10:03 17. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Miks läänes Sputnikut kardetakse

See hirmutav sõna "alternatiiv": miks läänes Sputnikut kardetakse

© Sputnik / Нина Зотина
Analüütika
lühendatud link
Vladimir Kornilov
Meedialahingud (194)
7420

Lääne ajakirjanduse tase on viimastel aastatel tõesti järsult langenud, korrespondendid on muutunud ainult ühe ametliku seisukoha vahendamise pimedaks tööriistaks.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Rünnakutega Venemaa meedia vastu ei üllata kedagi – tasub vaid RT-le ja Sputnikule USA-s "välisagendi" silt külge kleepida. Nüüd aga omandab see kampaania juba varjamatult groteskseid vorme. Selles mõttes on vägagi iseloomulik ameeriklaste teabeteenistuse PBS avalikul veebilehel ajakirjandusliku uurimuse sildi all ilmunud artikkel "Peale nädalapikkust Venemaa propagandat kahtlesin ma juba kõiges."

"Uurimus" seisneb selles, et loo autor Elizabeth Flock sundis enese asuma "teabedieedile": terve nädala kuulas ta päevauudiseid ainult Vene raadiost. Tõsi küll, möödaminnes ka guugeldas kuuldu kohta üht-teist. Ja paistab, et avastas enese jaoks paljugi kasulikku.

Sputnik Eesti pöördus kaebusega Pressinõukogusse
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kolmandal "dieedipäeval" sai ta teada sensatsioonilise loo Kuveidi tütarlapse Nayirah´ valetunnistustest, mis said ettekäändeks lääneriikidele rünnetele Iraagi vastu. Ja avastas eneselegi ootamatult, et "hakkas seda uskuma".

Artikkel sisaldab massiliselt faktivigu ja alasti libauudiseid Venemaa kohta. Nii väitis Flock oma lugejatele, et 1920. aastatel oli "KGB eelkäijal" terve osakond, mis spetsialiseerus valeinfo tekitamisele. Ja tsiteeris koguni osakonna juhatajat polkovnik Rolf Wagenbrethi.

Ometi piisanuks artikli autoril sinnasamasse Google´isse kiigata, et välja selgitada: kolonel Wagenbrethil polnud KGB-ga mingit pistmist, tema juhtis (kusjuures mitte 1920-ndail, vaid 1966. kuni 1990. aastani) Saksa DV riikliku julgeoleku ministeeriumi X osakonda, mida maailm tunneb Stasi nime all. Aga milleks nõnda sügavale kaevuda?

Artikli põhiline mõte seisab selles, et nädala vältel Sputniku raadiot kuulates sai Flock enda jaoks teada paljugi uut Süüria sündmustest, mida ta peavoolumeediast kordagi ei kuulnud. Ja see kohutas ta ära.

NATO kurdab vene propaganda tõhususe üle
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Näiteks Süüria poisi tunnistused "keemiarünnaku" lavastamisest Doumas. Flock oli nördinud, et mõned lääne meediaväljaanded sellest "Vene propagandast" kinni haarasid, nagu eeskätt tuntud briti ajakirjanik Robert Fisk The Independent. Tema tegi, erinevalt oma kolleegidest, sündmuskohalt otsereportaaži, küsitles "rünnakus" osalenuid, aga kuna tema järeldused nendega, mida Flock peavoolukanalitest kuulnud oli, ühte ei langenud, oli see kõik "Venemaa propaganda".

Puhas usk "ainsasse õigesse" narratiivi kaitseb Ameerika Ühendriikide ajakirjandust kahtluste ja alternatiivide eest. Näha on, et Flock ja Fisk õppisid ajakirjandust erinevatel ajastutel.

Jah, veel 1990. aastatel mistahes kursused algajatele lääne ajakirjanikele soovitusega: "Kahtle kõiges."

Tulevastele korrespondentidele tuletati lakkamatult meelde, et te ei ole kohustatud ametiisiku sõnu ainult sellepärast usaldama, ta on tähtsal ametikohal, vaid te peate otsima alternatiivseid infoallikaid, teisi arvamusi välja pakkuma. Aga ajad on muutunud, sõnale "alternatiiv" muutunud samahästi kui sõimusõnaks.

Kuigi see sõna kõlab õige sagedasti lääneriikide infokampaaniates Venemaa meediakanalite, ennekõike RT ja Sputniku vastu. Aga eranditult halvustavas tähenduses.

2016. aastal avaldasid kaks selle kampaania tuntud "ristisõdalast", keda läänes peetakse Venemaa teemal asjatundjateks – Edward Lucas ja Anne Applebaum – The Washington Postis programmilise artikli selle kohta, kuidas tuleks "venelaste desinformatsiooniga võidelda".

Nad üritasid selgitada, mis siis on 1990-ndatest peale muutunud. Nende meelest on lakanud toimimast modelliäri, mis toona meediat ülal pidas. Tulemusena on lääne ajakirjandus nüüd kehvasti rahastatud, aga info kättesaadavus on muutnud inimeste jaoks raskeks otsustada selle paikapidavuse üle, mida nad meedias näevad või loevad. Ja vaat siis hakkaski Venemaa ja osaliselt ka Hiina "autoritaarne režiim" ulatuslikult investeerima alternatiivide tootmisse". Näiteks toodi Sputnik ja RT.

Ühesõnaga, Lucas ja Applebaum said aru, et neid loetakse vähem ja vastavalt ka makstakse neile nende toodangu eest vähem (ja küll Lucas, kes on palju aastaid töötanud lääne võimuladviku üheks põhiliseks hääletoruks oleva ajakirja The Economist toimetajana, oskab mõista lugejahuvi näitajaid oma loomingu suhtes). Ning selle asemel et endas põhjuseid otsida, otsustati põhjendada kõike alatu "alternatiiviga" Venemaa meediakanalite näol (mida rahastatakse muide märksa vähemal määral kui lääne infomasinat. Nii nad kuulutasidki neile kanalitele personaalse vendeta.

Rootsi ajakirjanikke süüdistati valetamises Venemaa õppuste kohta Läänemerel
© Sputnik / Игорь Зарембо

Sestpeale kaasati terve hulk "kremlilooge" ja poliitikuid. Samalaadseid süüdistusi (kõige sagedamini täiesti absurdseid) saab kuulda kellelt iganes. Näiteks teatas NATO spiiker Oana Lungescu läinud aastal, et Venemaa meedia "ajab inimesi segadusse", mõjutab avalikku arvamust, õõnestab meie võimet toimuvast aru saada ja kokkuvõttes otsuseid langetada."

Seega on NATO vaatevinklist mure selles, et Sputniku ja RT tõttu pole lääne auditooriumis üksmeelt. Tekivad kahtlused tolles "ainuõiges vaatenurgas", mida ühel meelel nimetatakse peavoolumeediaks. Varem, neil samadel 1990-ndatel häbenes lääs tunnistada kohustusliku "parteiliini" olemasolu. Nüüd ei häbene.

"Te puutute seal alati kokku alternatiivse käsitlusega Ukraina asjus," kirjutab Sputniku kohta veebileht "EL desinformatsiooni vastu", mis loodi Euroopa Liidu poolt väidetavalt "võitluseks Kremli propagandaga". Mis selles siis halba on, kui lugejale tutvustatakse erinevaid vaatenurki? Aga see, et on olemas "õige" ja "väär" käsitlus.

See veebileht on püüdnud üldistavalt kokku võtta, mille poolest Vene meediakanalid läänele ei meeldi, ja toonud esile kolm punkti.

1. Vene meediakanaleid rahastatakse riigi poolt ja järelikult ei saa nad olla sõltumatud. Ja seda öeldakse veebilehel, mis on täielikult kinni makstud Euroopa maksumaksjate rahaga.

2. Nad ei ole erapooletud. Nii öeldakse saidil, mis on loodud sellesama "ainuõige" narratiivi valgustamiseks.

3. Nad levitavad valeuudiseid. Nii kirjutab veebileht, mis on avalikult levitanud libauudiseid Hollandi meediast, mille eest nüüd nõutakse tema sulgemist.

Infokampaania (mille kohta sobib juba täiesti kasutada sõna "hüsteeria") Sputniku ja RT vastu näeb välja üha grotesksem. Nähtavasti avaldab siin mõju lääne ajakirjanduse "alarahastatus". Mille üle Lucas kaebles.

Meedialahingud>>

RT ja Sputniku vastu sõdides kardavad lääne ajakirjanikud ja poliitikud mitte ainult neid meediakanaleid, vaid teab ju Lucaski suurepäraselt, et nende eelarved ei ole võrreldavad lääne meedia hiigeleelarvetega. Hirm tõe, alternatiivi, olukorra mõistmatuse ees on see, mis lääne ladvikut viimaste aastate vältel tagant tõukab. Nad ei saa tõepoolest aru, miks nad igal sammul kaotavad, miks kaotati viimased valimised USA-s, miks jõuti välja Brexitini (seda nimekirja võib pikalt jätkata). Ja siiralt kardavad seda mõistmatust.

2016. aastal (lääne ladviku jaoks kõige rängemate vapustuste aastal) selgus IPSOS-Mori sotsioloogilisest küsitlusest, et oma juuksurilt kuuldud uudist usub 68 protsenti brittidest, aga ajakirjanike vahendatut ainult 24 protsenti. Samasugused tendentsid ilmnevad peaaegu kõigis lääneriikides.

Lääne ajakirjanduse tase on viimastel aastatel tõesti järsult langenud (millest annab tunnistus ka Flocki "uurimus"), korrespondendid on muutunud ainult ühe ametliku seisukoha vahendamise pimedaks tööriistaks. Selge see, et lugeja tajub seda ja pöördu sedasorti meediale selja. Aga iseenesele etteheiteid teha ajakirjanikud ei suuda. Nii siis püütaksegi põhjendada kõike "välismaise sekkumisega". On ju tublisti lihtsam RT-d ja Sputnikut süüdistada, kui et omaenese ühiskonna probleemide tõelisi põhjusi teadvustada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (194)
Tagid:
libauudis, Sputnik, NATO, Lääs, USA

Peamised teemad