01:08 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
38059

Sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko jagas Sputniku lugejatega asjatundlikku lisainfot selle kohta, kuidas Donald Trumpi poolt kiidetud "targad Ameerika raketid" Süüria kohal hävitati.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Olematute keemiarelva arsenalide pihta lastud sadade Ameerika, Inglise ja Prantsuse tiibrakettide koondlöögi tekitatud toksiline tolmupilv on taas maha laskunud. Tekkis ilmne paradoks – sõjaliselt seisukohalt lähtudes ei muutunud Süürias midagi. Kui mitte arvestada Douma täielikku mässulistest vabastamist sellesama 14. aprilli õhtuks. Poolte hinnangud ja järeldused mõistagi erinevad ning desinformatsiooni maht on muljetavaldav.

Mida tasuks teada Trumpi "nutikatest rakettidest" >>

Damaskus ja Venemaa kaitseministeerium teatasid 103-st välja lastud raketist 71 hävitamisest õhutõrjekomplekside poolt, mis valmistatud valdavalt Nõukogude ajal. Järeldus: "Venemaa abil taastatud Süüria õhutõrje suutis vaenlase rünnaku edukalt tagasi lüüa."

Pentagon ja tema Briti ning Prantsuse liitlased kandsid ette missiooni 100% edukusest, ehk kõigi rakettide täpsest sihilejõudmisest. Ameerika telekanal CNN avaldas ka satelliidifotod, mis löökide täpsust kinnitama peaksid. Pentagoni järeldus on ühene: Süüria õhutõrje ei ole tõhus. Ilmselt just seepärast tulistasid ameeriklased nii ettevaatlikult ja väga kaugelt – Punase mere akvatooriumist.

Püüe kahe seisukoha vahelt tõde leida on tänamatu ülesanne. Samas võime märkida, et liitlaste ühisjõududega sooritatud massilöök ei toonud kaasa ei inimohvreid ega Süüria sõjaväelise taristu kahjustamist. Toimunu meenutab rohkem valju rusikahoopi Kremli värava pihta, mis toimus USA advokaadibürood meenutava Julgeolekunõukogu istungite vaheajal. Mis saab edasi?

Hirmutamine

Ameeriklased vihjavad täiesti ühemõtteliselt võimalusele rünnata Süürias asuvaid Venemaa sõjalisi objekte ning kehtestavad "Assadi režiimi kaitsmise eest" uusi Moskva vastu suunatud sanktsioone. Toimuva legitiimsus ei lähe kellelegi korda – ÜRO julgeolekunõukogu või Kongressi luba ei küsita ja rahvusvahelist üldsust ootab ees veel mitmeid vapustusi ja Ameerika raketilööke. Venemaa astub USA-ga pikaajalisse vastasseisu.

Keemiarünnaku Süürias lavastas Suurbritannia >>

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium märkis 14. aprillil, et koalitsiooni tiibraketid ei sisenenud Venemaa õhutõrje kaitse all olevasse tsooni, mis kaitseb Tartuse ja Khmeimimi objekte. Seal asuvad "S-300" ning "S-400" suudavad aeglaste "Tomahawkidega" hõlpsasti võidelda, kuid kaitsta kogu riigi territooriumi igast võimalikust suunast läheneda võivate ohtude eest nad praeguse arvukuse juures ei suuda – sest suurel kaugusel asuvad madalad sihtmärgid jäävad radarite nägemisulatusest väljapoole. Loogilisem oleks iga strateegilise objekti lähedusse "S-300" või "Pantsir-S1" seada.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Saatuse tahtel on Süüria muutunud USA ja Venemaa uute relvasüsteemide katsepolügooniks. Vahe on vaid selles, et Moskva asub siin kohaliku valitsuse kutsel, Washington aga seadusevastaselt, kaitstes otseselt terroriste. Sõjategevus Süürias jätkub – lennukitele paigaldatava ründerelvastuse ja õhutõrjevahendite areng jätkub.

