08:43 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
17383

Ajaloost on teada mitmeid näiteid, mil võimas kultuur teda loonud riigi vägevusest tunduvalt kauem püsis. Juba roomlased, kes olid sunnitud klassikalise kreeka kultuuri ees kummarduma, ei mõistnud, miks nende kaasaegsed hellenid oma kuulsatest esivanematest sedavõrd erinevad.

Viktor Marahhovski agentuurile RIA Novosti

Väljend "juhtus see, mida me nii kaua ootasime" siia ei sobi. Sündmused Suurbritannias arenesid peadpööritava kiirusega. Salisbury intsidendist hirmuäratava rahvusvahelise kättemaksuni kulus vaid 9 päeva.

Ei saa jätta selle turboskandaali arenguetappe kirjeldamata.

Inglise provintsilinna pitsabaari lähedalt leiti 4. märtsi õhtul teadvusetult vanem meesterahvas ning noor naine. Järgmiseks hommikuks selgus, et tegu on Kindralstaabi luurepeavalitsuse eks-polkovniku ja inglise eks-luuraja Skripali ning tema tütrega.

"Inglanna õiendab häda">>

Politsei jõudis 7. märtsiks vaevu tuvastada, et Skripal on mürgitatud närvisüsteemi halvava gaasiga, kui välisminister Boris Johnson juba tribüünilt kuulutas: "Kõik meenutab Litvinenko mürgitamist" ja "kui selgub, et asjaga on seotud Venemaa, saab vastus olema karm."

Nelja päeva möödudes, 12. märtsil, teatas peaminister Theresa May, et Briti teadlased identifitseerisid mürgi – see meenutab 1980.-il Nõukogude Liidus toodetud "Novitšokki". Peale Venemaa ei olevat kellelgi mürgi valemit. Sealsamas esitas May Vene Föderatsioonile ootamatu ultimaatumi, nõudmisega "anda Skripali mürgitamise kohta täielik ja ammendav selgitus järgmise päeva südaööks." Et siis otsustada, kas Venemaa on kurjuse kants või ei suuda lihtsalt oma keemiarelva kontrollida. Kui aga vastus ei ole piisavalt veenev, võrdsustatakse toimunu jõu kasutamisega Ühendkuningriigi vastu koos kõige sellest tulenevaga.

Miskipärast ei kiirustanud Venemaa end õigustama. Vastuseks BBC küsimusele soovitas president Putin "esmalt toimunus selgusele jõuda" ja alles seejärel tuumariiki tülitada. Venemaa välisministeerium palus viisakalt vastavalt keemiarelva keelustamise konventsiooni protokollile tagada riigile juurdepääs uurimismaterjalidele ja avastatud aine näidisele — millele Suurbritannia isegi vastata ei suvatsenud.

Maailmale sai peagi teatavaks, et Theresa May valetab, sest erinevalt USA-st hävitas Venemaa oma keemiarelva vastavalt kokkuleppele juba kaua aega tagasi. Samuti selgus, et mürkgaasi "Novitšok" looja elab juba 20 aastat Ameerika Ühendriikides ja andis 10 aasta eest välja raamatu, milles on kirjas tema loomingu lähteainete valemid, mis on nüüdseks teada igaühele, kes lugeda oskab. Ja nii edasi.

Briti peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Samal ajal hakati ebakindlamaks muutunud Ühendkuningriigile ulatama sõbrakäsi — tema tingimusteta toetuseks astusid välja Balti tiigrid ja Poola, kelle vaoshoitus oleks lausa imelikuna tundunud. Pisut hiljem, tõsi küll teatud tingimustel, avaldasid moraalset tuge Prantsusmaa ja Saksamaa. Viimasena avaldas rünnaku ohvriks saanud Suurbritanniale eestkostet USA riigisekretär, kes huvitaval kombel mõni tund hiljem erru saadeti.

Selleks ajaks oli Ühendkuningriigi välisministeerium valmistanud propagandareklaami, kus teatatakse, et "Venemaa tahab eksisteerivat maailmakorda muuta".

Ultimaatumi tähtaja saabudes ei olnud salakavalatelt kasakatelt mingit vastust saabunud ning peaminister kutsus kokku Julgeolekunõukogu.

Ja kolmapäeval nägi maailm seda, mida nägi.

Nüüd ei ole jäänud mingeid muid variante – May sõnul mürgitas Skripali Venemaa. Me andsime talle võimaluse end õigustada, kuid ta keeldus. Üleüldse sekkub Venemaa juba ammu kõigesse, nii häkkerite, sõjaväe kui propagandaga. (Hääl saalist: "Ja Malaisia Boeing!") Aeg on anda talle otsustav ja karm vastulöök. Me saadame välja 23 Vene diplomaati. (Hüüded: "Ka suursaadik peaks lahkuma. Ka tema sekkus ja mõjutab!")

Samuti tühistame Sergei Lavrovile saadetud kutse ega saada jalgpalli MM-ile kuningaperet ega valitsusdelegatsiooni. (Saadikud: "Miks mitte võtta neilt MM korraldamise õigus?!"). Seda me teha ei saa. Me arutame Euroopaga oma ühise energiasõltumatuse küsimust. (Hüüded: "Kui Berliin on meie liitlane, peaks ta Nord Stream 2-st loobuma!").

RT litsentsi tühistamise korral annab Moskva Londonile sümmeetrilise vastuse
© Sputnik / Евгений Биятов

Homme kogume NATO assamblee, et seda küsimust arutada (Hääl saalist: "Venemaal on põhjust meie samme karta!"). Võib-olla arestime isegi Venemaa riikliku vara, kui leiame, et seda kasutatakse meie vastu. Venemaa majandus on meie omast kaks korda väiksem, kahanegu ta veegi! (Huvitav, kust May selle võttis – see on järjekordne vale! Briti nominaalne SKP on Venemaa omast kolmandiku võrra suurem, kuid jääb ostujõult (PPP) Venemaast pea kaks korda maha). Koos kogu maailmaga peatame me Venemaa agressiooni! (Aplaus, mis kasvab üle ovatsioonideks, ja hüüded: "Te olete "Raudne leedi"."

Jätsin osa Parlamendis kõlanust kajastamata, kuid ei mõelnud midagi välja.

Ja nüüd – vahekokkuvõte.

Ülemaailmne internet – alates tavakasutajatest kuni Julian Assange"ni välja – irvitab May üle pahatahtlikult ja tunneb huvi, milline tõendusmaterjal peaministril esitada on. Vene "ru_net" joonistab solvavaid pilte ja kirjutab pilkavaid värsse. Briti internet leiutas keemiarelva nimega "Brexitšok", väites, et May mürgitab sellega kuningriiki.

Mõnigi küsib, miks peaks Moskva mürgitama reeturit, kes pikka aega Venemaa vanglas istus ja juba ammu vahetuskaubana brittidele ohverdati. Ning miks peaksid nad niisugust mõttetust valimiste eel tegema. Ja kuidas uurimine täpsemalt edeneb. Vastus kõigele on üks: "Venemaa õõnestab maailmakorda."

Lääne-Euroopa liidrid teatavad elegantselt, et keemiarelva kasutamine on väga paha ning nõuab sügavat ja põhjalikku uurimist, milles kutsutakse ka Moskvat osalema.

Vene välisministeerium soovitab kutsuda mõni täiskasvanu, kes oleks keemiarelvade keelustamise konventsiooni ka lugenud ning suudaks suhelda rahvusvahelisi õigusnorme rikkumata.

Analüütikud pakuvad erinevaid versioone sellest, mis "tegelikult juhtus" ja "miks nad end sedaviisi häbistama pidid?"

Juhiksime tähelepanu vaid ühele aspektile. Rahvusvahelise üldsuse hämmingu kutsub esile peamiselt järgmine põhjus. Maailm on jahmunud dissonantsist selle vahel, millisena nad Suurbritanniat harjumuspäraselt ette kujutasid ning halenaljakast tsirkuseetendusest, mille tunnistajateks nad äsja olid. Kui Londoni asemel käitunuks niimoodi Kiiev, ei oleks keegi vähimalgi määral üllatunud.

© Ruptly
Briti peaminister Theresa May süüdistab Venemaad Sergei Skripali mürgitamisesю

Mis on seejuures oluline? Meie harjumuspärased ettekujutused, mida briti poppkultuur aktiivselt propageerib, on loonud järgmise kuvandi – Londonis istuvad väliselt vaoshoitud ja sisemiselt uskumatult kavalad leedid ja džentelmenid, kes irooniliselt salvavaid märkusi pillavad ja samal ajal vaikselt, ilma müra ja kärata kogu maailma juhivad.

Reaalsuses aga näeme Monty Pythoni etendust Benny Hilli muusika saatel. Lavale tormab Raudne leedi ja karjub: "Kohutav! Keegi on spiooni mürgitanud. Me peame kohe Venemaale ultimaatumi esitama!" Järgneb vaikne paus. "Hirmus! Venemaa ignoreerib meid! Berliinil tuleks gaasitrassist loobuda ja NATO peaks kohe midagi ette võtta!" Järjekordne vaikne paus. Ja nii edasi.

See on ootuspärane. Ajaloost on teada mitmeid näiteid, mil võimas kultuur teda loonud riigi vägevusest tunduvalt kauem püsis. Juba roomlased, kes olid sunnitud klassikalise kreeka kultuuri ees kummarduma, ei mõistnud, miks nende kaasaegsed hellenid oma kuulsatest esivanematest sedavõrd erinevad. Mark Twaini šokeeris samuti vastuolu ooperite ning muuseumide Itaalia ja tema külastatud maa vahel.

Me elame 21. sajandil, kus eksisteerivad koos reaalne Suurbritannia, mille peaministri hüsteeria toetub naeruväärsele loogikale, ja virtuaalne Ühendkuningriik, kus tviidpintsakutes üliinimesed endiselt vaoshoitult teed joovad ja teravmeelseid kombinatsioone koostavad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
mürgistus, Sergei Skripal, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad