12:31 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
9731

Ajaleht "The Sun" teatas 1. aprillil, et ühe versiooni kohaselt said Skripalid mürgituse Venemaalt saabunud tatrast keedetud pudrust. See oleks naljakas, kui ka ametlikud versioonid ei oleks niisama naeruväärsed. Selge on siin loos ainult jalgpalli teema. Lugu ise lõhnab gaasi järele, mis on vedeldatud ja pärit USA-st.

Vladimir Filippov, raadio Sputnik

Ja ikkagi tatar! Ja mina, rumaluke, arvasin et kruubipuder! Ükskõik millises Nõukogude aja sõjaväe väliköögis valmistatud kruubiputru võik pidada üliohtlikuks relvaks. Katsetasin seda Brežnevi ajal isiklikult. Eriti, kui kruubiputru palja veega valmistati ja ta pisut põhja kõrvetati. Selle kõrval kahvatub igasugune nõrkadele mõeldud Novitšok.

"Inglanna õiendab häda" >>

Asjata usaldasid britid tatrapudruks osutunud mürgi otsimise OPCW-le. Oleks tulnud kohe ülesannete "valgete kiivrite" kätte anda. Need oleksid selle poole tunniga üles leidnud! Nad suudavad teha ka Süürias enda ümber tiirutavast kärbsest elevandi, et see siis Bašar Assadi jalge alla sokutada.

Ka tatra osas pole veel viimane sõna öeldud. Võimalik, et sündmused arenevad edasi ubade ja muude kaunviljaliste suunas.

Niinimetatud Skripali juhtumi ümber on tekkinud veider vaikus. Kui seda rindeolukorraga võrrelda, on tegu vaid juhuslike tulevahetustega käsitulirelvadest. Kahurid miskipärast vaikivad. Isegi Theresa Mayl tundub suu vett täis olevat. Võib-olla kogub ta järjekordse Venevastase kampaania tarvis mürki, nagu see teatud alamliikidele ja –klassidele omane…

Viimaste päevade uudiste keskmes on mõistagi kaks blondiini – Donald Trump ja Boris Johnson. Alustame "vanemast". Ta allkirjastas hiljuti dokumendi Hiinast saabuva impordi piiramiseks. Vastuseks kehtestas Peking 128-le Ameerika tootele kõrge tollimaksu. Kas pole huvitav?

Lisaks on Hiina käes suur osa USA riigi võlakirju. Kõike võib juhtuda. Isegi Ameerika majandusteadlased tunnistavad, et Peking on Ameerika turul tähtsaim tegija, suutes soovi korral hindu igas suunas liigutada. Hetkel tundub, nagu oleks tegu isa ja lapse vahelise suhtega. Üliõpilasest poeg õpetab oma vanematele, kuidas nad "õigesti" elama peaksid, kuid ei kiirusta nende juurest ärakolimisega ning kostitab oma tüdruksõpru trendikais meelelahutusasutustes isa raha eest.

Näide võib olukorda üleliia lihtsana näidata, kuid hiinlaste käes olev raha teeb Ameerika pinnale sattudes vägagi palju pahandust. Nagu ütles üks tuntud hertsog: "Sõda – see on sõda!"

Pekingi vastus Washingtoni kaubandussõjale on karm >>

Boris Johnsoniga on lugu keerulisem. Viimaste päevade jooksul on ta teinud rohkelt veidraid avaldusi. Samas tundub, et inimesele meeldib avalikkuse tähelepanuga mängida – sellest mängust räägime aga pisut hiljem.

Algul oli raske aru saada, kas tegu on tavapärase inglise huumori või minister Johnsonile eripärase naljasoonega. Vaatlesin teda tähelepanelikumalt. Mitte neid kaadreid, kus ta parlamendis või pressiesindajate ees kätega vehib. Pöörasin tähelepanu hoopis tema kõnnakule. Omal ajal filmiti teda Downing Streetil kõndimas. Peale salvestatu nägemist mul Johnsonile rohkem küsimusi pole. Tuleb ette. Inimese kõnnak võib rääkida väga palju inimese enda, tema iseloomu ja ka tema mõistuse kohta.

