23:04 17. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Analüütika
lühendatud link
9041

Mis ka ei juhtuks, Eestis otsitakse alati Venemaa jälge, olenemata sellest, kas Venemaal on toimunuga midagi tegemist või mitte, väidab ajakirjanik ning politoloog Armen Gasparjan.

TALLINN, 28. aprill — Sputnik. 9. mai künnisel võib spioonikartus Balti riikides teravneda, hoiatas ajakirjanik ning politoloog Armen Gasparjan raadiole Sputnik antud iganädalases ülevaates lähivälisriikide sündmustest. 

Gasparjan: Eesti meenutab ühiskorteris üles kasvanud puudega last >>

Möödunud nädalal, nentis politoloog, kuulutasid baltlased taas, et õppused Läänemerel kujutavad endast otsest ohtu nende riikide okupeerimiseks. „Kas neil on deja vu või mis? Kas nad unustavad, et kuuluvad NATO-sse? Et Venemaal on juba keel villis seletamisest, et ta ei ole nende kolme riigi okupeerimisest huvitatud," esitab Gasparjan retoorilisi küsimusi.

Esmakordselt esitati Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja pressikonverentsil küsimus Sputnik Eesti poolt
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Jääb mulje, et kõike seda tehakse selleks, et toetada huvi uudiste vastu. Ilmselt siis, kui Eestis venelastest ja „pahatahtlikest Putini propagandistidest", politoloogidest, ekspertidest, kirjanikest ja muusikutest, kes on juba niigi „keelu alla" ja mustadesse nimekirjadesse arvatud, ei kirjutataks, oleks igav lugedagi. On ju näha, et majanduslikku läbimurret riigis ei toimu, edusamme pole märgata. Sellel taustal tuleb leida süüdlane, väidab politoloog.

9. mai künnisel, kui Surematud Polgud Eestis ja Lätis liikvele lähevad, tehakse agaramalt katseid leida spioone ja vaenlasi, et oleks järjekordne võimalus ütelda: „Näete nüüd, jälle tahetakse meid okupeerida!"

Venemaa saatkond kahtleb Eesti välispoliitika sõltumatuses >>

Ekspert ei välista koguni, et Venemaa jälge üritatakse leida ka mis iganes kohalike ametnikega seotud korruptsioonijuhtumis. Näiteks läinud nädalal oli Eestis agarasti arutamisel järjekordne skandaal — korruptsioonis kahtlustatuna võeti vahi alla linnale alluva transpordiettevõtte ametnikud.

Tõenäoliselt, usub Gasparjan, asutakse nüüd stsenaariumi kohaselt otsima nende sidemeid Venemaaga. Piinlik ju, et EL-i riikide ametnikke niisugustes kaasustes kinni nabitakse, seetõttu oleks etem kanda kogu lugu üle riigisisesest juhtumist välisvaldkonda. Baltlastele meeldib kangesti Venemaad korruptsioonis süüdistada.

„Ma jumaldan lugusid, mille puhul riigid, kus korruptsioon on riikliku süsteemi osaks, hakkavad sind kasvatama," ironiseerib politoloog.

Gasparjan: Eesti ajaloolased korrutasid küüditatute arvu kümnega >>

„See, mis juhtus, mind ei üllata. Kui sul majandus ei toimi, aga süüa tahaks, siis mõikab vana „hea" nõukogulik põhimõte: sina oled siin peremees, mitte külaline, tassi töölt kaasa kõik, mis ripakil. Jääbki üle vaid üks — sahkerdamine, vaheltkasu ja altkäemaks," lausus Gasparjan.

Tagid:
süüdistus, õppused, võidupüha, 9. mai, Tallinna Linnatranspordi AS, Armen Gasparjan, Venemaa, Eesti

Peamised teemad