19:56 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
11631

Räägitakse, et on lihtsam "mürgist läbiimbunud" hoone Salisburys lammutada, kui sealt närvisüsteemi halvava mürgi jälgi leida. Eriti, kui seda mürki seal pole. Nagu kuulsat musta kassi pimedas toas.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Purjus arst ütles mulle, et sind ei ole enam. Tuletõrjuja aga väljastas mulle tõendi, et sinu maja põles maha." Võib-olla mitte täht-tähelt lauluteksti jälgides, kuid selles suunas Suurbritannia töötab.

"Salisbury skandaal" läheneb paratamatult lõppmängule – kui seda primitiivset inglise kombinatsiooni üldse sobib maleterminoloogia abil analüüsida. Viimasel ajal populaarseks saanud kõrgemate kunstižanrite poole pöördumine pole ka enam kohane.

"Inglanna õiendab häda" >>

Peale Sergei Skripali ootamatut tervekssaamist on loo jaoks sobivaimaks kirjanduslikuks formaadiks anekdoot — sõnaline ja situatsiooniline komöödia, mil analüüsi järele vajadus puudub.

Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys
© REUTERS / HANNAH MCKAY

Väike linn ja nii palju loomingulisi võimalusi. Lõpuks pöörati tähelepanu ka neile, kes russofoobses absurditeatris esmalt meelest läksid. Nimelt Salisbury elanikele. Nendestsamadest lihtsurelikest, kes ilma igasuguste kaitsevahenditeta hapnikukostüümidesse riietatud ja tõendusmaterjalide otsimist imiteerivaid humanoide jälgisid.

Linnakodanike ohutusest lähtudes otsustasid võimud vabaneda Skripalide elamust, restoranist ja pubist, kuhu nad sisenesid enne teadvusekaotamist pargipingil, mis samuti teadmata suunas ära viidi. Nüüd aga mõeldakse, kas poleks parem kogu see "näiteväljak" kokku pakkida. Nagu Maailmakaubanduse keskus New Yorgis – kiiresti, kaugele ja tõendusmaterjale hävitades.

Ukraina võis endale lubada kuuliaukudega puude mahasaagimist alles aasta peale riigipööret. Inglastel on aga piisavalt ajaloolisi kogemusi, et hävitada ebamugavad asitõendid võimalikult kiiresti.

Briti labor pole suutnud tõestada närvimürgi venemaist päritolu >>

Öeldakse, et on lihtsam "mürgine" hoone Salisburys lammutada, kui sealt närvisüsteemi halvava toksiini jälgi otsida. Eriti, kui seda mürki seal polegi. Nagu kuulsat musta kassi pimedas toas. Ja Skripali kassi koos merisigadega. Nüüd ei olegi veel otsustatud, kas sarnaselt lemmikloomadele ka maja ära põletada, või piirduda lihtsama lammutamisega? Põletamine oleks nagu ilusam ja põhjalikum. Täpselt nagu anekdoodis – kui pole jalgu, ei jää ka jälgi!

Seni, kuni murtakse pead, mida eelistada — buldooserit või leegiheitjat — ümbritsetakse kõik paigad, mida Vasja — vabandust Sergei koos Juliaga — külastasid, 3-meetri kõrguse taraga. Ilmselt teavad Britid A-234 kohta midagi niisugust, mis pole kellelegi teise jaoks hoomatav.

Maria Zahharova
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Näiteks seda, et mürk hakkab toimima alles ülipika viivituse järel, vastasel juhul oleks kõik kahtlased objektid kohe selle piirdega ümbritsetud, selmet politseilinti kasutada. Samuti fakti, et mürkgaas maapinnast kõrgemale kui 3 meetrit ei tõuse.

Või seda, et gaas on võtnud geeli vormi – pühapäevase The Maili andmeil määriti "gaasiga" kokku Skripali maja ukselink. Isa saigi seepärast rohkem kahjustada, et võttis lingist kinni esimesena.

Politseinik pääses aga tänu sellele juba paari päeva pärast haiglast koju, et ei võtnud üldse lingist kinni. Ta on tõenäoliselt solvunud – kannatas ju temagi "Novitšoki" mürgituse piinades, kuid Luure Keskagentuur pakub Ameerikasse kolimise võimalust ainult Skripalidele.

Sest ainult seal on neil ohtu viibida. Kõlab mõneti kahemõtteliselt – Ameerikasse siirdumine võib ju tähendada ka kaitset Suurbritannia eest. Nende jaoks on USA-sse kolimine kindlasti meeldivam, kui Porton Downi elama asumine.

"Kentsakas intervjuu": politoloog Rodtšenkovi ilmumisest ekraanile >>

Seda enam, et neil lubatakse seal identiteeti muuta – võttes näiteks Rodtšenkovi perekonnanime. Ja plastiline operatsioon ei ole samuti hädavajalik, eriti isale. Niigi on selge, et kohalike jaoks on nad kõik ühte nägu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
närvigaas, mürgistus, Julia Skripal, Sergei Skripal, Salisbury, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad