02:19 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
22151

Erinevalt oma lääne partneritest, keda toidab nõrkus raketilöökide vastu suveräänsetele riikidele, eelistab Moskva "lõhata pomme" pisut teistes valdkondades, alustab autor oma artikli.

Irina Alksnis RIA Novostile

Nagu teada, avalikustas Venemaa välisminister selsamal päeval, mil USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa andsid raketilöögi Süüria pihta, süüdistades teda keemiarelva kasutamises, informatsiooni hoopis teisest "keemiajuhtumist".

Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu istungil esinedes teatas Sergei Lavrov, et Moskva on konfidentsiaalsuse tingimustel saanud Šveitsi radioloogiakeskuse ja Spiezi linna keemilis-radioloogilise analüüsi aruande, mille autorid on proovid, mis neile Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) poolt saadeti ja mis olid võetud sündmuspaigalt Salisburys, läbi uurinud.

Väljavõte Sergei Lavrovi etteloetud dokumendist kõlab nii:

"Läbiviidud ekspertiisi tulemusena avastati proovidest mürgise kemikaali BZ ja tema eelkäija jälgi, mis kuuluvad Keemiarelva keelustamise konventsiooni põhjal teise kategooria keemiarelvade hulka. BZ on närvisüsteemi halvava toimega relv, mis inimesi ajutiselt rivist välja viib. Psühhotoksiline mõju saabub 30-60 minutit peale tema kasutamist ning on kestvusega kuni neli ööpäeva. Antud koostisega aine kuulus USA, Suurbritannia ja teiste NATO riikide relvastusse. NSV Liidus ja Venemaal niisuguseid keemilisi ühendeid välja ei töötatud."

Selle põhjal esitas Moskva igati asjakohase küsimuse, mispärast olid Šveitsi laboratooriumi uuringute tulemused jäetud OPCW aruandes täiesti arvesse võtmata.

Mis puudutab Spiezi laborit, siis selle esindajad hoidusid Lavrovi sõnu kommenteerimast, osutades tõigale, et OPCW-l on õigus nõnda toimida, kuid rõhutades, et proovide standardid on neil (ja brittide Porton Downis) niivõrd ranged, et nende järeldusi võib uskuda.

Lavrov teatas, et Skripalide mürgitamiseks kasutati ainet BZ >>

Tegelikult ei ole asetleidva põhiline intriig isegi mitte selles, et teadlased said tulemused, mis ametlikke instantse ei rahulda, ja tollel alusel tegelevad viimased kasuistika abil ametlikes dokumentides faktide võltsimisega. Kõige huvitavam on, millised instantsid ja inimesed nimelt selle võltsimisega tegelevad.

Vähem kui kaks nädalat tagasi lahvatas sellesama Skripali juhtumi puhul skandaal, kui selgus, et Suurbritannia välisministeerium ja minister Boris Johnson isiklikult on selle juhtumi teadusliku ekspertiisi tulemuste kohta valetanud, omistades neile Venemaad süüdistava iseloomu.

Aga sel puhul imestas enamus mitte niivõrd selle üle, et Suurbritannia valitsus valetab, kuivõrd selle üle, kui abitult ja võhiklikult seda tehakse, mispeale kogu Skripali kaasus paistab olevat"valgete traagelniitidega kokku pusitud". See on küll päris häbiväärne riigi jaoks, kes sajandite kestes on rahvusvahelisel areenil kehastanud eneses salakavalust ja leidlikkust.

OPCW ja tema järeldustega Skripali kaasuses on kõik märgatavalt teisiti.

"Inglanna õiendab häda" >>

Külma sõja ja kahe üliriigi vastasseisu ajastust on maailm pärinud rahvusvaheliste organisatsioonide süsteemi, mis oma sisult ja olemuselt said üles ehitatud nõnda, et toetada tasakaalu ja stabiilsust. Nende aluseks olid sõltumatuks ja objektiivsus, kuna ainult niiviisi oli võimalik jõuda selleni, et osapooled, kes teineteist ei usalda, nende otsuseid ja lahendusi usaldaksid.

Sellel süsteemil, nagu nüüd selgeks saab, oli tohutu vastupidavuse varu. See kestis veel ligi kolmkümmend aastat pärast külma sõja lõppu ja USA globaalse hegemoonia kehtestumist.

Briti peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Aga kõigele tuleb kord lõpp.

Otse meie silme all lõpetab ka see süsteem oma olemasolu. Tõendeid selle kohta tuleb katkematu voona ja kõige erinevamatest valdkondadest.

Veel aasta tagasi oli üpriski levinud arvamus, et dopinguskandaal Venemaa olümpiasportlaste jaoks tõsiseid tagajärgi kaasa ei too, sest ROK on liiga tõsine kontor, kes ei hakka oksa, millel ta istub, maha raiuma ega olümpialiikumist lõhkuma. Ametlikult õigeksmõistetud vene sportlaste olümpiamängudelt kõrvaldamist nägi aga maailm kõigest paar kuud tagasi.

Sellest, et ÜRO on igasuguse mõtte kaotanud, olles muutunud tühjaks formaalsuseks ja järgides täiskäigul Rahvasteliiga saatust, jätab viimastel aastatel ainult laiskvorst rääkimata. Aga ohu silmanähtavus ei vääranud seda, et peasekretär António Guterres ei leidnud endas jõudu nüüdseid lääneriikide löö Süüria pihta hukka mõista (isegi kui see olnuks puhas formaalsus), piirdudes üleskutsega vaoshoitusele. Ta tegi seda vaatamata sellele, et need raketilöögid lõid järjekordseid naelu tema juhitava organisatsiooni kirstukaanesse.

Mis silmist, see meelest ehk kuidas Inglismaa Skripali jälgi peidab >>

Ning nüüd on kätte jõudnud OPCW järjekord.

Viimastel päevadel on väga palju öeldud OPCW ja tema maine kohta, millega organisatsioon ei hakka riskima, millest järeldub, et tema järeldusi võib usaldada, seega Skripali juhtumi asjus Venemaale adresseeritud süüdistused varisevad liivalossina kokku.

Tulemus on nüüdseks teada.

Sergei Lavrovi avalduse põhjal otsustades jäi raportist välja vähemalt üks fakt, mis Venemaa otseselt õigeks mõistab. Lõppjäreldus ise aga osutus sedavõrd amorfseks, et seda annab kasutada mis tahes suunas.

Venemaa esindaja ÜRO Julgeolekunõukogus rääkis Skripalidest ja Süüria keemiarünnakust >>

Küsimus, miks OPWC-l vaja oma mainele hauda kaevata ja tähtsaima rahvusvahelise organisatsioonina omaenese lõppu lähemale tuua, jääb selles olukorras retooriliseks.

Vahest kõige iroonilisem on toimuvas see, et kõiki need enesetapjalikke samme – ülemaailmse hegemoonia nimel – astuvad kõige lugupeetumad ja mõjukamad rahvusvahelised organisatsioonid hetkel, mil tolle hegemooni domineerimine kogu maailma silme all põrmuks pudeneb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
närvisüsteem, BZ, relv, OPCW, Välisministeerium, ÜRO, Sergei Skripal, Sergei Lavrov, Suurbritannia, Lääs, Venemaa, Süüria

Peamised teemad