22:02 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Analüütika
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
25655

Viimase ligi 30 aastaga on Venemaal ja venelastel Ameerika Ühendriikide vastu kogunenud väga palju viha, et annaks jumal, et ameeriklased annaksidki Süüriale ÜRO Julgeolekunõukogu poolt sanktsioneerimata löögi. Venemaa annab sellele sellise vastuse, et nagu minu lapselaps ütleb, "ema ei näeks".

Andranik Migranjan, agentuurile RIA Novosti

Trumpi avantüür Süürias võib lõppeda krahhiga kõigi, ennekõike aga USA presidendi enda jaoks. Trump tuli Valgesse majja terve hulga välispoliitiliste ülesannetega, mis ta kõik ära lahendada tahtis. Mainigem vaid olulisemad: müüri ehitamine Mehhiko piirile, mille pidid kinni maksma mehhiklased; Iraaniga sõlmitud tuumaleppest väljumine; Põhja-Korea režiimi väljavahetamine ühes tolle tuumaraketiprogrammi likvideerimisega; kaubandusbilansi puudujäägi järsk vähendamine Hiinaga ja lõpu tegemine Ameerika intellektuaalse omandi vargusele hiinlaste poolt.

Putin: Washington vastutab oma Liibüa, Iraagi ja endise Jugoslaavia veresaunade eest
© Sputnik / Михаил Климентьев

Nende probleemide lahendamine ei ole Trumpile jõukohane olnud: nii mehhiklased, iraanlased, kui ka põhjakorealased koos hiinlastega pilkavad avalikult poliitilist diletanti, kes üllatuseks kogu maailmale, sealhulgas Trumpile endale ja tema lähikaaskonnale Valgesse majja pääses, millest nii värvikalt kirjutab Michael Wolff oma värskes sensatsioonilises raamatus "Müra ja raev". Sellest kõigest oli aga veel vähe ja täna on USA president võtnud enda kanda veelgi ülejõukäivama koorma.

Sellega esitab ta sisuliselt ultimaatumi Venemaale ja ähvardab raketi- ja pommilöökidega Süüriat väljamõeldud ettekäändel, nagu oleks Süüria valitsus kasutanud valitsusvastaste vägede suhtes Damaskuse äärelinnas Doumas keemiarelva. Venemaa ootaski sellist provokatsiooni nii Süüria opositsioonilt kui ka tema lääne toetajatelt.

Sedalaadi juhtumeid on varemgi toimunud ja kaasa toonud raketilöögi Süüria lennuväljale ja väegrupeeringule, kus Venemaa ning Lääne allikate teatel hukkusid Venemaa erafirmade võitlejad. Seepärast hoiatas Moskva Venemaa relvajõudude kindralstaabi ülema Gerassimovi suu läbi Lääne koalitsiooni juba paar nädalat varem, et Süüria territooriumi ründamise korral hävitatakse nii raketid, kui ka nende laskeseadeldised.

1962. aasta Kariibi-kriisi ajast saadik ei ole maailm kunagi kahe tuumasuurriigi otsesele sõjalisele vastasseisule nii lähedal olnud. NSVL ja USA sõjad Koreas ja Vietnamis möödunud sajandi 50-70-ndatel ja Afganistanis 80-ndatel aastatel olid kaudsed, kuigi neis osalesid Nõukogude piloodid, sõjalised nõunikud ja spetsialistid. Siiski ei ole sellest ajast saadik olnud otsese sõjalise vastasseisu ohtu.

Võib eeldada USA veendumust, et kui nad ründavad sihtmärke Süürias Venemaa sõjaväenõunikke ja —spetsialiste kahjustamata, siis neeleb Venemaa selle alla, nagu see oli USA eelmise tiibraketirünnaku korral lennuväljale. Trump on oma häälekate ähvardustega Süüriat, Venemaad ja Putinit karistada asetanud end väga ohtlikusse olukorda. Nii see juba Kim Jong Uni'ga oli, kui Ameerika liider ähvardas Põhja-Korea maapinnalt ära pühkida. Üsna varsti, kui selgus, et Korea RDV ründamise korral võib Phongyang tekitada Lõuna-Koreale ja Jaapanile korvamatut kahju, loobus ta sellest ideestet. Seejuures jäi hüpoteetiline võimalus, et Põhja-Korea võib anda tuumalöögi ka Ameerika Ühendriikidele.

Sellest lähtudes tegid ameeriklased Phongyangi suunas enneolematu sammu ja nüüd on käimas ettevalmistused Trumpi ja Kim Jong Un'i kohtumiseks, et arutada nendevahelistes suhetes tekkinud probleeme.

Nüüd tuleb Trump'il ilmselt leida mingi usutav vabandus, et oma varasematest ultimaatumitest ja sõjakatest avaldustest taganeda. Vastasel juhul peavad ameeriklased taluma Venemaa purustavat vastulööki ja siis saab USA presidendil olema juba väga raske teha head nägu nii Ameerikas, kui ka kogu maailmas ilma sõjategevuse ülemaailmse eskaleerimiseta, kuni maailmasõja alustamiseni välja.

Võib-olla ta blufib ja tõstab vastasseisuks Moskvaga panuseid. Võib-olla usuvad USA sõjaväelased ja poliitikud, et Venemaal ja Putinil ei jätku vastulöögi andmiseks otsustavust, sellise stsenaariumiga näitavad nad kõikidele riikidele oma tugevust ja ühtlasi "panevad paika" ka Venemaa. Praeguses olukorras on raske öelda, mis sellel poliitilisel uustulnukal ja diletandil meeles mõlgub, kuid üks on selge — Venemaa võimude ja president Putini valmisoleku ja otsustavuse testimine Venemaa elutähtsate huvide kaitsmisel, millega maailm viiakse tuumasõja äärele, on äärmiselt ohtlik kogu maailmale ja eriti USA-le.

Arvan, et kui Trump ja Washington kardavad kahju, mille võib USA'le ja tema liitlastele põhjustada Põhja-Korea, peaksid nad veelgi enam mõtlema sellele, millist kahju võib neile põhjustada Venemaa.

Trump ja USA juhtkond peavad mõistma, et viimase ligi 30 aastaga on Venemaal ja venelastel Ameerika Ühendriikide vastu kogunenud väga palju viha Nõukogude Liidu kokkuvarisemise, NATO ittalaienemise, Jugoslaavia pommitamise, Iraagi invasiooni, Liibüa hävitamise, Gruusiasse ja Ukrainasse sekkumise, "Magnitski nimekirja", Moskvale Ukraina ja Skripali eest kehtestatud sanktsioonide (loetelu ei ole täielik) pärast ja annaks jumal, et ameeriklased annaksidki Süüriale ÜRO Julgeolekunõukogu poolt sanktsioneerimata löögi. Venemaa annab sellele sellise vastuse, et nagu minu lapselaps ütleb, "ema ei näeks".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad