11:35 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
17420

Kompromiteeriv materjal, mille Trumpi toetajad vabariiklikele senaatoritele ja kongresmenidele lekitasid, lubab "objektiivsemal" meedial rääkida "Trumpi-vastase salaühingu" olemasolust

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Ameerika poliitilist elu raputab järjekordne skandaal seoses eriteenistuste katsega süüdistada Trumpi koostöös Kremliga.

Kompromiteeriv materjal, mille Trumpi toetajad vabariiklikele senaatoritele ja kongresmenidele lekitasid, lubab "objektiivsemal" meedial rääkida "Trumpi-vastase salaühingu" olemasolust Justiitsministeeriumi ja Föderaalse Juurdlusbüroo ridades, kusjuures "ordusse" kuuluvad ka need jõustruktuuride esindajad, kes isiklikult "Venemaa sekkumise" juhtumit uurivad.

Vaatamata sellele, et enamus meediast üritab antud skandaali ignoreerida, on ametlik versioon, mille kohaselt "vaprad Ameerika eriteenistused leidsid tõendid Kremli ja Trumpi vahelise vandenõu kohta," saanud löögi, millest toibumine on raske.

Möödunud reedel sattus vabariiklastest senaatorite kätte FJB (FBI) agentide valimiskampaania ja valimispäeva-aegne tekstisõnumite arhiiv. Sõnumeist selgub, et FJB agendid Lisa Page ja Peter Strzok toetasid Clintonit, pidades Trumpi võitu lubamatuks ja olid valmis tema vastu töötama. Enamgi, just need agendid määrati presidendi "Venemaa toimikut" uurima.

Kongresmen John Ratcliffe teatas Fox Newsile: "Meile sai täna teatavaks, et kohe peale Trumpi valimisi võis Justiitsministeeriumi ja Föderaalse Juurdlusbüroo liikmetest moodustuda salaühing, kuhu kuulusid ka Page ja Strzok ning see ühing töötas presidendi vastu."

 

Kongresmen Trey Gowdy lisas: "Ma tahaksin mõistagi teada, mis salaühing see niisugune on, ja seda, millest nad kirjutasid, sest nad (FJB agendid) pidanuks juhtima juurdlust äsjavalitud presidendi suhtes objektiivselt."

Nüüd tuleb FJB juhtkonnal oma alluvate käitumist põhjendada. Isegi skeptikutele on saanud ilmseks, et mingist objektiivsest juurdlusest ei saa juttugi olla, sest kongresmenide käsutusse sattunud kirjavahetuse koopiais sisaldub ka agentide kokkulepe, mille kohaselt nende hilisem suhtlus ei tohi mingil juhul FJB arhiivis kajastuda.

Selles kontekstis muutuvad Juurdlusbüroo ja Justiitsministeeriumi juhtkonna avaldused, mille kohaselt suur osa skandaaliga seotud kaastöötajate kirjavahetusest on "pöördumatult kadunud", veenvaks tõendusmaterjaliks väitele, et kadunud materjalis arutleti "Trumpi ja Putini vandenõu ja Venemaa sekkumise" süüdistuste fabritseerimise konkreetseid samme.

Lisaks skandaalile FJB ja Justiitsministeeriumi "salaühingu" ümber tegelevad Trumpi toetajad veel ühe uudislooga, mille poliitiline potentsiaal on isegi suurem.

VF Keskvalimiskomisjon
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Devin Nunesi juhitud USA Senati luurekomitee algatas Ameerika eriteenistuste osas veel ühe president Trumpi vastaselt häälestatud juurdluse, kuid jõudis järeldusteni, mis olid nii šokeerivad, et nn. "Nunesi memorandumiga" tutvunud kongresmenid võrdlesid seda kuulsa Watergate´i skandaaliga.

Dokumendi tähtsusest räägib ka Wikileaksi juhi Julian Assange´i valmidus maksta miljon dollarit sellele, kes annab Nunesi Memorandumi avaldamiseks Wikileaksile. Nagu võiski arvata, tõlgendas Ameerika meedia pakkumist kui tõendit, mille kohaselt kogu skandaali põhjuseks on vaid Venemaa sekkumine Ameerika poliitellu.

Nunesi juurdlusmaterjalide kogutekst jääb salastatuks, kuid parlamendisaadikute seas ringleb dokumendi 4-leheküljeline kokkuvõte, kus on lühidalt kirjas kõik uurimise käigus leitud valgustkartvad materjalid. On loogiline, et info ei sattunud vabariiklastest kongresmenideni ametlikke kanaleid pidi, sest vaevalt soovinuks eriteenistuste juhid neid endid kompromiteerivat materjali vabatahtlikult jagada.

Teoreetiliselt on Senati luurekomiteel õigus nõuda ja saada jõustruktuuridelt pea kõiki materjale. Siiski on tõenäolisem, et eriteenistusi paljastavad andmed saabusid "Trumpi varjatud toetajatelt" asutuste sees ja juhul kui see oletus õigeks osutub, pole tegu kaugeltki viimase paljastusega.

Eesti ja USA – sõjalise koostöö esmased tulemused, illustratiivne foto
© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/

Vabariiklasest kongresmen Mark Meadows kirjeldas isiklikke "Nunesi Memorandumi" lugemise aegseid muljeid: "See on šokeeriv. Osa minust soovinuks, et ma oleksin dokumendi läbi uurimata jätnud, sest ma ei suuda siiani uskuda, et niisugused asjad võivad toimuda riigis, mida ma pean oma koduks ja ka südamest armastan."

Meedias ilmunud vihjete ja Watergate´iga võrdlemise põhjal kirjeldatakse memorandumis arvatavasti seda, kuidas eriteenistused "Venemaa sekkumise" uurimise katte all presidendikandidaat Trumpi valimisstaabi pealtkuulamise korraldasid, peale valimisi aga presidendi ja tema meeskonna järel Valges Majas nuhkimist alustasid.

Praegu võitlevad vabariiklased selle nimel, et vähemalt osa skandaalse juurdluse materjalidest avaldataks. Demokraatidest rahvasaadikud ning jõustruktuuride esindajad püüavad mõistagi seda kogu hingest takistada.

Ilmekas on ka üks demokraatide peaargument — "Ameerika avalikkus mõistab memorandumi sisu valesti" – mis viitab nende tegelikule hirmule, et Ameerika rahvas mõistab kõike õigesti. Ja jõuab õigete järeldusteni — näiteks selleni, et kogu "Venemaa sekkumise" narratiiv oli vaid kattevarjuks Trumpi poliitilise likvideerimise katsele.

Küsimus, kas Trump hakkab iga hinna eest luureteenistusi kompromiteeriva materjalikogu avaldamist taotlema või vahetab traditsiooniliselt oma suupidamise opositsioonipoolsete oluliste poliitiliste järelandmiste vastu, jääb lahtiseks. Rõõmustav on aga fakt, et iga järjekordne skandaal vähendab avalikkuse usku "Venemaa sekkumise" müüti.

Kui nii edasi läheb, siis hakatakse "Vene vandenõust" kõnelejaid varsti vaatama kui nõdrameelseid või kui eriteenistuste agente.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
FBI, Trump, Donald Trump, USA

Peamised teemad