16:15 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Analüütika
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
11921

Iisraeli raketilöögid Süüria territooriumil paiknevate sõjaliste sihtmärkide pihta on muutunud rutiiniks, teravdades piirkonna juba niigi keerulist sõjalist ja poliitilist olukorda veelgi. Iisraeli ja Iraani vaheline otsene ulatuslik sõjaline vastasseis muutub üha tõenäolisemaks.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Ööl vastu 10. maid tulistas Süüria õhukaitsesüsteem alla kümneid Iisraeli rakette. Sellest hoolimata hävitati Iisraeli raketilöögiga radarijaam ja lakemoonaladu. Liibanoni õhuruumist lähtunud raketirünnaku sihtmärkideks olid ka Iraani vägede positsioonid Süüria territooriumil. Süürlaste ja iraanlaste hulgas on ohvreid. Varem teatas Iisrael Iraani raketirünnakust Süüria territooriumile jäävatelt Golani kõrgendikelt.

Eksperdid peavad 10. mai rünnakut ulatuslikumaks alates Araabia-Iisraeli konflikti järgse vaenupoolte vägede lahutamise lepingu allkirjastamisest 1974. aastal.

Kaks päeva varem, 8. mail, tabas Süüria õhukaitse kaht Iisraeli raketti Al-Kiswah piirkonnas (Damaskuse provints). Iisraeli kaitsevägi vastas oma vägede lahinguvalmiduse tõstmisega seoses "Iraani vägede kahtlase tegevusega" Golani kõrgendikel (Süüria ja Iisraeli vaidlusalune territoorium — toim.). Ebastabiilsus ja ägedus kasvavad. Venemaa kohalolek vaenupooli ei heiduta.

Ilmselged paradoksid

Iisraeli õhujõud ründasid aprillis korduvalt vahelduva eduga Süüria sõjaväebaase, mida kasutavad Iraani väeüksused. Iisrael justkui ei kavatse Damaskuse siseasjadesse sekkuda, kuid lubab lõpetada kõik Iraani katsed Süürias kanda kinnitada. Varem oli Iisrael üks väheseid, kes toetasid täielikult USA lahkumist Iraani tuumarelvaleppest, mille tulemusena taastatakse USA Teherani-vastased sanktsioonid.

Relvajõudude ülemaailmses reitingus jääb Iisrael 13. kohal olevast Iraanist kolm kohta allapoole. Kuid see vahe on mõnevõrra suhteline arvestades, et Iisraeli riigi rahvaarv on Iraani omast kümme korda väiksem. Isegi Iisraeli relvajõudude 20-miljardi dollari suurune sõjaline eelarve ja kindel tehnoloogiline paremus (lahingulennukite ja tankide osas) ei suurenda kompaktse riigi mobiliseeritavaid ressursse. Ja see tegur võib pikaajalises sõjalises vastasseisus omandada otsustava tähtsuse.

Iraani ja Iisraeli vaheline ammune konflikt teravnes veelgi sõja puhkemisega Süürias. Iisraeli juhtkond ei kavatse Golani kõrgendikelt lahkuda, leppida "Bashar al-Assadi režiimiga" ega Iraani sõjalise kohaloleku laienemisega, mis kaitses Assadi valitsust vaenulike šiiitide terrorirühmituste eest. Iraan ja Iisraeli süüdistavad teineteist perioodiliselt, USA ja Saudi Araabia suureks rõõmuks, kompromissitute monoloogidega kõigis surmapattudes. Kaua kestnud piirkondlikud rahutused pakuvad end araabia maailma liidriks pretendeeriva Iraani majanduslikuks ja sõjaliseks nõrgestamiseks täiendavalt ainest.

Igasugune raketirünnak selles kuumas piirkonnas või otsene sõjaline konflikt Iisraeli ja Iraani vahel on heaks ettekäändeks Ameerika Ühendriikidele, kelle mõju Lähis-Idas on viimastel aastatel kõikuma löönud, oma kohalolekut "maailma naftahoidlas" laiendada. Mõned sammud on selleks juba tehtud.

Sanktsioonide kaudu sõjani

Uued USA Iraani-vastased sanktsioonid ei too poliitilisi dividende, mida tõestab USA aastatepikkuse surve kogemus Kuubale ja Põhja-Koreale, kuid võivad siiski osutuda kasulikeks.

Majandussanktsioonid, mis asuvad Ameerika Ühendriikide arsenalidiplomaatia ja sõja vahel, võivad viia Lähis-Idas uue relvastatud konfliktini. Näiteks Saudi Araabia ostis 2017. aastal USAlt relvastust 110 miljardi dollari eest. Kui sõda selle kõik maha kannab, tulevad USA sõjatööstusele uued tellimused. Ilmselt võib Teheran vastasseisu mingil tasemel kasutada sõjalist jõudu, mida tal on piisavalt.

Vaatame mõningaid numbreid ja fakte. Iraani relvajõududel on endiselt valdavalt vananenud sõjatehnika, kuid selle moderniseerimisega on sinna ilmunud juba ka tänapäevasemat, sealhulgas S-300 õhukaitsesüsteemid. Väeüksused on mehitatud hästi välja õpetatud personaliga ja riigi kaitsevõime põhielemendiks on strateegilised tuumarelvad. Iraani suur rahvaarv — üle 82 miljoni — on tohutu kutsealuste ressurss. Maa- ja mereväes on vahetult teenistuses 534 tuhat inimest (reservis on umbes 400 tuhat, mis on selgelt alahinnatud arv). Mereväes on 398 laeva (arvuliselt — 4. koht maailmas), sealhulgas viis fregatti, kolm korvetti, 33 allvee- ja 230 patrull-laeva.

Teheran. Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Федоренко

Kõige suurem on maavägi (350 000 sõjaväelast, 1650 tanki (sealhulgas 480 vene T-72), 440 iseliikuvat ja 2 188 järelveetavat suurtükki). Struktuuriliselt on see 35 brigaadi (soomustatud, mehhaniseeritud, jalaväe- ja õhudessantüksused).

Iraani õhujõududel on 505 lennukit ja kopterit. Isegi raketiprogrammi arvestamata on näha, et Iraan on sõjaliselt kõva pähkel. Ükski araabia riik ei suuda Teheraniga ilma koalitsioonita naabritega lahinguväljal konkureerida.

Iraani relvajõud oluliseks eripäraks on peaaegu kõikide relvaliikide jaotus oma käsuliiniga kaheks paralleelseks struktuuriks: "ilmalikud väed" oma maaväe, lahingulennukite ja mereväeüksustega ühelt poolt ja Islamirevolutsiooni Kaardivägi oma maaväe, õhujõudude ja mereväega teiselt poolt.

Üksnes Islamirevolutsiooni Kaardiväe koosseisu kuuluvad raketiüksused (mitmed eri tüüpi raketisüsteemidega relvastatud väekoondised).

Loomulikult peab Iisrael regionaalse konkurentsi tingimustes Teherani ja tema tuumaprogrammi tugevdamist strateegiliseks ohuks. Saudi Araabia lisab sellele veelgi vürtsi. Isegi New York Times märgib, et väljumine tuumaleppest Iraaniga on viga ja peamine jõud, mis võib takistada Süüria kodusõja üleminekut kaootilisesse ja surmatoovasse faasi on Venemaa. Erinevalt USA-st on Moskval tugevad töised suhted peaaegu kõikidega: Tel Avivi, Damaskuse, Türgi, samuti Hezbollah'ga. Venemaa ei ole üldse huvitatud Iisraeli-Iraani sõjast Süürias ja see on ainus, mis rahustab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
konflikt, Iraan, Iisrael, USA, Süüria

Peamised teemad