03:52 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
16233

Pisut veider on end inforünnaku vastu tankidega kaitsta. Palju loogilisem oleks ajutrustide arvu ja nende rahastamist suurendada.

Rostislav Ištšenko, Rahvusvahelise infoagentuuri "Rossija Segodnja" vaatleja

Poola peaminister Mateusz Morawiecki teatas, et Euroopa vajab "rohkem tanke ja vähem mõttekodasid." Mõistagi võitluseks Venemaa vastu. Toonitades, et jutt on infosõjast, mille Moskva justkui "päevakorda võttis."

Pisut veider on end inforünnaku vastu tankidega kaitsta. Palju loogilisem oleks ajutrustide arvu ja nende rahastamist suurendada. Poola peaminister teab hästi, et vaid 3-4 aastat tagasi oli just Varssavis Ukraina, Valgevene ja Venemaa opositsionääride peamine väljaõppekeskus infosõjaks oma valitsuste vastu.

Koolitades tulevaste "Maidanide" välikomandöre ja allohvitsere, reklaamisid poolakad püüdlikult koos Ameerika ja Briti kolleegidega oma õpilastele inforelvade võimsust. Räägiti sellest, kuidas paari Lääne raadiojaama abil lammutati NSV Liit, kelle kasutada oli tollal üle 40 tuhande tanki.

Venemaa uuel tankil T-14 Armata on uus aktiivkaitsesüsteem
© Sputnik / Владимир Астапкович

Virtuaalne sõda — Lääs esitab Moskvale väljakutse>>

Huvitaval kombel vastas see tõele. NSV Liitu ei võidetud lahinguväljal. Teda ei murtud isegi majanduslikult. Kaheksakümnendail tekkinud probleemid olid suured, kuid ületatavad – perioodil 1920.-1945.a. oli palju raskem. Nõukogude Liit purustati nimelt infosõjas. Polnud abi ei võimsast armeest ega maailma parimast julgeolekustruktuurist. Halvati isegi need vähesed vahendid, mida riigi kaitseks rakendada oleks saanud, sest eliit ja ühiskond olid niisama kindlalt veendunud "pingelõdvenduse" vajalikkuses, kui nende vanaisad kommunismi ideaalides.

Lääs võitis NSV Liitu mitte tankide, vaid nendesamade mõttekodade abil. Ajukeskustel on sadu eri vorme, kuid nimetagem neid Mateusz Morawiecki valitud viisil, kes mõttekojad kasututena maha kanda otsustas.

Moskvas toimuvad erilised sõjamängud>>

Proovime tema mõttekäiku teeshaaval taastada.

1. Venemaa on alustanud Euroopa ja NATO vastu inforünnakut, millele ei osutata piisavalt tõsist ja tõhusat vastupanu.

2. Poola poliitik soovitab antud probleemile kõrgendatud tähelepanu osutada ja NATO liikmesmaade ühiskaitse kulutusi tõsta.

3. Kaitse tõhustamiseks soovitab ta "analüütiliste keskuste" arvu vähendada ning selle asemel tankide arvu suurendada.

Gigandid panevad Putini supertanki vastu seljad kokku, illustratiivne foto
© Sputnik / Илья Питалев

Teine punkt järeldub loogiliselt esimesest. Kolmas aga ei tulene kuidagi kahest eelnevast, olles nendega lausa loogilises vastuolus. Kui teie vastu peetakse infosõda, tuleb tugevdada just infostruktuure. Just nii talitas USA ja Lääneleer ajal, mil Poola veel Varssavi leppe ja Vastastikuse Majandusabi Nõukogu liige oli. Ka Poola poliitikud peaksid teadma, et just niimoodi võideti külm sõda.

Morawiecki näol pole tegu Porošenkoga, kes kõneleb, mis sülg suhu toob. Poola poliitikud on küllaltki heal tasemel — ühed Ida-Euroopa parimaist. Vaid tšehhid võivad neile konkurentsi pakkuda. Seepärast pole ka üllatav, et just Poola ja Tšehhi said Euroliitu astumisest ka tulu, kui enamikule uutest liikmesmaadest tõi protsess vaid kahju.

AP: Sihtmärkide nimekiri paljastab laiaulatusliku Vene küberründekava>>

On selge, et võimulolev Poola eliit soovib säilitada nii oma kohta sisepoliitikas, kui ka riigi positsiooni Euroopa poliitmaastikul. Vaadates peaministri väiteid selles valguses, puhastades öeldu ideoloogilisest propagandast ja tõlkides selle tavakeelde, tuleb kadunud loogika uuesti nähtavale.

Niisiis möönab Morawiecki, pehmemaid ja poliitkorrektsemaid väljendeid kasutades, et Lääs on Venemaale infosõjas lootusetult alla jäänud. Tema ettepanek mõttekodade likvideerimisest ei jäta öeldu osas mingit kahtlust – laiali saadetakse vaid sõja kaotanud armeed.

Sõjaväetehnika Punasel väljakul
© Sputnik / Илья Питалев

Peaministri kolmas väide analüütikuid asendavaist tankidest ongi soovitus, kuidas kaotatud infovälja tingimustes praeguse eliidi ülemvõimu säilitada. Morawiecki soovitab panustada jõule. Tanke pole tal vaja hoopiski mitte Venemaa vastu. Ta teab, et Moskva ei ründa esimesena. NATO partnerite, eelkõige USA tanke vajab valitsus Poola pinnal just sisepoliitilise dialoogi argumendina. Nagu Lõuna-, Lääne- ja Keskväegrupi tankid olid omal ajal sotsialistlike valitsuste viimaseks argumendiks läbirääkimistel läänemeelse opositsiooniga.

Morawiecki ei looda, et NATO tankid suudaksid saavutada sedasama, mida suutsid Nõukogude tankid – ta ei ole nii naiivne. Aga tal polegi vaja, et praegune Poola valitsus igavesti võimul püsiks. Piisab, kui võimu jätkuks tema poliitkarjääri ajaks. Lisaks võib relvaostude pealt hästi teenida.

Mõistagi kõrgendab relvastumishüsteeria juhusliku konflikti puhkemise ohtu, kuid metsa raiudes tuleb laastude lendamisega leppida. Praktika näitab, et võimu kaotav eliit on pea alati valmis sõjaga riskima, eriti kui see toimub kusagil mujal.

Kaitseministrid mängivad Tallinnas läbi küberrünnakuid>>

Ka Ukraina eliit unistas sellest, et NATO alustab nende nimel sõda Venemaaga. Aga keegi ei hakanud sõdima ei Ukraina huvide ega Ukraina kui riigi nimel. Isegi tema vastu ei vaevu keegi sõdima. Kogunenud sisemisest hävituspotentsiaalist piisab täiesti riigi iseeneslikuks "likvideerumiseks". Ka Poola riigi lagunemise ja tükeldamise tsüklid on sageli sarnaste Ukraina protsessidega ajaliselt kokku langenud, jäädes Kiievi sündmustest mõne aasta või aastakümne võrra maha.

Poola peaminister peaks olema väga ettevaatlik, et koos palutud tankidega ka häda tema õuele ei veereks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
tank, inforünnak, maidan, NSV Liit, NATO, Mateusz Morawiecki, Poola, USA, Venemaa

Peamised teemad