile. President märkis, et USA on sisuliselt rahuprotsessi täieõiguslik osaleja. Venemaa president pole isegi vastu USA ametlikule kaasamisele Normandia formaati, saades väga hästi aru, et endalt Ukraina "passiivsust" heita püüdev Trump, ei taha sellesse küsimusse sekkuda.

Peame kuidagi elama

Vladimir Putin mõistab kindlasti, et Ukraina jääb alati Venemaa naabriks, ja et kunagi tuleb tal temaga suhteid korrastama hakata. Seepärast andis ta veel kord mõista, et kõikide probleemide põhjuseks on 2014. aasta veebruaris toimunud põhiseadusevastane relvastatud riigipööre, samuti putšistide katsed lämmatada rahulolematud kõigepealt eriteenistuste ja seejärel relvajõudude abil.

President vabastas suuremeelselt vastutusest toimunu eest (poliitilises mõttes) Ukraina elanikkonna, kellest osa Donbassile "peale lendas" ja teine osa seda passiivselt pealt vaatas ning keeldus riiki kaitsmast.

Ukraina SBU teatas Saakašvili kinnipidamisest
© Sputnik / Алексей Вовк

Seejuures märkis Putin, et Donetskis ja Luganskis on piisavalt hästi relvastatud ja varustatud miilitsaformeeringud, mis on valmis ja võimelised tagasi lööma mistahes Donbassi vastu suunatud aktsioonid. Ja see vastab seal elavate inimestele huvidele, keda ei päästa verevalamisest mingid "rahvusvahelised inimõigusorganisatsioonid", kuhu Putinil tema Euroopa kolleegid pöörduda soovitasid.

Tegelikult oli Ukraina teema käsitlemisel ainuke koht, kus Putin endale emotsionaalsust lubas — Saakašvili. Kõik teavad Venemaa presidendi isiklikku suhtumist sellesse subjekti ja see avaldus taas pressikonverentsil.

Putini sõnul on Saakašvili tegevus näkkusülitamine Ukraina ja Gruusia rahvale. Ta oli Gruusia riigipea, kuid jookseb nüüd Kiievi väljakutel ja karjub, et on ukrainlane. Ja Ukraina talub seda. Putini peen vihje, et sellega ei tohiks leppida. Kuigi põhimõtteliselt see, mida Saakašvili teeb, on Venemaa huvides. Gruusia ukrainlane peaks Putinit tema kohta öeldud sõnade eest tänama: Mišiko saab nüüd seda sõnavalingut kasutada tõestamaks, et ta ei ole Venemaa agent.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Vladimir Putini suur pressikonverents (10)
Tagid:
Mihhail Saakašvili, Vladimir Putin, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad