03:40 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
8920

London on otsustanud avalikkuse siseprobleemidest ja Brexiti keerukustest lahti raputada, mõeldes selleks välja "Skripali juhtumi", arutleb raadio Sputnik autor.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Sellest, et alles eile püüdis May oma endistele velledele EL-is oma tingimusi liidust väljumiseks peale suruda, Londonis nähtavasti enam ei mäletata.

Suursaadik Petrov: vastumeetmena saadetakse Moskvast välja Eesti diplomaat >>

London on otsustanud avalikkuse siseprobleemidest ja Brexiti keerukustest lahti raputada, mõeldes selleks välja "Skripali juhtumi". Polnud tarvis isegi endist spiooni päriselt mürgitada ja nii ei teagi keegi, kus ta on ja mis temast on saanud. Aga poliittsirkus osutus sedavõrd meeliköitvaks, et Suurbritannia peaminister Theresa May on otsustanud kaasata sellesse võimalikult enam artiste.

Ta loodab, et kõik ülejäänud Euroopa riigijuhid saadavad nüüd sama soojaga kõik Venemaa saadikud minema. Selleks, et liitlasi veenda, on britid, nagu teatatakse, valmis jagama nendega mingisuguseid salajasi andmeid – tõenäoliselt neid, mida nad ikka kuidagi ei suuda Venemaale välja pakkuda.

Mida iganes May neile ka ei näitaks, on olukord igatahes huvitav. Möödunud aastal pälvis Suurbritannia infoväljal silmapaistva koha ebaleva kummitusena, kes valjuhäälselt teatas, et "ei taha teid kõiki (EL-i riikide mõttes) silmaotsaski näha" ja ühe laua taha ei istu.

Vaid lahkub – küll mitte kohe, aga paari aasta pärast, peale tüütut ja pikaldast kauplemist, jättes kõik kingitused endale ja arve maksmata. Arve aga kujunes seejuures vägagi muljetavaldavaks. Hinnangud olid erinevad, esile kerkis näiteks summa 110 miljardit eurot. Ses osas, tõsijutt, juba on, mille üle kaubelda.

EL on valmis Brexiti järel kärpima Baltimaade eelarveid >>

Aga näib, et läbirääkimised ei sujunud sugugi nii, nagu London oleks tahtnud, seetõttu otsustas ta uudisvoogude päevakava kardinaalselt muuta. Nüüd kehastab Suurbritannia Euroopa kaitsjat Venemaa salakavaluse eest, tõe eest võitlejat. Ta tahab ühendada enda ümber kõik need, kelle juurest alles eile ähvardas uksi paugutades ära minna.

Theresa May vahetab ampluaad otsekui moekingi. Eile katsus ta Euroopa Liidule tingimusi dikteerida, täna ootab, et too talle "võitluses Venemaaga" mingite kahtlaste poliitiliste kasude nimel appi tuleb.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Brexit — protsess läks käima >>

Tema eelkäija David Cameron tahtis samuti eurooplastele ja oma kaasmaalastele näidata, kui tark ja julge mees ta on, kuidas ta Brexiti mõtte vastupidavust katsetades Euroopa Liidu tugevamaks kokku liidab – ega ta asjatult nii kindlameelselt lubanud ametist lahkuda, juhul kui kuningriik liidust väljumise poolt hääletab. Ent risk ei õigustanud ennast ja tal tuli tõepoolest ära minna.

Nüüd läheb samasugusele sotsiaalsele eksperimendile välja Theresa May. Võib-olla on tulemusedki samasugused.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
närvigaas, diplomaat, mürgistus, Brexit, EL, Sergei Skripal, Theresa May, Suurbritannia, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad