04:26 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Õppus Siil 2018 (21)
789216

Eestis ja Lätis algasid NATO kõige ulatuslikumad rahvusvahelised manöövrid Siil paarikümneriigi osavõtul. Legendi kohaselt on vastaseks väljamõeldud vaenulik riik Murinius, kes paikneb Venemaa territooriumil.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Põhja-Atlandi alliansi sõjalised õppused Baltimaades meenutavad aina enam saksa fašistlike vägede taktikat. Nii jooksutasid Saksamaa sõjaväelased 22. juunil 1941. aastal tormijooksus Bresti kindlusele endi ees Valgevene naisi ja lapsi (et punaarmeelased ei tulistaks).

Kaitseliidu ülem: Siilil osalemine on kohustus >>

Tänapäeva tingimustes aetakse tsiviilelanikkonda "kuulipildujate ette" komplitseeritumalt, pantvangid lähevad sinna justkui vabatahtlikult, pidades end lääneliku demokraatia kaitsjateks. Aga Venemaa ei kavatse Bresti kindluse saatust korrata ning analüüsib tähelepanelikult paljurahvuseliste NATO vägede kontsentreerumist oma piiridele Baltikumi piirkonnas.

Samas võib sõjaline konflikt puhkeda väga lihtsalt ja kiiresti. Näiteks puistab keegi Novitšokki (või kloorgaasi) Eesti Ämari lennuväljale (või mõnda Tallinna baaridest). See saab lavastatud nagu keemiarünnak Salisburys või Ida-Ghoutas. Loomulikult saavad kannatada britid, sest nemad moodustavad Eestis NATO pataljoni põhikoosseisu (ja nendega on lihtsam etenduse rollide osas kokkuleppele jõuda).

Juurdlus näeb otsekohe harjumuspäraselt rühma Venemaa diversantide jälge, Brüssel ja Washington määravad kindlaks konkreetsed sihtmärgid. Siin on võimalikud variandid – Pihkva dessantväelased, Paldiski mereväelastest eriüksuslased või veel keegi, kellele on mugav sooritada ennetav "kättemaksuks" raketirünnak (Venemaale). Vahest sellega võibki Balti riikide ajalugu lõppeda (Karul on lihtsam ähvardav herilane maha lüüa, kui hakata hiljem astelt otsima).

Sellel apokalüptilisel taustal plaanib Leedu ennast vastulöögi eest ameeriklaste Patriot-rakettidega kaitsta, Läti toidab illusioone Iisraeli Spike-tüüpi õhutõrjesüsteemi kõikvõimsusest ja Eesti teeb panuse Javelinide tankitõrjesüsteemile. Kõik kolm riiki suurendaavad igal aastal välisvägede koosseisu ja paljurahvuseliste manöövrite ulatust oma territooriumil. Ainuüksi Lätis toimus mullu mais ja juunis viis NATO sõjalist õppust.

Vaenlaseks on määratud Venemaa

Eesti ajaloos suurimad sõjalised õppused Siil leiavad aset 2.–12. maini. Kaasatud on üle 15 000 kohaliku sõjaväelase, reservväelased (kaasa arvatud Naiskodukaitse), liitlased 19 riigist ning NATO peakorter ja juhtivad struktuurid. Eelnevalt on Saksamaa kaitseministeerium teatanud 12 000 sõduri osalusest manöövrites eesmärgiga ohjeldada Venemaad, nii et assotsiatsioon Bresti kindlusega 1914. aastast ei ole sugugi juhuslik. Ja koguni sakslaste väljaanne Die Welt kirjutab: "Karmikäelisus või dialoog – kuidas tuleb Euroopal Venemaa tegudele reageerida? Baltimaades on vastus selge – Venemaa on ligidal ja teda peetakse vaenlaseks."

Siil tugevdab Eesti ja Läti kaitsealast koostööd >>

Kusjuures legendi kohaselt on õppustel Siil vaenlaseks väljamõeldud riik Murinius, mis õppuste maakaardil asetseb Venemaa koha peal ja üritab olukorda Eestis destabiliseerida ning NATO liikmesriikide vahele kiilu lüüa. Kõik see on päris keeruline. Muriniuse karm riigikord ei ole rahul NATO vägede kohalolekuga Eesti territooriumil, süüdistab Balti riike oma siseasjadesse sekkumises ja meelitab agressiooniks kaasa oma vasallid Plumbeuse, Griseuse ja Cinereuse.

Kõik need põrgukoerad vihkavad südamest lääne kultuuri ja demokraatlikke väärtusi. Endastmõistetavalt ühendavad Baltimaade vaenlasi ühised eesmärgid: vallutada territoorium, orjastada ning hävitada kohalik elanikkond ja nähtavasti Piibel põlema pista.

Õppuste stsenaariumi koostas NATO ühisõppuste keskus (Norras). Erilist tähelepanu on pööratud kolme Balti riigi kaitsealasele koostööle. Seetõttu toimuvad samaaegselt Eesti manöövritega õppused ka Põhja-Lätis lätlaste vabatahtliku organisatsiooni Zemessardze õppused. Kas mehised NATO sõdurid ja isamaaline Naiskodukaitse suudavad lääne väärtusi kaitsta? Maailm on tardunud ärevusse ja jälgib Siili dramaatilist arengut.

Süsteemsed eeldused katastroofiks

Aprilli lõpul kiitis Eesti valitsus heaks riigieelarve strateegia aastaiks 2019–2022, kus leidis kajastamist neli ülemaailmset eesmärki, sealhulgas vabariigi julgeolek. Kavandatud kulude maht ületab 47 miljardit eurot. Arvestades Eesti kaitsekulude eelarve kiireloomulist kasvu (2018. aastal 418 miljonit eurot) võib vabariik nelja aastaga panustada militariseerimisse ja võitlusse väljamõeldud ohtudega ligi 2,5 miljardit eurot. Sellest rahast piisaks paljude sotsiaalprogrammide elluviimiseks, kuid prioriteediks peetakse Kaitseväes teenivate kutsealuste arvu märgatavat suurendamist (3200-st kuni 4000 inimeseni).

Eeldan, et eesti rahva (1,3 miljoni inimese) kaitsetahet hinnatakse Brüsselis ja Washingtonis vääriliselt. Ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower "tõusis" Eesti aastaga 110. kohalt 108. kohale, edestades Nigeeriat (elanikkonnaga üle 20 miljoni inimese), Kameruni (23 miljonit inimest) ja Mosambiiki (28 miljonit inimest). Eestlastel on kõik eeldused selleks, et 2019. aastal veelgi kõrgemale tõusta ja edestada ka Gaanat (rahvaarvuga 27 miljonit inimest).

Vabariik muutub kibekähku tohutuks sõjaväebaasiks. Eestis toimib Baltimaade suurim NATO lennuväebaas (Ämari). Siin baseerub alliansi "õhupolitsei", eri riikide sõjalennukid, kaasa USA õhuvägede arvatud hävituslennukid F-15 Eagle ja uusimad mitmefunktsioonilised hävitajad F-35 Lightning II. Teraskotkad justkui valvavad Baltimaade õhuruumi, kuid seda piirkonda ei ähvarda küll miski (selle ajani, mil F-15-d ja F-35-d ise lähinaabritele ohuks ei muutu).

Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all >>

Ämari lennuväebaasi väljaarendamine jätkub ja tervikuna on Baltimaade lennuväebaasid hõlmatud ameeriklaste preventiivse õhulöögi süsteemi. NATO rahvusvaheliste õppuste käigus lendavad kümned sõjalennukid Baltimaade lennuväljadele ning töötavad välja agressiivse iseloomuga taktikalisi võtteid ja stsenaariume.

Ameeriklaste tankidega Abrams M1A2 ja brittide tankidega Challenger 2 täieneb ka Eesti Tapa sõjaväebaas. Sedasorti sammud loovad süsteemseid eeldusi sõjaliseks konfliktiks, mis kujuneb kogu Baltikumi jaoks pöördumatuks katastroofiks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppus Siil 2018 (21)
Tagid:
analüütika, reservväelased, sõjaline, suurõppus, Siil, Murinius, Venemaa, Balti riigid, Läti, Eesti

Peamised teemad