12:41 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
17620

Omaaegse Kindralstaabi luurepeavalitsuse ohvitseri Sergei Skripali mürgitamise juhtum on endiselt ebaselge. Erinevalt poliitikutest ei kiirusta Scotland Yard süüdistuste esitamisega. Meedia kuulutab mõistagi "Moskva käekirjast".

TALLINN, 26. märts — Sputnik. Nõukogude ja Vene luureveteranid jutustasid RIA Novostile, miks oli Skripali "likvideerimine" Moskva eriteenistuste toimimisviisidest täiesti erinev ja kes toimepandud rünnakust tegelikult huvitatud olla võis.

Pakk "Belomori" suitse ja TT-püstol

"Nõukogude eriteenistuste jaoks lõppes kõik peale Stepan Bandera hukanud Stašinski Saksamaale põgenemist. Seepeale saadeti erioperatsioonide osakond Nikita Hruštšovi isiklikul korraldusel laiali," jutustab välisluuretalituse veteran Lev Korolkov, "Külma sõja ajal oli aga vaikiv kokkulepe niisuguseid meetodeid mitte kasutada. Peale Iisraeli Mossadi pidasid kõik sellest ka kinni, nemadki jahtisid vaid natsikurjategijaid."

Endine luuraja ei jätnud mainimata ka üht nõukogude eriteenistustega seotud ja enim kõlapinda leidnud juhtumit. Nimelt hävitas 1985.a. KGB eriüksus Liibanonis pantvangi võetud NSV Liidu diplomaatide vabastamiseks ühe Hezbollah" võitlejaist. Korolkov ei avalda toimunu detaile, kuid nimetab toimunut mitte "likvideerimiseks", vaid lahingoperatsiooniks, "Töötas meie üksus "Vimpel" — see on lausa õpikunäide. Operatsiooni viisid läbi minu õpilased. On aga vaja mõista, et situatsioon oli tollal täiesti teistsugune – Liibanonis käis sõda, toimusid lahingud. Puudus alternatiivsed võimalused saatkonna töötajate päästmiseks," toonitas ta.

Venemaa Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu liige, FSB erukindralmajor Aleksandr Mihhailov märgib, et versioon "Vene jäljest" on absurdne.

"Kui me räägime reaalselt kavatsusest inimesest vabaneda, ostaksid kurikaelad apteegist täiesti seaduslikud ravimid, segaksid need õiges vahekorras kokku ja ohver sureks paari kuu möödudes tavalisse infarkti. See, mida meile esitatakse, on absurdne. Miks peaks riik oma mainega riskima? Sündmuskohalt puudus veel vaid Pakk "Belomori" ja TT-püstol – isegi sel juhul tundunuks olukord tõepärasem. Meie eriteenistuste käekirjast ei saa üldse rääkida, sest alates 1959. aastast ei ole kedagi likvideeritud. Kui selles suunas arutleda, siis liiguvad Suurbritannias häirimatult kaks "surmalast" – Vladimir Rezun, kirjanikunimega Viktor Suvorov ja Oleg Gordievski – kes on huvitaval kombel endiselt elus ja terved," arutleb ta.

Samovaritäis Novitšokki

Riikliku julgeoleku struktuuri "Vimpel" veteranide analüüsikeskuse direktori Sergei Krivošeejevi sõnul võib Moskvale esitatud süüdistustesse suhtuda vaid huumoriga.

"Eriteenistuse esindaja saabub koos "Novitšoki" gaasiga täidetud Tuula samovariga, mida kaunistamas kiri "Venemaa", mürgitab ohvri ning unustab samovari sündmuspaigale. Süüdistus näeb kõrvaltvaadatuna välja just nii. Luureagentuurid endale sellist käpardlikkust ei luba. Lisaks puudusid Moskval Skripali suhtes pretensioonid, ta oli ära rääkinud kõik, mida ta teadis," märgib ekspert.

Endised luurajad pööravad tähelepanu ka muudele ebakõladele Skripali juhtumis. "Isik, kes närvigaasi manustas — kas siis kohvrisse, autosse, majja või supi sisse – pidi kandma keemiakaitseülikonda, kuna aine on äärmiselt toksiline ja mürgitanuks ka kurjategija enda. Suurbritannia sattus Moskvat süüdistades täielikku tupikusse. Ilmaaegu kiirustasid," kommenteerib Mihhailov.

"Nagu ka Litvinenko juhtumi korral (FSB endine kaastöötaja, kes suri 2006.a. polooniumimürgituse tagajärjel –Toim.), kasutati äärmiselt eksootilist ainet," jätkab ta, "Poloonium tuli transportida üle kahe või kolme riigipiiri, jättes igale poole jälgi. On radioaktiivsust kontrolliv süsteem. Ja nüüd võetakse kaustusele lausa keemiarelv, mida Venemaal kunagi toodetud pole. Kui avalikkuse ette jõuab gaasi tsiviilversioon, kukub kogu süüdistus kokku. Scotland Yardi ja Briti kaitseministeeriumi ohvitserid on arukad ja hoiavad suu kinni. Nad on tupikus ja annavad sellest endale aru."

Korolkovi sõnul püütakse hetkel "avalikustatud versiooni igati turgutada", lisades sellele kõike, mis võimalik.

"Räägitakse, et Skripali tütar tõi mürgi oma kohvris kaasa. Inglastel on sedavõrd palju detektoreid, et aine oleks kindlasti avastatud. Kuidas see tal õnnestus?" esitab luureveteran retoorilise küsimuse.

Ta märgib ka, et sündmuspaiga Salisbury vahetus läheduses asub üks "maailma suuremaid ja vanemaid ja kaitseministeeriumile alluvaid uurimiskeskusi, mille tegevusvaldkonnaks on just kiirguse ja keemiarelvade mõju inimorganismile."

May valitsus astub tagasi

Eksperdid arvavad, et Skripali ümber puhkenud skandaal mõjutab negatiivselt mitte ainult Moskva ja Londoni vahelisi suhteid, vaid ka Londonit ennast. Mihhailov eeldab, et alanud diplomaatilises heitluses on pall hetkel Vene poole käes.

"Kui me selle õigesti lahti mängime, astub kogu Briti valitsus eesotsas Theresa Mayga tagasi. Ta peab end Falklandi kriisi lahendanud Margaret Thatcheriks. Arvan, et peaminister lahkub ametist poole aasta jooksul. May kaasas vaidlusse oma partnerriigid, kes end libaversiooni toetamisega samuti kompromiteerisid. Lisaks tekivad tal probleemid abikaasaga, kes pole konsultatsioonifirma juhina 8 kuu jooksul makse maksnud – selle eest võetakse Ühendkuningriigis pea maha," kõneleb FSB kindral.

Korolkov on samuti veendunud, et valesüüdistuste levitajate ülesandeks on tõsta üldise "russofoobia laine tasemele, mis võimaldaks otsustavamaid samme ette võtta, kaasa arvatud kõrge intensiivsusega konfliktide käivitamine."

Sergei Skripali mürgitamise juhtum kogub pöördeid
© AFP 2019 / Adrian DENNIS

Eksperdid leiavad, et Skripali tapmine võis olla välismaiste luuretalituste kätetöö. Krivošeejevi arvates viitavad asjaolud USA eriteenistuste osalusele. Lev Korolkov räägib, et "lahendust tuleb otsida Skripali isiklikest suhetest."

"Tuleks uurida, mida ta MI-6 kohta teadis. Nemad võisid ta ära koristada küll, sest Briti luurel puuduvad algusest peale igasugused moraalsed piirangud — olen organisatsiooni ajalooga tuttav operatiivsete juhtumite kaudu, mitte ilukirjanduse vahendusel. Inimene kõrvaldatakse, kui ta muutub võimaliku infolekke allikana ohtlikuks. Pole välistatud, et Skripal tegi lisaks konsulteerimisele muudki. Teadmised töömeetodite osas olid tal alles. Ta võis näiteks kedagi ette valmistada," võtab veteran öeldu kokku.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
mürgistus, Bandera, Sergei Skripal

Peamised teemad