04:23 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
CIA nominee Gina Haspel

"Meie inimesed" Washingtonis: LKA-d juhib "Kremli salaagent"?

© AP Photo / Alex Brandon
Analüütika
lühendatud link
Sergei Iljin
7420

Gina Haspeli võimalik määramine ühele riigi võtmepositsioonidest on Trumpi demonstratiivselt põlglik žest vastaste ja nende suunas, kes muudkui "vene jälge" ajavad. Ning pahatahtlikele on tolle daami "vene slepp" samuti leiuks.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Kus on "vene jälje" asjus eriprokurör Mueller? Kuhu vaatab, millega tegeleb? Kas on ta kokku kogunud raudkindlad tõendid Kremli osalusest USA valimistes? Vähe sellest, et ameeriklased – viimase küsitluse kohaselt – teda ei usu. Takkapihta jätab ta vägisi märkamata ka "sigudiku", keda Donald Trump talle sealsamas otse nina alla sokutab. Kas LKA direktorikoha kandidaat Gina Haspel mulle andestab, aga jutt on nimelt temast. See mõjukas daam pole muidugi mingi "sigudik", kuid tema võimalik määramine ühele riigi võtmepositsioonidest on demonstratiivselt üleolev žest presidendi vastaste ja kõigi nende suunas, kes närvilistes venevastastes krampides tõmblevad.

Naisel, tuleb tunnistada, on münti. Karjääri mõttes. Kongresmenid teavad temast üsna vähe. Ajakirjandus aga meenutab põhiliselt "Aasia häbitegusid": räägitakse, et ta olnud seotud piinamise abil ülekuulamistega LKA salajases Tai vanglas. Aga need on veel õiekesed. Lõpude- lõpuks, miks ei võikski ameerika "valgusesõdurid" väidetavalt alatuid terroriste piinama. Vaat et vahest tuleb neile midagi meelde. Või siis halvimal juhul mõtlevad järele ja ütlevad, mis vaja, et vaid elusana kambrisse tagasi pääseda. Aga on ka tõsisem lugu. Selgub, et Haspel töötas lausa poolteist aastakümmet valenime all Venemaal, teatab BBC. Seega oli näiteks keegi Maria Petrovna või Izolda Karlovna. Võib-olla pesi põrandaid, aga võib-olla korraldas kontoris pabereid. Luurevalitsuse juhikoha kandidaat valdab täiuslikult, mis polegi nii raske, Puškini, Gogoli ja Dostojevski keelt.

Ja pole ju häda – Ameerika Ühendriikide jaoks ennekõike –, kui ta põrandaharja või klammerdajaga käes ümbritsevat vene tegelikkust analüüsis ja oma kodumaa hüvanguks mingeid andmeid ja materjale kogus. Aga kui mängis topeltmängu, jõudes võõrsil viibitud aastatega siira ja liigutava armastuseni vene balalaikade, matrjoškade, kaskede ja karude vastu? Neid on ju Venemaal, nagu teada, sõna otseses mõttes kõikjal, igas nurgas ja igal tänavanurgal. Või siis vahetas küüniliselt oma salaagendi staatuse mingite oma materiaalsete eelistuste ja hüvede vastu? Jumal seda teab.

Mis aga on kahtlustäratav: Donald Trump nõuab tema ametissemääramist, ehkki Gina Haspel ise mingitel põhjustel sinna eriti ei kipu. Kas ta ei anna endale aru, mida teeb (vahel jääb küll niisugune mulje), kindlustades omaenese kätega endale ju järjekordset poliitilist altminekut – säärasest eredalt väljendunud "vene slepiga" kandidatuurist pahatahtlikud juba mööda ei lähe. Või siis on Trump juba põhimõtteliselt või vähemasti vaimselt oma vaenlased seljatanud, mida me tasapisi aduma hakkame. Ning sellepärast võib nende arvamust eirata. Sel juhul ülepea – mis vahet seal on, mida nimelt Haspel need 15 aastat tegi. Praegune Ameerika Ühendriikide poliitika meenutab teatraliseeritud etendust lõbusate rändlaulikute ja värvikate klounidega, kes uljalt mängiva orkestri helide saatel mängleva kergusega ilutulestikke ja petarde käivitavad. Kui see vaid tuumanupp ei oleks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
LKA, Gina Haspel, Donald Trump, USA

Peamised teemad