Tõepoolest – Skripali juhtum on seotud jalgpalliga, täpsemalt 2018.a. jalgpalli MM-ga. Jalgpall jalgpalliks, kuid kogu lugu lõhnab hoopis gaasi järele. Õnneks mitte inglaste väljamõeldud Novitšoki, vaid ameeriklaste vedelgaasi järele. Vaadake, kui sujuvalt kõik kulgeb – Skripal mürgitatakse justkui "Vene gaasiga", Suurbritannia haarab kohe kinni Põhja-Atlandi solidaarsusest ning vajadusest asendada Nord Stream 2 ookeanitaguste kallite vedelkütusetarnetega.

Kuid arvestused ei läinud täppi. Merkel ei saa Vene gaasiprojekti pidurdada, sest sellele odavale energiaallikale on üles ehitatud paljude Saksa suurettevõtete järgmiste aastakümnete plaanid. Solidaarsusnõudele vaatamata ei ole kantsleriproua nõus oma riigi majanduse vastu astuma. Tal lihtsalt ei lubata seda teha.

Jalgpalli MM staadionid kosmosest >>

Siis haarab Ühendkuningriik eurosolidaarsusest kinni teise nurga alt – Vene diplomaate välja saates. Niisugune sündmuste käik rõõmustas vist ainult poolakaid, baltlasi ja Porošenkot. Ukraina president ei lähe praegu arvesse. Ta kaalub tõenäoliselt üle saja kilo, kuid rahvusvahelises kaalukategoorias liigitatakse ta vastsündinud ja pidevalt nutta tihkuvate laste hulka.

Teised riigid reageerisid diplomaatide väljasaatmisele avaliku leigusega. Mõned loobusid sellest hoopiski. Oma särk on ihule ligemal. Esitage esmalt reaalsed tõendusmaterjalid, proua May! Seetõttu taandus kogu eurosolidaarsus ja jõupoliitika lihtsale aritmeetikale – meie saadame välja kaks diplomaati, meie kolm, aga meie ühe. Ja kohe peale aktsiooni kinnitab Saksa Välisminister Heiko Maas oma valmidust Moskvaga dialoogi pidada.

Kogu eurosolidaarsus meenutab mingit tsirkust, kus konferansjeena esineb Boris Johnson. Minule tuli seoses sellega meelde üks tegelane Vladimir Giljarovski kuulsast raamatust "Moskva ja moskvalased" – laadakaupmees Juška.

"Teda oli laadal halli valehabemega võimatu ära tunda. Kui röögatab üle kogu platsi:

— Rrraaa – Rrraaaaa! Hakkab peale! Kahe peaga kits ja habemega naismaadleja! Nina puudris, piht sametis!… Ja nii edasi…

Inimesed ajavad kõrvad kikki. Kõikidelt palaganidelt joostakse kokku, et naljahammas Juškat kuulata. Juška aga irvitab ka meie üle oma halli habeme lehvides. Osutab korraga sõrmega kellelegi rahvahulgast ja kiunatab – "Mis sa võõras taskus sobrad?"

Kõik pööravad päid ja painutavad kaelu, temal on aga juba uus teema käsil – märkas varest ja jutustab tema hingeelust: "Oh sind lollikest! Kuhu kurivaim sind küll kannab? Sina kaheksajalgne kapsapõllukantsler! Rrraaa – Raaaaa! Hakkab peale!

Võtab oma habeme eest, lehvitab seda pea kohal ja läheb lava taha. Hetke pärast hüppab uuesti välja, käigu pealt habet ette sidudes ja lisab: "Ahoi! Lugupeetud, peaaegu lugupeetud ja niisama rahvas! Kiirustage, ehkki ilma teieta me ei alusta!"

Vaikib siis hetkeks, teeb tõsise näo! Kuulatab. Rahvasumm tardub: "Oi! Oi! Oi! Hakkasidki peale!!! Kiirustagem, sõbrakesed!"

Ja see atraktsioon, kus Johnson esineb, on alati rahvast täis…"

Ja mis siis sellest? Juba Nõukogude ajal oli levinud kõnekäänd: "Meie maal kõik tööd on head, vali, millist tahad…"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
tatrapuder, analüütika, mürgistus, gaas, süüdistus, jalgpall, Sergei Skripal, Boris Johnson, Theresa May, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad