12:05 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
2620

Tuumarelv on tänapäeval objektiivselt üheks rahvusvahelise julgeoleku tagatiseks ja sellest praegu, mil maailmas on nii rahutu, loobuda oleks siiski varavõitu

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Venemaa ei ühine tuumarelvastuse keelustamise lepinguga (ingl. Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons, TPNW). Seda teatas välisminister Sergei Lavrov ÜRO Julgeolekunõukogu istungil.

Põhjus on välisministri sõnul täiesti mõistetav: "Tuumarelvastuse täielik likvideerimine on võimalik ainult üldise ja täieliku desarmeerimise kontekstis ja kõigi jaoks võrdse ja jagamatu julgeoleku tagamise tingimustes, sealhulgas ka tuumarelva omanikele."

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Нина Зотина

Varem on lepingu negatiivsetest tagajärgedest kõnelnud Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov. Diplomaat leiab, et see dokument ei suuda kaasa aidata tuumdesarmeerimisele, kuivõrd ei arvesta julgeoleku valdkonnas tuumariikide huvisid.

Ja tõepoolest, on ju olemas tuumarelva leviku tõkestamise leping (ingl. Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons ehk Non-Proliferation Treaty, NPT). Vaat sellele tulekski keskenduda. On hästi teada, et tuumariikide mitteametlik klubi on ametlikust juba vähemalt kaks korda suurem. Ning suundumus laienemisele kestab, kuna tänapäevases hüperturbulentses maailmas näevad niisugused riigid nagu seesama Põhja-Korea tuumarelva olemasolus ainsat tingimust nende säilimiseks maailmakaardil.

Neid, kes soovivad endale "väärtuslikku" pommi soetada, sealhulgas mitmete häbematult teiste siseasjadesse sekkuvate, revolutsioone ja seadusliku võimu kukutamist soodustavate riikide ülimalt energilise ja samas destruktiivse välispoliitika tõttu, jätkub küll ja veel.

Tegelikult, ega ka tuumariigid ise tuumarelvast loobuda ei kavatse – liiga palju on nende vahel vastuolusid ja ka jõudude tasakaalu pole keegi muutnud. Midagi sellist võib ainult unes näha. Kusjuures unenägude seas pole üksnes kohutavaid, vaid ka lohutavaid. ÜRO täieliku tuumadesarmeerimise algatuse autorid on ilmselt näinud sääraseid vikerkaareliselt kirkaid unenägusid imeilusast uuest maailmast vaimustavalt lokkavate lilleaasade ja kõikjal imekaunilt laulvate lindudega. Ning sünnitasidki klassikalise utoopia, mis ei ole teostatav.

Tuumaviisik ja nende liitlased on maailma juhtivateks riikideks. See tähendab ligikaudu 60% maakera elanikest ja 80% kogu planeedi SKP-st. Kas lubavad nad tuumavastasel koalitsioonil eirata nende fundamentaalseid, olulisima tähtsusega huvisid? Muidugi mitte. See ei tule kõne allagi.

Vladimir Putin.
© Sputnik / Михаил Климентьев

Täpsemalt öeldes – kuni viimatise ajani ei tulnud kõne alla. Aga nüüd siis võeti arutada ja… mägi sünnitas hiire, tollesama tuumarelva keelustamise lepingu. Möödunud aastal kirjutasid sellele alla poolesaja riigi esindajad. Ning Guyana, Tais ja Vatikan on selle koguni juba ratifitseerinud! Ent välja näeb see kõik, kui võimalikult delikaatselt väljenduda, mitte just eriti veenev.

ÜRO-d on sageli kritiseeritud. Eks ole see platvorm ennast diskrediteerinud, ei arvesta temaga teatud ambitsioonikad ja innukad riigid oma järjekordsete otsuste puhul ühe või teise riigi asjadesse sekkumise osas. Samas tähendab vastava platvormi puudumine otseteed ülemaailmsesse sõjalisse ja poliitilisse kaosesse. Vaat niisugune vasturääkivus. Aga mitte ainult see üksi.

Esinedes teadlikult utoopilise ideega üleüldise tuumadesarmeerimisest, tulistab organisatsioon tühja, mis mõistagi ei saa jääda mõjutamata tema mainet ja autoriteeti. Samal ajal tähendab ÜRO oma staatuse ja otsese määratluse kohaselt ometi "ühinenud rahvaid", olles omamoodi kohustatud rahualgatusi älja pakkuma. Ja pakubki. Miks mitte neid pakkuda? Igatahes kerkib arutelu kaasaegsete ohtude teemal mõneks ajaks üles küll.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tuumarelvastus, tuumaviisik, ÜRO, Sergei Lavrov, USA, Venemaa

Peamised teemad