19:35 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Analüütika
lühendatud link
7730

Süüria ja Türgi on huvitatud kurdide poliitilise ja sõjalise moodustise likvideerimisest Afrini territooriumil.

Irina Alksnis agentuurile RIA Novosti

Süüria Afrini provintsis toimuva Türgi operatsiooni "Oliivipuuoks" kohta saabuvad uudised on viimastel päevadel muutunud küllaltki segadusttekitavaiks.

Paar päeva tagasi teatas meedia Damaskuse ja kurdide vahel saavutatud kokkuleppest, mille kohaselt piirkonda tuuakse valitsusväed.

Ühelt poolt Ankara selles probleemi ei näe. Tõsi küll, Süüria välisministri sõnul eksisteerib lisatingimus – "kui nad saabuvad selleks, et puhastada rajoon YPG Rahvakaitse üksustest". Teisalt aga on Türgi ametlik retoorika kurdidele võimaliku abi osutamise küsimustes otseselt vaenulik. "Kui Süüria režiim saabub sinna selleks, et YPG-d toetada, avab see tee katastroofile," teatas asepeaminister.

© AFP 2019 / Bulent Kilic
Türgi väed tungisid Süüriasse.

Samas puudub Süüria vägede Afrini viimise kohta ametlik kinnitus — Reutersi sõnul eitasid kurdid niisuguse kokkuleppe olemasolu. Ka türklased on sellekohaseid väiteid propagandaks kutsunud.

Moskva on omalt poolt valmis olukorra reguleerimisele kaasa aitama. Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan arutasid oma viimase telefonikõne ajal ka Afrini küsimust, kusjuures Türgi president kinnitas operatsiooni "Oliivipuuoks" jätkumist.

Eksperdid on hinnangute andmisel väga ettevaatlikud, ehkki enamik nõustub, et Süüria armee Afrini viimine on hetkel vähetõenäoline — otsese kokkupõrke oht Türgi vägedega on liiga suur.

Erinevate ja sageli vastuoluliste teadete tulv tekitab küsimuse – mis siis Afrinis tegelikult toimub?

Tundub, nagu oleks tegu omamoodi mänguga, milles peategelased täidavad täpselt ettenähtud stsenaariumi. Asja olemuse mõistmiseks tuleks aluseks võtta poolte huvid, millest nad kahtlemata lähtuvad.

On märkimisväärne, et muidu lepitamatute vaenlaste Damaskuse ja Ankara huvid Afrinis suures osas kattuvad. Nii Süüria kui Türgi on huvitatud kurdide poliitilise ja sõjalise moodustise likvideerimisest antud territooriumil. Damaskus tahab enklaavis oma kontrolli taastada, Ankara aga likvideerida ohu oma territoriaalsele terviklikkusele, sest Türgiga piirnev kurdide riiklik moodustis muutuks separatismi ja destabilisatsiooni allikaks.

Турецкие войска в Сирии
© AFP 2019 / BULENT KILIC
Türgi väed tungisid Süüriasse.

Ilmekad on ka Ankara järjekindlad kinnitused – "Oliivipuuoks" ei ole Süüria territoriaalsele terviklikkusele ohuks."

Sõjaline operatsioon ei kulge lihtsalt ei Türgi armee ega ka kurdide jaoks — ehkki osapooled teatavad optimistlikult vastase suurtest kaotustest ning Erdogan lubas linna "lähipäevil" sisse piirata, on ilmne, et olukord pole kummagi osalise jaoks roosiline.

Mõlemad pooled sattusid kurnavasse sõjalisse konflikti. Kurdide kasuks räägib fakt, et nad on head võitlejad ja tekitavad Türgi armeele rohkelt ebameeldivusi. Samas seisab Türgi üksuste taga suur riik oma ressursside ja võimalustega, mis tähendab, et kurdidel tuleb paratamatult kaotusega arvestada.

Antud olukorras on Damaskusele jäänud "hea politseiniku" roll, kes lihtsalt ootab, millal kurdide juhtkond reaalsuse mõjul kokkuleppesuutlikuks muutub. Kui kurdidel tuleb langetada valik süürlastele või türklastele allumise vahel, on nende eelistus ilmne. Arvestades esmast pinna sondeerimist kuuldustega Süüria jõudude saabumisest Afrini, ei ole Damaskusel kaua oodata jäänud.

Teisipäeva, 20. veebruari õhtul, kui tekst juba avaldamiseks valmis oli, sai teatavaks, et Afrini saabusid valitsusmeelsete Süüria võitlejate rühmad. Oodata ei tulnud tõesti kuigi kaua.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Oliivipuuoks, Afrin, Türgi, Süüria

Peamised teemad