Tänapäevased tiibraketid, kaasa arvatud ameeriklaste JASSM, mida esmakordselt lahinguoludes katsetati, lasti 14. aprillil välja USA pommitajatelt B1-B "Lancer", Prantsuse ja Briti hävitajatelt "Rafale" ja "Tornado", samuti Punase mere akvatooriumis asunud koalitsiooni laevadelt. Tiibrakettide Tomahawk lennukaugus ületab 1300 km, nad on radari jaoks raskesti märgatavad ja lendavad madalalt maastiku reljeefi jälgides. Nende hävitamiseks võib 30-aasta vanuste õhutõrjekomplekside S-125, S-200, "Buk" ja "Kvadrat" võimalustest väheks jääda.

Kui süürlased tiibraketid alla tulistasid, siis võib arvata, et selleks kasutati ka raketi-kahurikomplekse "Pantsir-1". Valitsusvägede kasutuses on neid umbes 40 tükki ning nad on Lähis-Ida olude tarvis täiendatud.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Damaskuse teras

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia tegevus ajaloo kulgu ei peata. Ees ootab ka Idlibi täielik vabastamine mässajaist, kellele tulevad vajalikul hetkel taas appi keemiarünnakud, millele järgnevad taas ameeriklaste õhurünnakud.

Unustades täiesti oma õilsa terrorivastase võitluse, ründab USA oma liitlastega järjekindlalt Süüria valitsusvägede sõjalisi objekte. Peale sügisest rünnakut Deir ez-Zori vastu 2016. a. ründasid Ameerika õhujõud 2017. a. aprillis 59 tiibraketiga Šairati lennuvälja – Venemaa Kaitseministeeriumi andmeil jõudis tookord sihile 23 Tomahawki. Niisugune käitumine võib viia otsese kokkupõrkeni Washingtoni ja Moskva vahel, mille tagajärgi on raske ette arvata.

USA president Donald Trump
© REUTERS / CARLOS BARRIA

Lootust ameeriklaste kainele mõistusele jääb üha vähemaks – lähiaegadel võib oodata suhete edasist halvenemist. Riigi ametlik esindaja ÜRO-s Nikki Haley kinnitab: "Me oleme valmis survet jätkama, kui Süüria režiim on nii rumal, et meie otsustavuse veel kord proovile paneb." Sellistes tingimustes on "S-300" ja "Pantsir-1" Süüria valitsusele lihtsalt hädavajalikud ning Venemaa jätkab riigi õhutõrje tugevdamist.

Venemaa seniitraketi-kahurikompleks "Pantsir-1" on ette nähtud tähtsate objektide ümber 20-km raadiusega ja 12-km kõrguse kaitsevööndi loomiseks kõigi olemasolevate ja perspektiivsete rünnakuvahendite eest. Kompleks on paigaldatud mitmeteljelisele "Urali veokile" ning ta koosneb 12 seniitraketist ja kahest 30-mm kahurist "Tunguska", mille laskekiirus on 40 lasku sekundis.

Tuulas loodud kompleks on võimeline töötama ka konarlikul maastikul liikumise ajal. Suur häirekindlus on saavutatud erinevate raadiolokatsiooni ja optilis-elektrooniliste vahendite üheaegse kasutamise abil. Kompleksi peamine eelis on tema suur reageerimiskiirus kanalite väga suure arvu juures. Tuvastusjaam suudab automaatrežiimis üheaegselt 20 sihtmärki jälgida. Seega võib Venemaa kindralstaabi teave 71 tiibraketi hävitamisest olla 4 "Pantsir-1" komplekti ladusa töö tulemus.

Macron pajatas oma mõjust Trumpile >>

Kui palju USA-l, Ühendkuningriigil ja Prantsusmaal Venemaad, Süüriat ja Iraani hirmutada õnnestus, näitavad lähemad nädalad või kuud. Arvan, et vastus tuleb ootamatu, tõhus, laialdane ja püsiv. Uute õhutõrjekomplekside tarnimine valitusvägedele ei pruugi sugugi Lääneriikide suurimaks probleemiks osutuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
keemiarünnak, analüütika, raketikompleks, relvastus, S-200, S-125, Buk, Kvadrat, Pantsir-1, Donald Trump, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa, USA, Süüria

Peamised teemad