11:26 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Analüütika
lühendatud link
14932

Kõikjal, nii väärikates väljaannetes, kui Briti "paljastavates avaldustes", kohtame me vaid üht sisutühja formuleeringut – Venemaa üritab Lääne ühtsust lammutada, usaldamatust külvata ja konflikte õhutada.

Viktor Marahhovski RIA Novostile

Riikides, mis panid aluse Venemaa diplomaatide väljasaatmisele – mis on Lääne meedias tuntud ka Suurbritannia Suure välispoliitilise võiduna – tekkis probleem. Järgnevad "resoluutsed vastused Venemaale" ei kulgenud sugugi ladusalt.

Mainekujunduskampaaniaga liitunud Euroopa riigid lugesid oma vennaliku kohuse tehtuga täidetuks. Mõned neist andsid küünilisel moel lausa järgmisel päeval Vene gaasijuhtmele oma heakskiidu. Venemaa karistamist ei taheta kuidagi sümboolselt tasemelt reaalsele üle viia.

Vladimir Putin
© Sputnik / Сергей Гунеев

Seejuures on arusaamatu, kas ja kuidas edasi talitada, hoidmaks võimsat russofoobset rinnet lagunemast. Ei oleks ju kuigi ilus, kui rünnakule asuksid vaid USA ja Suurbritannia ning liitlaste enamus samal ajal midagi ette ei võtaks.

Selles osas on erinevaid seisukohti. Näiteks soovitab mõjukas Bloomberg "dessanti" Venemaa territooriumile. See tähendab "pingutuste tegemist võitluses sisemise propagandaga, mida Putin oma populaarsuse suurendamiseks ja Läänevastaste meeleolude loomiseks kasutab. Pöördudes suurte Venemaa linnade elanike poole — kelle seast võib leida mõningast rahulolematust, mida tuleks võimendada — peaksid USA ja tema liitlased venelasi veenma, et Lääne pahameelt ei põhjusta mitte Venemaa tervikuna, vaid just Putin ja tema kaaskond.

Milline suurepärane loogika! Kui Venemaa pöördub Lääneriikide kodanike poole, kritiseerides nende valitsusi, sildistatakse see koheselt jõhkraks propagandaks ja ühiskonna mõjutamise katseks. Kui Lääneriigid pöörduvad aga Venemaa rahvaste poole, on see "võitlus sisemise propagandaga ning tõe viimine pimeduses ekslevate venelasteni".

Venemaa uus põvkond ei vali nutitelefoni, vaid Putinit
© Sputnik / Alexei Druzhinin

Briti ajaleht "Guardian" juhib toimetaja rubriigis tähelepanu sisemisele rindele ning soovitab korraldada üldrahvalik nõiajaht "Putini trollidele". Tekst möönab avalikult, et sisevaenlaste hulgas võib olla ka reaalseid Lääneriikide kodanikke. Nad on vaenlased seetõttu, et kirjutavad valedest asjadest — teemadel, mida käsitleb ka mürgine Vene propaganda. "Pidage meeles, et kontod või "hashtagid" ei pruugi olla Vene päritolu, vaid ka tõelised! Neis avaldatud mõtted aga ühtivad "trollide" eesmärkidega ja "valavad vett vaenlase veskile".

Seepärast peaks Guardiani arvates Lääne meedia endale Tõeministeeriumi funktsioonid võtma ning Vene trollide ja nende propaganda poolt mürgitatute väljaselgitamist ja avalikkuse ette toomist alustama. Eksitatuile tuleb selgitada nende seisukoha ekslikkus, sest nende vaatenurk sarnaneb vaenulike venelaste arvamusele.

Kõige huvitavam alles tuleb. On lihtne märgata, et mõlemas tsiteeritud tekstis – lisaks paljudele muudele – kuulutatakse peamiseks mürgiks mütoloogiline "Vene vale". Just "Vene vale" muudab tavalise infomõju tohutu purustusjõuga propagandaks, just nagu Novitšok tatrapudru. Just sellega on vaja Lääne kodanike meeltes halastamatult võidelda ning mitte piirduda saavutatuga, vaid hävitada mõtted juba eos Venemaa enda pinnal.

Tähelepanu – järgneb oluline küsimus! Milles see "Vene vale" seisneb? Mis ta niivõrd ohtlikuks muudab?

Venemaa suursaatkond Tallinnas
© Sputnik / Денис Грабусов

Nii veider kui see ka ei tundu, kirjutatakse sellest – asja tuumast — äärmiselt vähe. Kõikjal, nii väärikates väljaannetes, kui Briti "paljastavates avaldustes", kohtame me vaid üht sisutühja formuleeringut – Venemaa üritab Lääne ühtsust lammutada, usaldamatust külvata ja konflikte õhutada.

Võib leida ka avameelsemaid ülestunnistusi. New York Times´i artiklis, mille pealkirjaks on lihtne ja selge "Vladimir Putin, maailma mõjuvõimsaim inimene," teatatakse järgmist:

"Ebakindluse ja usaldamatuse perioodidel on palju lihtsam pöörduda võimu poole, mis on selge ja tsentraliseeritud, mitte amorfne ega killustatud.

Ebakindluse ja usaldamatuse ajajärgul on tunduvalt kergem koondada masse inimese, mitte abstraktse idee ümber – liberaalne demokraatia toetub aga abstraktsioonide usaldamisele – on see siis konstitutsioon, usk või demokraatlike normide kogum.

Lõpuks tugineb liberaaldemokraatia usul sellesse, et inimesed teavad ise paremini, kuidas elada ja et nende isiklikud valikud võib põimida üldise elulaadi kangasse. Putinism põhineb aga küünilisusel – Machiavelli väljendit kasutades inimesed valetavad, ega oma tänutunnet, väldivad ohte ja otsivad omakasu. Konkurents on vältimatu, kõik äratab kahtlust, iga inimene või institutsioon, mis pretendeerib objektiivsusele ja üldpildi nägemisele – lihtsalt valetab. Kõik on eneseülistamine ja mida nahaalsem on manipuleerimine, seda kergemini usuvad inimesed just seda, mida nad uskuda tahavad.

Putinismi aluseks on idee, et meist erinevad inimesed kannavad endast kultuurilist kaost, õõnestades meie eluviisi. Ebakindluse ja usaldamatuse aegadel on aga palju lihtsam müüa küünilisust, kui idealismi."

Paatoslikke väljendeid tavakeelde tõlkides tähendab see väga lihtsat asja. Putin ja tema mürgine propaganda on ohtlikud seetõttu, et meie endi Lääne ühiskond ei usalda enam oma juhte – ei liberaale ega demokraate.

Meie ühiskond ei usu, et "meist oluliselt erinevad inimesed" ei õõnesta meie elulaadi.

Meie ühiskond ei usu, et "meist oluliselt erinevad inimesed" ei kanna endas kaost.

Meie ühiskond ei usu, et "amorfne ja killustatud võim" on parem ja ausam kui jäik võimuvertikaal.

Kurjad Vene trollid räägivad visalt kõigest, mis meie poolt levitatavast Tõelisest Tõe hulgast vastuoluliseks osutub. Näiteks "homofoobia ohvritest", kes neile lapse loovutamisest keeldunud paljulapselist peret terve maailma ees häbistasid. Või terroriaktidest, mille panid toime Läänemaailma poolt hävitatud riikide asemele tekkinud organisatsioonid. Euroopa poliitikutest, kes võtavad miljonitesse ulatuvaid altkäemakse, plaanides samas pistiseandjaid veriselt tüssata või kes teinekord valetavad "Putini veristest plaanidest" niipea, kui oma suu avavad.

Kui nii ka edasi läheb, lakkavad meie kodanikud varsti isegi seda uskumast, et just Venemaa spioon Skripali mürgitas – vaatamata meie korduvatele vastupidistele väidetele.

Teisisõnu on "Vene vale" niisugune tõde, mis lõhub Lääne kõrgema taseme tõemonopoli seestpoolt.

"Lääne Tõe" jaoks on ilma selletagi rasked ajad saabunud – pidev valedega vahelejäämine vähendab kiiresti tema usaldusväärsuskrediiti.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
demokraatia, Vladimir Putin, Lääs, USA, Venemaa

Peamised teemad