15:03 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
Kemerovo tragöödia (16)
23253

Kemerovo tragöödia näitas meile lisaks oma peamisele, traagilisele küljele — kus ohutusnõuete jõhkra rikkumise ja korruptsiooni tõttu hukkus kümneid inimesi — veel üht tähelepanu väärivat aspekti.

Irina Alksnis RIA Novostile

Nimelt üritati juhtunut küüniliselt oma kasuks ära kasutada – alates lisatähelepanu abil raha teenimisest kuni "režiimi kõigutamiseni" välja.

Võimudel tuleb tragöödia süüdlased leida ja neid karistada. Vladimir Putin lubas, et see saab tehtud. Arvestades, et viimastel aastatel on Vene seaduste rangust regulaarselt tunda saanud mitte lihtsalt kõrgel ametipositsioonil olijad, vaid suisa puutumatuiks peetud isikud, ei tasu loota, et sedapuhku õnnestuks süü vaid "lihttööliste" kaela ajada. Vastutama peavad kõik juhtunuga nii otseselt kui kaudselt seotud isikud — vaatamata nende varasemale panusele.

Kemerovo tragöödia >>

Selleks on vaja mõista ja hinnata, kuidas Venemaa poliitiline ja ühiskondlik süsteem teise väljakutsega – nende vastu alustatud infosõjaga — toime tuli.

Kemerovo sündmused annavad järelemõtlemiseks piisavalt ainest ning lubavad ka teatud järeldusi teha.

Venemaa suursaatkond Eestis avas kaastunderaamatu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Niisugune tragöödia puudutab sügavalt ka kõige külmaverelisemaid ja toimunust kaugemal olevaid kodanikke. Inimesed muutuvad iga võimude reageerimisel tehtud vea suhtes väga tundlikuks ning ka kergesti manipuleeritavaiks.

Väga näitlik on inimeste suhtumine tänaseks väljakuulutatud leinapäeva. Kirjutamata reegli kohaselt eeldab üldine leinapäev vähemalt saja hukkunu piiri ületamist. "Zimnjaja Višnja" kaubanduskeskuses toimunu, eriti kümnete laste hukkumine vapustas kogu maad sedavõrd, et just ühiskond – mitte telekanalid ega raadiojaamad – tunnetas esimesena, et juhtunut ei saa tavapäraste hulka liigitada. Kui lein välja kuulutati, süüdistasid paljud riiki hoopiski aegluses — otsusele jõudmiseks kulus pea kaks päeva.

Eraldi võiks välja tuua kohalike võimude võhiklikkuse ja küündimatuse. Jutt ei ole sellest, et just nende haldusalas loodi tragöödiani viinud tingimused. Sündmuste katastroofijärgne areng, mis olukorra linnas sotsiaalse plahvatuse piirile viis, on samuti nende südametunnistusel. Regionaalne võim ei suutnud inimestega isegi normaalset suhtlemist korraldada, käitudes kohati lausa inetult.

Venemaal on riiklik leinapäev >>

Vaatamata sellele, et eilsel massimiitingul Kemerovos olid kohal ka provokaatorid, kes püüdsid olukorda endale vajalikku suunda kallutada, moodustasid valdava enamuse tragöödiast vapustatud linnaelanikud. Kemerovo kuberneri otsus nimetada kõiki kogunenuid "kahesajaks huligaaniks" oli äärmiselt mõtlematu.

Ka asekuberner ei käitunud palju paremini – esmalt süüdistas ta "tragöödia arvelt tuntuse jahtimises" oma pere tulekahjus kaotanud miitingulist, mõni aeg hiljem aga palus rahva käest põlvili andestust.

Täieliku adekvaatsuse murest vapustatud Kemerovo elanikega suhtlemisel säilitasid vaid keskvõimu esindajad — alates riigi presidendist, kes isiklikult initsiatiivgrupiga suhtles ja lõpetades politseinikega, kes juhindusid rangest põhimõttest vältida iga hinna eest meeleavaldajate suhtes jõu kasutamist.

