19:09 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Analüütika
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
7210

Venemaa ja Türgi presidendid Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdoğan andsid Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki ehitustööde käivitamiseks ühise stardipaugu. Projekti olulisusest rääkis Rahvusvahelise Uusimate Riikide instituudi direktor Aleksei Martõnov.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin ja tema Türgi kolleeg Recep Tayyip Erdoğan andsid videokonverentsi vahendusel stardikäsu Akkuyu tuumajaama esimese ploki betoonitööde alustamiseks.

Putin saabus kahepäevasele visiidile Ankarasse >>

Venemaa riigipea sõnul kasutatakse projektis "eesrindlikke tehnilisi lahendusi ning majanduslikult tõhusaid ja töökindlaid tehnoloogiaid." "Jälgitakse kõrgeimaid turvalisusstandardeid ning kõige karmimaid keskkonnanõudeid," lisas ta.

Putin avaldas lootust, et jaam paneb aluse majanduse, teaduse, ja tööstuspotentsiaali arengule ning kindlustab tarbijad odava ja puhta elektrienergiaga. Türgi president nimetas omakorda Akkuyut kahe riigi koostöö sümboliks.

Mõni aega tagasi teatati, et Ankara omistas projektile strateegilise investeeringu staatuse, mis tema teostamist hõlbustab — hetkel on käsil kaasinvestorite valik.

Vastavalt valitsustevahelisele lepingule kuulub vähemalt 51% aktsiatest Vene ettevõtteile, 49%-le võivad pretendeerida välisinvestorid.

Rahvusvahelise Uusimate Riikide instituudi direktor Aleksei Martõnov rääkis raadio Sputnik saates, et Akkuyu AEJ projektil on lisaks majanduslikule ka poliitiline mõõde.

"Projekt näeb ette ehitatava elektrijaama ühist haldamist ja hilisemat ühist kasumijagamist. Mõistagi pole see Venemaale ja Türgile kasulik mitte ainult majanduslikult. See on ka oluline poliitiline ettevõtmine niigi kiiresti arenevate Vene-Türgi suhete täiendavaks laiendamiseks ja süvendamiseks, mis on paarisaja-aastase ühisajaloo jooksul näinud nii halvemaid, kui paremaid aegu," sõnas Martõnov.

Erdoğan: Türgi ei astu Venemaa vastu samme ainult "kahtlustuse põhjal" >>

"Venemaa ja Türgi on korduvalt mõjuvõimu pärast sõdinud. On olnud ka väga soojade suhete perioodid. Kuid niisugust koostöö taset ja sügavust, nagu tänaseks saavutatud, pole meie riikide vahel kunagi olnud. See on hea märk kogu piirkonnale, positiivne faktor Euraasia regioonile tervikuna ja sealsetele integratsiooniprojektidele. Mõistagi on see ka kogu maailmajao dünaamilise ja ohutu arengu aluseks – nii Lähis-Idas, Kesk-Aasias, kui Taga-Kaukaasias," lisas ekspert.

Türgi ja Venemaa presidentide kohtumine
© Sputnik / Алексей Никольский

Akkuyu AEJ projekti kohaselt paigaldatakse nelja energiaplokki Venemaal valmistatud "3+" põlvkonna reaktorid VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, Fukušima katastroofi järel kehtestatud ohutusnõuetele. Iga reaktori võimsuseks on 1,2 MWt.

Akkuyu on esimene BOO ("build-own-operate" – "ehita-oma-halda") põhimõttel rajatud tuumajaam, mis annab Venemaale rajatise valmimise järgselt õiguse tootmisvõimsuste kasutamiseks.

Euroopa Liit ja Türgi jätkavad dialoogi väga rasketes tingimustes >>

Aastaks 2023 valmiva jaama maksumuseks hinnatakse 20 miljardit dollarit. Ekspertide arvates võib reaktorite koguvõimsus küündida 10%-ni kogu Türgi elektritootmise mahust.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
poliitika, majandus, Akkuyu tuumajaam, Aleksei Martõnov, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Türgi, Venemaa

Peamised teemad