21:56 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
13730

Rünnak Kindralstaabi luurepeavalitsuse endisele ohvitserile Sergei Skripalile ei sarnane millegi poolest eriteenistuste operatsioonile. Sellest teatas Sputnik Eestile Venemaa sõjaväeluure erukindralleitnant Villem Rooda.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Rooda sõnul omas Skripal omal ajal juurdepääsu väga tähtsatele andmetele, sealhulgas agentuuri- ja personaliinfole. Ta andis inglastele välja kümneid inimesi, kel seetõttu tõsiselt kannatada tuli. Seega võib Skripalil olla piisavalt isiklikke vaenlasi, kes teda sedavõrd vihkavad, et on valmis reeturit tapma, kirjutab Sputnik Eesti.

Kindrali sõnul seab rünnaku aja, koha ja relva valik, samuti kasutamisviis, hetkel levitatava versiooni tõsise kahtluse alla. Tema sõnul viisid tapmiskatse läbi kas amatöörid, või siis professionaalid, kelle eesmärgiks ei olnud mitte Skripali tapmine, vaid rahvusvahelise skandaali põhjustamine.

Suurbritannia karistab Venemaad — miks on maailm hämmingus>>

Kui lähtuda Skripali endiste kolleegide kättemaksu vähetõenäolisest stsenaariumist, olnuks ründaja seotud luuremaailmaga. Seega oleks tegu inimesega, kes on võimeline haruldast mürki leidma ja kes omab selle kasutamiseks piisavat väljaõpet, arvab Rooda.

© Ruptly
Suurbritannial on olemas närvigaasi Novitšok keemiline valem.

Samal ajal ei ole sõjaväeluure kunagi vaenlaste likvideerimiseks eksootilisi aineid ega radioaktiivseid isotoope tarvitanud, lisab ekspert. "Novitšoki" nimeline närvimürk oli omal ajal Nõukogude armees kasutusel, kuid seda ei pruugitud kunagi salajasteks operatsioonideks, sest gaas ei olnud luurajate vajadusteks sobiv. Kõigi suurte riikide eriteenistustel on ebasoovitavate isikute kõrvaldamiseks tunduvalt "mugavamad" ja praktiliselt avastamatud kemikaalid.

"Inglanna õiendab häda">>

Lisaks ülalmainitule ei saanud Venemaal ega tema eriteenistustel olla mingit vajadust Skripalile selja taga surmaotsust välja kuulutada ega seda täide viia, leiab erukindral. Esmalt on niisugune teguviis ebaseaduslik ja piisavaid volitusi omav isik pidanuks võtma selle korraldamiseks vastu salajase otsuse panna toime kuritegu, mille ilmsikstulek oleks vaid aja küsimus — koos kõigi kaasnevate tagajärgedega.

Teiseks ei olnud kellelgi Skripali vaja. Ainsaks luuraja kõrvaldamise põhjuseks võinuks olla tema poolt lähtuv ilmne, vältimatu ja väga tõsine oht riigi huvidele. Sellisel juhul oleks aga Skripal surnud.

Villem Rooda välistab täielikult juhtunu seostamise riigi või eriteenistustepoolse kättemaksuga. Ekspert arvab, et teoreetiliselt võidi intsidendi korraldamiseks kasutada Venemaalt pärit omaaegseid eriteenistuste kaastöötajaid, keda võidi toimunusse kaasata viimaste vabal tahtel või ka nende endi teadmata. Operatsiooni eesmärgiks sai aga olla vaid poliitiline provokatsioon, mille autorid ei asu kindlasti mitte Moskvas.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
mürgitus, Sergei Skripal, Villem Rooda

Peamised teemad