Kõige ilmekam on riigi ja ühiskonna reaktsioon levitatud libauudistele, mille kohaselt oli hukkunute tegelik arv ametlikust oluliselt suurem — kõikudes eri allikate väitel 300–600 vahel.

Ühelt poolt keelab seadus eeluurimise ajal informatsiooni jagada — sellest tulenevalt allkirjastavad hukkunud omakseid tuvastavad inimesed vastava dokumendi – nüüd aga kasutati seda kohe ära "tõe varjamise" kuulujuttude kinnitamiseks.

Teiselt poolt lõpetas kulutulena levima hakanud kuulujutud keskvõimu otsus lubada initsiatiivgrupil kõiki linna surnukuure külastada ja hukkunute arvu ühiskondlikult kontrollida. Riik demonstreeris oma võimet käituda antud ülikeerulises olukorras targalt, lähtudes mitte seaduseparagrahvist, vaid sellest, mida laieneva masshüsteeria ärahoidmiseks reaalselt teha vaja.

Ühiskonna reaktsioon oli vast veelgi tähtsam. Peale seda, kui suhtlusvõrgustikesse paisati koordineeritult libauudised sadadest hukkunutest, hakkasid tuhanded kergeusklikud neid koheselt levitama.

Hooletus ja hoolimatus: Putin Kemerovo tulekahjust >>

Enamik ühiskonnast, olles esmasest tardumusest üle saanud, lähtus aga tervest mõistusest ja asus jagama üleskutseid provokatsioone vältida, vaid faktidele toetuda ning olukorda kainelt hinnata.

Selle tulemusena avastati vähemalt üks "sadade hukkunute" võltsuudise levitajaist, kelleks osutus Ukraina "prankster". Riigi avatud ja läbipaistev seisukoht näitas samuti, et levitatav valeinfo ei vasta tõele.

Olukord sundis ühiskonda ka nende suhtes kindlat seisukohta valima, kes levitasid järjekindlalt lugusid "tules otsa saanud, mitte kellelegi vajalikest, teistest linnadest saabunud lastekodu kasvandikest."

Selgub, et tegu oli kas inimestega, keda tragöödia isiklikult puudutas ning kes ei ole hetkel võimelised mingisugustki veenmist kuulama; kergeusklike hüsteerikutega või manipuleerijatega, kes ise valeuudised ringlusse lasidki.

Esimestele ei saa nende kaotusvalu tõttu midagi ette heita – aidaku Jumal neil tervet mõistust säilitada. Teistele saab osaks ümbritsevate üha teravam hukkamõist. Kolmandad sunnivad vene ühiskonda taas kord meenutama, et nad on sihikindlate inforünnakute märklauaks.

Mida võime juhtunust õppida? Internetiäri "hall" tsoon — segasevõitu väljaannete ja anonüümsete kanalite varjuderiik — toidab tuhandeid inimesi, kel on praktiliselt ükskõik, millega lisaraha teenida. Nad on valmis raha eest suvalisi üleskutseid postitama või valesid paljundama. Paljud nende seast on aga nõus valet ka ilma otsese tellimuseta levitama, sest hästi propageeritud vale tähendab meediakära, see omakorda külastatavust, mis lõppkokkuvõttes reklaamirahana materialiseerub.

Tallinn on valmis osutama Kemerovo tragöödias kannatanud lastele abi >>

Tahaks loota, et nüüdseks on ka see varjatud šaakalite armee vastavate ametkondade tähelepanu alla sattunud.

Libauudis "sadadest hukkunutest" näitas, et vene ühiskonna vastupanuvõime inforünnakute suhtes kasvab, kuid endiselt on olemas haavatavad kohad. See aga tähendab, et neid üritatakse tabada ka tulevikus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kemerovo tragöödia (16)
Tagid:
õppetund, analüütika, kaubandus, põleng, tragöödia, Zimnjaja Višnja, Vladimir Putin, Kemerovo, Venemaa

Peamised teemad