09:56 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
38 0 0

Surmad on teema, millest juubelite puhul pole ehk kohane rääkida, ometi jutustab surmade statistika 100-aastase Eesti suurest edust: võib-olla on tegu Eesti selle perioodi suurima edulooga

Mihkel Servinski, Statistikaameti peaanalüütik

1922. aastal oli Eestis 1000 surmajuhtumi kohta alla aastaste laste surmasid 171. Aastal 2016 oli see näitaja 2. 1922. aastal oli Eestis iga 1000 surmajuhtumi kohta 93 vähemalt 80-aastase inimese surma. Aastal 2016 oli see näitaja 463.

Päästeamet: väikelastega juhtub liiga palju õnnetusi >>

Peatanud kord turist tänaval eestlase ja küsinud: "No kuidas teil siis ka läheb? Milline on suremus Eesti riigis?" Eestlane süganud kukalt ja kostnud: "Eks ta ole ikka samasugune nagu teie riigis ja kõigis teistes riikides: 100%." Turist hakanud seletama: "Meil suremus küll 100% ei ole…"

Eesti rahvaarv kasvas mullu 3070 inimese võrra, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eestlane ei viitsinud rohkem kuulata ja küsinud: "Kas teil leidub siis inimesi, kes küll sünnivad, aga ära ei suregi?" Turist vaadanud eestlasele rumala näoga otsa, teinud suu lahti… aga selle aja peale oli eestlane juba rahulikult minema kõndinud.

Eestlane armastab rääkida riigi edusammudest igal ajal, aga eriti vabariigi 100. aastapäeva eel. Põhjusi edusammudest rõõmu tunda on kindlasti palju, aga natuke üllatav on, et Eesti suurimaid edusamme saab mõõta suremusstatistika kaudu. 

Järgnevalt mõned näited EV 100 väljaandest surmade kohta. Et raamatus esitatu vastu huvi säiliks, siis tuuakse siin sama materjal teistsugusel kujul.

Joonisel on surmade jagunemine vanuserühma järgi 1000 surnu kohta. Näha on surmade vanusstruktuuri märgatav muutumine. 1922. aastal oli surmade vanusstruktuuris oluline koht kuni 1-aastaste laste surmadel, aga samuti oli surmade osatähtsus arvestatav kõikides vanuserühmades.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta >>

2016. aasta struktuuris on kuni aastaste laste surmade osatähtsus pea olematu ja vabariigi algusaastate struktuuriga võrreldes on märkimisväärselt väike surmade osatähtsus kõigis vaadeldavates vanuserühmades 50–59-aastasteni välja. Muidugi on ka ühe noore inimese surm liiga palju, aga…

Oluline on tähele panna, et vabariigi algusaastate surmade struktuuris on vähemalt 80-aastaste inimeste surmade osatähtsus väiksem kui vanuserühmas 50-59, 60-69 ja 70-79: vähemalt 80-aastaseid oli nii vähe, et selle rühma surmad olid suhteliselt harvemini esinev nähtus.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva
© Riigikogu / Erik Peinar

Esitatud joonise põhjal saab demograafide keeles öelda, et Eestis on märgatavalt vähenenud imikusurmade arv ja pikenenud inimeste eluiga. Viimast väidet tõestab joonis sellega, et üle 80-aastaste inimeste surmade osatähtsus kõigis surmades läheneb poolele, olles 1922. aastal alla 10%.

Kui minna demograafide terminoloogiast välja, siis räägib joonis Eesti edusammudest meditsiinis, sotsiaalhoolekandes, majanduses ja veel paljudes teistes valdkondades. Muidugi on Eestiga analoogsed protsessid toimunud kõikides arenenud riikides, kuid see ei vähenda sugugi Eestis toimunud positiivsete muutuste tähtsust.

Eluea pikkust mõjutavad eluviisid ja tervisepoliitika >>

Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kogumikust leiab ka surma põhjuste kirjelduse. Eriti märkimisväärne on, et epideemiate ja nakkavate haiguste osatähtsus surma põhjustes on esikohalt kaugele taandunud. Sellel faktil on oluline seos surmade vanusstruktuuri muutusega, aga samuti kõneleb see Eesti riigi edusammudest eespool mainitud valdkondades.

Eesti edusammude märkamiseks ei pea surmastatistikas minema 100 aastat tagasi. Vaid mõne nädala eest teatati, et liikluses hukkunute arv oli 2017. aastal rekordiliselt väike, aga see teema ei leia Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kogumikus käsitlemist.

Naiste ja meeste elu Eestis ja mujal Euroopas >>

Kokkuvõttes saab öelda, et kuigi peaaegu iga surm on suuremal või vähemal määral tragöödia, kõneleb Eesti surmade statistika Eesti Vabariigis toimunud ja toimuvatest positiivsetest muutustest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
ühiskond, edulugu, statistika, surm, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Statistikaamet, Eesti

Peamised teemad